FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | K50 |
| Lat/Long: | 37-33-55.3867N 097-10-28.6495W 37-33.923112N 097-10.477492W 37.5653852,-97.1746249 (estimated) |
| Elevation: | 1342 ft. / 409 m (estimated) |
| Variation: | 03E (2025) |
| From city: | 2 miles W of ROSE HILL, KS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 67037 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1960 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ICT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 17 & 35; MIRL RWY 17/35 - 123.5. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTVT BCN - 123.5. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WICHITA APPROACH: | 134.8 |
| WICHITA DEPARTURE: | 134.8 |
| WX AWOS-3P at 3AU (8 nm NE): | 124.175 (316-733-6696) |
| WX AWOS-3PT at BEC (8 nm N): | 119.45 (316-515-7116) |
| WX ASOS at AAO (11 nm N): | 134.025 (316-636-2541) |
| WX AWOS-2 at 1K1 (13 nm N): | 118.3 (316-530-6004) |
| WX ASOS at ICT (13 nm W): | PHONE 316-800-1006 |
| WX AWOS-3P at EGT (18 nm SW): | 118.875 (620-359-2156) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ICTr112/22.2 | | WICHITA VORTAC | | 113.80 | | 07E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PICHE | | 089/13.4 | | 332 | | 04E | | IC | .. -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL MOGAS 100LL:FUEL SELF-SVC. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 3471 x 40 ft. / 1058 x 12 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 37-34.203890N | | 37-33.631978N |
| Longitude: | 097-10.497295W | | 097-10.495293W |
| Elevation: | 1336.0 ft. | | 1336.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Displaced threshold: | 198 ft. | | no |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 36 ft. trees, 200 ft. from runway, 65 ft. right of centerline 30 FT TREES, 90 FT DSTC, 100 FT R. | | 15 ft. road, 255 ft. from runway, 130 ft. left of centerline, 3:1 slope to clear |
Runway 1/19
| Dimensions: | 1600 x 50 ft. / 488 x 15 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 37-33.808297N | | 37-34.060378N |
| Longitude: | 097-10.485180W | | 097-10.388223W |
| Elevation: | 1341.5 ft. | | 1329.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 25 ft. hangar, 235 ft. from runway, 150 ft. left of centerline, 9:1 slope to clear | | 30 ft. tree, 63 ft. from runway, 93 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | CROSSWINDS AVIATION INC. 7015 S 143 RD ST E, DERBY, KS, P.O. BOX 574 ROSE HILL, KS 67133 Phone 316-706-6131 GTHOMAS81@HOTMAIL.COM |
| Manager: | STEVE LOGUE 6841 S.143RD DERBY, KS 67037 Phone 316-706-6131 CO-MANAGER PHONE 316-650-6581. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC WICHITA APCH AT 316-350-1520. |
| - | RWY 17 CLNC SLOPE 21:1 TO 190 FT DSPLCD THLD. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (199KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (365KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KIAB - Mc Connell Air Force Base (6 nm NW)
KCEA - Cessna Aircraft Field Airport (6 nm NW)
3AU - Augusta Municipal Airport (8 nm NE)
KBEC - Beech Factory Airport (8 nm N)
KAAO - Colonel James Jabara Airport (11 nm N)
1K1 - Lloyd Stearman Field Airport (13 nm N)
KICT - Wichita Dwight D Eisenhower National Airport (13 nm NW)
KEGT - Wellington Municipal Airport (18 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in 2017
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Cook Airfield that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:49 | | 11:49 |
| Sunrise | | 07:15 | | 12:15 |
| Sunset | | 19:50 | | 00:50 |
| Evening civil twilight | | 20:17 | | 01:17 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 19:40:00 |
| Local (UTC-5) | 01-Apr-2026 14:40:00 |
|
| METAR |
KIAB 5nm NW | 011855Z AUTO 22003KT 10SM OVC040 18/12 A2984 RMK AO2 SLP102 T01770115
|
K3AU 8nm NE | 011915Z AUTO 00000KT 10SM OVC040 18/10 A2984 RMK AO2
|
KBEC 8nm N | 011915Z AUTO 21005KT 10SM OVC038 18/11 A2983 RMK AO2 T01830109
|
KAAO 11nm N | 011854Z AUTO 20005KT 10SM OVC040 17/11 A2985 RMK AO2 SLP105 T01720111
|
KICT 13nm NW | 011853Z 00000KT 10SM OVC038 16/11 A2985 RMK AO2 SLP102 T01610106
|
KEGT 18nm SW | 011915Z AUTO 20006KT 10SM OVC034 20/12 A2984 RMK AO2 T01970120
|
|
| TAF |
KIAB 5nm NW | 011000Z 0110/0216 07010G18KT 9999 FEW060 SCT150 510105 QNH2967INS BECMG 0122/0123 12009KT 8000 -SHRA VCTS BKN006 OVC015CB 540106 QNH2948INS TEMPO 0201/0208 VRB15G25KT 4800 TSRA BKN005 OVC010CB BECMG 0211/0212 21015G25KT 9999 NSW BKN015 WS015/20045KT QNH2948INS TX20/0122Z TN13/0112Z
|
KICT 13nm NW | 011720Z 0118/0218 06006KT P6SM OVC050 FM020000 15011G19KT P6SM OVC020 PROB30 0200/0206 4SM TSRA OVC008CB FM020600 18015G24KT P6SM OVC020
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|