FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | AGC |
| Lat/Long: | 40-21-15.9755N 079-55-44.5680W 40-21.266258N 079-55.742800W 40.3544376,-79.9290467 (estimated) |
| Elevation: | 1251.5 ft. / 381.5 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2000) |
| From city: | 4 miles SE of PITTSBURGH, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 15122 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1937 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | ALTOONA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AGC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ATC-CTL. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LNDG FEE FOR ACFT 5000 LBS & ABV TO INCL ALL HELS. |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 120.55 |
| WX ASOS: | 120.55 (412-466-8968) |
| ALLEGHENY GROUND: | 121.7 |
| ALLEGHENY TOWER: | 121.1 239.0 |
| PITTSBURGH APPROACH: | 119.35 |
| PITTSBURGH DEPARTURE: | 119.35 |
| CLASS B: | 119.35 |
| WX AWOS-A at 42PN (7 nm NW): | PHONE 412-442-2213 |
| WX AWOS-3 at FWQ (10 nm SE): | 118.475 (724-379-5815) |
| WX ASOS at PIT (16 nm NW): | PHONE 215-798-0218 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AGCr057/6.8 | | ALLEGHENY VOR/DME | | 110.00 | | 09W |
| HLGr086/29.8 | | WHEELING VOR/DME | | 114.25 | | 07W |
| EWCr163/31.0 | | ELLWOOD CITY VOR/DME | | 115.80 | | 08W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ A+:JET A ANTI-ICE AVBL ON REQ. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 6501 x 150 ft. / 1982 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 90.0 | | Double wheel: | 120.0 | | Double tandem: | 210.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 40-21.257053N | | 40-21.258655N |
| Longitude: | 079-56.465977W | | 079-55.066570W |
| Elevation: | 1249.4 ft. | | 1250.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 099 magnetic, 090 true | | 279 magnetic, 270 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| RVR equipment: | rollout | | touchdown |
| Approach lights: | | | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | ILS |
| Obstructions: | none | | 64 ft. trees, 2613 ft. from runway, 433 ft. left of centerline, 37:1 slope to clear |
Runway 13/31
| Dimensions: | 3825 x 100 ft. / 1166 x 30 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 20.0 | | Double wheel: | 22.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 40-21.437642N | | 40-21.123445N |
| Longitude: | 079-56.059787W | | 079-55.346018W |
| Elevation: | 1245.2 ft. | | 1248.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 129 magnetic, 120 true | | 309 magnetic, 300 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 11 ft. trees, 314 ft. from runway, 119 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 47 x 45 ft. / 14 x 14 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Operational restrictions: | HELIPAD LCTD ON GA APN E OF TWY C. |
| Latitude: | 40-21.191000N | | |
| Longitude: | 079-55.814333W | | |
| Elevation: | 1255.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ALLEGHENY CO ARPT AUTHORITY PO BOX 12370 PITTSBURGH, PA 15231-0370 Phone 412-472-3500 |
| Manager: | LANCE BAGNOFF 12 ALLEGHENY COUNTY AIRPORT WEST MIFFLIN, PA 15122-2656 Phone 412-472-5839 |
Additional Remarks
| - | BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | APN MAIN TRML RAMP PRKG 12HR PPR 412-759-7897. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 10 | |
download (226KB) |
| ILS OR LOC RWY 28 | |
download (229KB) |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (194KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (231KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
Departure Procedures |
| ALLEGHENY NINE | |
download (186KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (243KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
G05 - Finleyville Airpark (8 nm SW)
KFWQ - Rostraver Airport (10 nm SE)
KPIT - Pittsburgh International Airport (16 nm NW)
KAFJ - Washington County Airport (21 nm SW)
KLBE - Arnold Palmer Regional Airport (24 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 20-Oct-2017
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Allegheny County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:32 | | 10:32 |
| Sunrise | | 07:00 | | 11:00 |
| Sunset | | 19:46 | | 23:46 |
| Evening civil twilight | | 20:13 | | 00:13 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 08:07:25 |
| Local (UTC-4) | 04-Apr-2026 04:07:25 |
|
| METAR |
| KAGC | 040753Z 15004KT 6SM -RA BR SCT060 BKN075 OVC100 16/15 A3014 RMK AO2 RAB03E19B46 SLP204 P0003 T01610150
|
KP53 10nm SE | 040756Z AUTO 00000KT 00/M02 A3017 RMK AO1 PRESFR SLP226 P0001 T00001017 $
|
KPIT 18nm NW | 040751Z 00000KT 10SM FEW013 BKN050 OVC080 16/15 A3014 RMK AO2 SLP206 P0001 T01610150 $
|
|
| TAF |
| KAGC | 040524Z 0406/0506 VRB03KT 6SM -SHRA OVC060 TEMPO 0406/0408 5SM -TSRA OVC040CB FM041000 13005KT 6SM BR SCT015 BKN050 FM041400 20010G20KT P6SM SCT040 BKN250 PROB30 0423/0501 6SM -TSRA OVC040CB FM050400 21012G22KT 5SM -SHRA VCTS OVC025CB
|
KPIT 18nm NW | 040524Z 0406/0512 VRB05KT 6SM -SHRA OVC060 TEMPO 0406/0408 5SM -TSRA OVC040CB FM041000 13005KT 6SM BR SCT010 BKN050 FM041400 19010G20KT P6SM SCT040 BKN250 PROB30 0422/0501 6SM -TSRA OVC040CB FM050400 21010KT 5SM -SHRA VCTS OVC025CB FM050700 28010G20KT 5SM -SHRA OVC015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|