FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | ONZ |
| Lat/Long: | 42-05-56.6810N 083-09-41.2560W 42-05.944683N 083-09.687600W 42.0990781,-83.1614600 (estimated) |
| Elevation: | 590.5 ft. / 180.0 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2010) |
| From city: | 2 miles S of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48138 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ONZ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1800, ALL SAT-SUN PRIOR ARNGMT |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 04 & 22; PAPI RWY 04, 22, 17, & 35; MIRL RWY 04/22 & 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Airline operations: | ARPT CLSD TO ACR OPS GTR THAN 30 PAX SEATS EXC PPR CALL AMGR. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3P: | 119.675 (734-692-9686) |
| DETROIT APPROACH: | 134.3 |
| DETROIT DEPARTURE: | 134.3 |
| WX ASOS at DTW (11 nm NW): | PHONE 231-202-2054 |
| WX AWOS-3P at TTF (15 nm SW): | 119.075 (734-384-0259) |
| WX ASOS at YIP (19 nm NW): | PHONE 734-961-6843 |
| WX ASOS at DET (20 nm N): | PHONE 313-371-9696 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DXOr133/11.4 | | DETROIT VOR/DME | | 113.40 | | 06W |
| CRLr080/13.5 | | CARLETON VOR/DME | | 115.70 | | 03W |
| SVMr137/26.7 | | SALEM VORTAC | | 114.30 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 4846 x 100 ft. / 1477 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 66.0 | | Double wheel: | 83.0 | | Double tandem: | 105.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 42-05.601227N | | 42-06.289745N |
| Longitude: | 083-09.742193W | | 083-09.200983W |
| Elevation: | 576.8 ft. | | 589.3 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 037 magnetic, 030 true | | 217 magnetic, 210 true |
| Displaced threshold: | no | | 428 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.04 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.04 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 37 ft. tree, 790 ft. from runway, 308 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear | | 65 ft. trees, 1010 ft. from runway, 344 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear APCH RATIO 20:1 TO DTHR. |
Runway 17/35
| Dimensions: | 4424 x 75 ft. / 1348 x 23 m |
| Surface: | concrete, in poor condition EXTSV PEELING & CRACKING - FOD HAZ. |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 55.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 42-06.298312N | | 42-05.589238N |
| Longitude: | 083-10.036057W | | 083-09.812280W |
| Elevation: | 581.3 ft. | | 578.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 174 magnetic, 167 true | | 354 magnetic, 347 true |
| Displaced threshold: | 672 ft. | | no |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 80 ft. trees, 1180 ft. from runway, 40 ft. right of centerline, 12:1 slope to clear | | none |
Helipad H1
| Dimensions: | 25 x 25 ft. / 8 x 8 m |
| Surface: | concrete |
| Latitude: | 42-06.319333N | | |
| Longitude: | 083-09.471333W | | |
| Elevation: | 595.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H2
| Dimensions: | 25 x 25 ft. / 8 x 8 m |
| Surface: | concrete |
| Latitude: | 42-06.318500N | | |
| Longitude: | 083-09.449667W | | |
| Elevation: | 594.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWNSHIP OF GROSSE ILE PO BOX 129, PO BOX 129 GROSSE ILE, MI 48138 Phone 734-675-0155 |
| Manager: | JANEL MACNEE P.O. BOX 129, PO BOX 129 GROSSE ILE, MI 48138 Phone 734-675-0155 |
Additional Remarks
| - | BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | ULTRALIGHT & PWRD PRCHT ACT INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC DETROIT APCH AT 734-955-1404. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| FOREY TWO (RNAV) | |
download (160KB) |
| GIGGY TWO (RNAV) | |
download (140KB) |
| PETTE TWO (RNAV) | |
download (210KB) |
| RRALF THREE (RNAV) | |
download (161KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 **CHANGED** | |
download (193KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 **CHANGED** | |
download (199KB) |
| VOR-A **CHANGED** | |
download (169KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
Departure Procedures |
| BARII THREE (RNAV) **CHANGED** | |
download (180KB) |
| CCOBB THREE (RNAV) **CHANGED** | |
download (217KB) |
| CLVIN THREE (RNAV) **CHANGED** | |
download (199KB) |
| HHOWE FOUR (RNAV) **CHANGED** | |
download (205KB) |
| KAYLN THREE (RNAV) **CHANGED** | |
download (185KB) |
| KZLOV TWO (RNAV) **CHANGED** | |
download (180KB) |
| LIDDS FOUR (RNAV) **CHANGED** | |
download (203KB) |
| MIGGY THREE (RNAV) **CHANGED** | |
download (216KB) |
| PAVYL THREE (RNAV) **CHANGED** | |
download (193KB) |
| SNDRS THREE (RNAV) **CHANGED** | |
download (231KB) |
| TRMML FOUR (RNAV) **CHANGED** | |
download (184KB) |
| ZETTR FOUR (RNAV) **CHANGED** | |
download (227KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (208KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDTW - Detroit Metro Wayne County Airport (11 nm NW)
KTTF - Custer Airport (15 nm SW)
KYIP - Willow Run Airport (19 nm NW)
1D2 - Canton-Plymouth-Mettetal Airport (20 nm NW)
KDET - Coleman A Young Municipal Airport (20 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Cathy Vajtay
Photo taken 21-Jun-2015
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Grosse Ile Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:46 | | 10:46 |
| Sunrise | | 07:15 | | 11:15 |
| Sunset | | 19:58 | | 23:58 |
| Evening civil twilight | | 20:26 | | 00:26 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 22:04:43 |
| Local (UTC-4) | 02-Apr-2026 18:04:43 |
|
| METAR |
| KONZ | 022155Z AUTO 13003KT 10SM FEW050 FEW060 SCT110 13/11 A2992 RMK AO2
|
KDTW 11nm NW | 022153Z 09005KT 8SM FEW010 BKN110 OVC230 12/09 A2992 RMK AO2 SLP133 T01170089
|
CXHA 12nm E | 022100Z AUTO 11004KT 13/13 RMK AO1 SLP139 T01260126 57030
|
CYQG 14nm NE | 022128Z AUTO 11010KT 9SM SCT007 BKN160 12/10 A2993 RMK SLP140
|
KTTF 15nm SW | 022156Z AUTO 11011KT 10SM SCT039 SCT050 BKN065 09/06 A2992 RMK AO2
|
KYIP 18nm NW | 022153Z 09007KT 7SM FEW009 FEW037 FEW120 12/09 A2991 RMK AO2 SLP128 T01170089 PNO
|
KDET 19nm N | 022153Z 11009KT 7SM BKN008 11/08 A2992 RMK AO2 SLP136 T01060083
|
|
| TAF |
KDTW 11nm NW | 022012Z 0220/0324 09010KT 5SM BR OVC006 FM022300 20013G20KT P6SM BKN040 OVC100 TEMPO 0301/0304 24015G30KT 2SM TSRA OVC030CB FM030600 22020G30KT 5SM -SHRA OVC025 FM031300 25020G30KT P6SM BKN030 FM031700 26012G20KT P6SM FEW030 FEW250
|
CYQG 14nm NE | 021741Z 0218/0318 11010G20KT 3SM -DZ BR OVC004 TEMPO 0218/0223 6SM BR SCT004 OVC009 FM022300 15010KT 4SM BR SCT004 BKN008 OVC040 PROB30 0223/0301 VRB20G35KT 2SM TSRA BR BKN004 OVC040CB FM030100 21018G28KT P6SM BKN050 PROB40 0303/0308 2SM TSRA BR BKN020 BKN050CB FM030800 23015G25KT 5SM -SHRA BR OVC020 FM031400 23015KT P6SM BKN020 RMK FCST BASED ON AUTO OBS. NXT FCST BY 030000Z
|
KYIP 18nm NW | 022013Z 0220/0318 09010KT 5SM BR OVC005 FM022300 20013G20KT P6SM BKN040 OVC100 TEMPO 0301/0304 24015G30KT 2SM TSRA OVC030CB FM030600 22020G30KT 5SM -SHRA OVC025 FM031300 25020G30KT P6SM BKN030 FM031700 26012G20KT P6SM FEW030 FEW250
|
KDET 19nm N | 022012Z 0220/0318 09010KT 5SM BR OVC005 FM022300 20013G20KT P6SM BKN040 OVC100 TEMPO 0301/0304 24015G30KT 2SM TSRA OVC030CB FM030600 22020G30KT 5SM -SHRA OVC025 FM031300 25020G30KT P6SM BKN030 FM031700 26012G20KT P6SM FEW030 FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|