FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | GEO |
| Lat/Long: | 38-52-55.0041N 083-52-57.8520W 38-52.916735N 083-52.964200W 38.8819456,-83.8827367 (estimated) |
| Elevation: | 957.6 ft. / 291.9 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2000) |
| From city: | 1 mile NE of GEORGETOWN, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45121 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1971 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DAY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18 & 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3 at I69 (19 nm NW): | 127.275 (513-732-6978) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC ON FREQS 135.575/290.5 (MERWYN RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FLMr059/24.4 | | FALMOUTH VOR/DME | | 117.00 | | 04W |
| MXQr191/33.1 | | MIDWEST VOR/DME | | 112.90 | | 04W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SPORTYS | | 131/19.4 | | 245 | | 04W | | PWF | .--. .-- ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL UL94 100LL:SELF SERVICE FUEL AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | FOR AIRFRAME & POWERPLANT REPAIRS PHONE 937-379-1055. |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 3530 x 65 ft. / 1076 x 20 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 38-53.203233N | | 38-52.630235N |
| Longitude: | 083-53.027545W | | 083-52.900865W |
| Elevation: | 955.6 ft. | | 953.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 170 true | | 355 magnetic, 350 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.03 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.03 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 100 ft. trees, 854 ft. from runway, 186 ft. right of centerline, 6:1 slope to clear ALSO 10 FT ROAD, 300 FT FM, 0 B, APCH RATIO 10:1. | | 40 ft. tree, 438 ft. from runway, 245 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BROWN CO COMM BROWN COUNTY COURTHOUSE GEORGETOWN, OH 45121 Phone 937-378-3956 |
| Manager: | STEVE AND SANDY MCKINNEY 8862 AIRPORT ROAD GEORGETOWN, OH 45121 Phone 937-483-6212 ADNL CTC: HOME 937-379-1634; BUS 937-379-1055. SPMCKINNEY53@GMAIL.COM |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC INDIANAPOLIS ARTCC AT 317-247-2411. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (195KB) |
| VOR/DME-A | |
download (181KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (164KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAMT - Alexander Salamon Airport (15 nm E)
I69 - Clermont County Airport (19 nm NW)
KFGX - Fleming-Mason Airport (21 nm S)
KHOC - Highland County Airport (24 nm NE)
K62 - Gene Snyder Airport (26 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Brown County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:54 | | 10:54 |
| Sunrise | | 07:21 | | 11:21 |
| Sunset | | 19:58 | | 23:58 |
| Evening civil twilight | | 20:25 | | 00:25 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 21:06:22 |
| Local (UTC-4) | 01-Apr-2026 17:06:22 |
|
| METAR |
KI69 19nm NW | 012056Z AUTO 01006KT 10SM SCT022 BKN055 OVC065 19/17 A3005 RMK AO1 P0007 60028 T01920167
|
KFGX 21nm S | 012035Z AUTO 27011G15KT 220V350 10SM CLR 26/14 A3001 RMK AO2 T02570138
|
KK62 26nm SW | 012055Z AUTO 31005KT 10SM SCT045 SCT060 OVC100 17/16 A3001 RMK AO2 P0010
|
KLUK 28nm NW | 012053Z 36008KT 8SM TSRA FEW028 BKN075CB OVC110 18/14 A3005 RMK AO2 LTG DSNT SE-W RAB34 TSB50 PRESRR SLP172 OCNL LTGCCCG OHD TS OHD MOV NE P0000 60000 T01780139 53013
|
KILN 33nm N | 012054Z AUTO 03014KT 10SM -RA BKN090 12/09 A3006 RMK AO2 LTG DSNT S RAB16E34B53 SLP182 P0000 60018 T01170094 53011
|
KCVG 38nm W | 012052Z 35010KT 3SM -TSRA SCT050CB BKN060 OVC090 17/13 A3005 RMK AO2 RAB39 TSB36 SLP170 OCNL LTGICCG W TS W MOV NE P0001 60001 T01670133 53010
|
|
| TAF |
KLUK 28nm NW | 011720Z 0118/0218 21010KT P6SM -SHRA BKN050 TEMPO 0118/0122 3SM TSRA OVC025CB FM012200 33010KT P6SM -SHRA OVC035 PROB30 0122/0202 3SM -TSRA OVC015CB FM020200 04008KT P6SM OVC012 FM020600 08004KT P6SM BKN025 FM020900 14006KT P6SM SCT250 FM021500 20012G20KT P6SM SCT040
|
KILN 33nm N | 011733Z 0118/0218 01010KT P6SM -SHRA OVC025 TEMPO 0118/0122 3SM -TSRA OVC015CB FM012300 04010KT 4SM -SHRA BR OVC008 FM020800 08007KT P6SM BKN025 FM021100 14006KT P6SM SCT250 FM021400 20014G22KT P6SM SCT040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|