FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | REI |
| Lat/Long: | 34-05-06.9000N 117-08-47.0000W 34-05.115000N 117-08.783333W 34.0852500,-117.1463889 (estimated) |
| Elevation: | 1574.4 ft. / 479.9 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (1995) |
| From city: | 2 miles NE of REDLANDS, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 92374 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | RIVERSIDE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RAL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Pattern altitude: | 2503.4 ft. MSL TPA - 929 FOR FIXED WING ACFT, N SIDE OF RWY 08/26; 500 FOR HEL, S SIDE OF RWY 08/26. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWYS 08 & 26; PAPI RWY 08; MIRL RWY 08/26 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| SOCAL APPROACH: | 127.0 ;NORTH-NE |
| SOCAL DEPARTURE: | 127.0 ;NORTH-NE |
| CLASS C: | 127.0 ;NORTH-NE |
| WX AWOS-3 at SBD (4 nm W): | PHONE 909-382-0067 |
| WX ASOS at RAL (17 nm SW): | 128.8 (951-352-4392) |
| WX AWOS-3 at BNG (18 nm SE): | 134.625 (951-922-4674) |
| WX AWOS-3 at L35 (18 nm NE): | 135.925 (909-585-4033) |
- AUTOMATED UNICOM; 3 CLICKS FOR WX AND ADZY, 4 CLICKS FOR RADIO CHECK.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RALr049/(17.0) | | RIVERSIDE VOR | | 108.60 | | 14E |
| HDFr352/(18.6) | | HOMELAND VOR | | 112.05 | | 14E |
| PDZr047/21.5 | | PARADISE VORTAC | | 112.20 | | 15E |
| POMr074/31.8 | | POMONA VORTAC | | 110.40 | | 15E |
| VCVr144/32.8 | | VICTORVILLE VOR/DME | | 109.05 | | 14E |
| PSPr277/37.9 | | PALM SPRINGS VORTAC | | 115.50 | | 13E |
| ELBr036/38.1 | | EL TORO VOR/DME | | 117.20 | | 14E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PETIS | | 067/11.1 | | 397 | | 14E | | SB | ... -... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF SERVE 100LL FUEL AVBL 24-7. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 4504 x 75 ft. / 1373 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 34-05.113665N | | 34-05.118037N |
| Longitude: | 117-09.228998W | | 117-08.336917W |
| Elevation: | 1471.7 ft. | | 1574.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 076 magnetic, 090 true | | 256 magnetic, 270 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 4 ft. fence, 300 ft. from runway, 125 ft. left of centerline, 25:1 slope to clear | | 60 ft. trees, 1500 ft. from runway, 120 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF REDLANDS 35 CAJON STREET, SUITE 15A REDLANDS, CA 92374 Phone 909-798-7668 |
| Manager: | TED RICHARDSON 1745 SESSUMS DRIVE REDLANDS, CA 92373 Phone 909-557-8520 MAIN NO: 909-557-8520 |
Additional Remarks
| - | AVOID NOISE SENSITIVE AREAS S OF ARPT. |
| - | AEROBATIC ACT NE OF ARPT FROM 3800 FT MSL TO 7800 FT MSL; SEE SPECIAL NOTICE - AEROBATIC OPERATIONS NORTHEAST OF REDLANDS, CA. |
| - | COYOTES AND WATERFOWL ON AND INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | RMN VIGILANT TO SEE AND AVOID LRG AND HVY ACFT WI 5 NM OF REI AND ON SBD RWY 24 APCH WI 1.5 NM EAST THRU NORTH OF RWY; CTN WAKE TURB. ACTVLY MNT REI CTAF AND, IF POSS, SBD ON 119.45. OPR TRANSPONDER AND ADS-B OUT STRONGLY ENCOURAGED. |
| - | TSNT HEL PRKG ON WEST RAMP ONLY. HEL NOSE FACING EAST OR WEST. CALL ARPT MGMT FOR PRKG DTLS AT 909-557-8520. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (357KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (351KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSBD - San Bernardino International Airport (4 nm W)
KRIV - March Air Reserve Base (13 nm SW)
KRIR - Flabob Airport (14 nm SW)
KRAL - Riverside Airport (17 nm SW)
L35 - Big Bear City Airport (18 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Steve Bastuba of Skyview Aerial Photo, Inc.
Photo taken 31-Oct-2013
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Redlands Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:12 | | 13:12 |
| Sunrise | | 06:37 | | 13:37 |
| Sunset | | 19:08 | | 02:08 |
| Evening civil twilight | | 19:33 | | 02:33 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 18:34:35 |
| Local (UTC-7) | 01-Apr-2026 11:34:35 |
|
| METAR |
KSBD 4nm W | 011755Z 28006KT 10SM BKN029 BKN037 OVC065 19/09 A3001
|
KRIV 14nm SW | 011655Z 30005KT 10SM FEW013 SCT060 17/12 A2997 RMK AO2A SLP141 T01670118
|
KRAL 17nm SW | 011753Z 27003KT 10SM SCT034 18/11 A3000 RMK AO2 SLP147 T01830106 10189 20144 51010
|
KL35 18nm NE | 011815Z AUTO 27008KT 10SM SCT020 07/00 A3007 RMK AO2
|
|
| TAF |
KSBD 4nm W | 011720Z 0118/0218 VRB05KT P6SM BKN035 BKN070 FM012100 25010KT P6SM SCT025 SCT035 FM020500 26005KT P6SM BKN018 FM021500 VRB04KT P6SM BKN030
|
KRIV 14nm SW | 011530Z 0115/0218 VRB05KT 9999 SCT010 BKN040 520609 QNH2992INS TEMPO 0115/0117 BKN007 BKN030 BECMG 0119/0120 30009KT 9999 NSW FEW030 BKN050 510006 520609 QNH2992INS WND 270V330 TEMPO 0121/0203 31012G20KT BECMG 0203/0204 28009KT 9999 BKN025 BKN300 520609 QNH2995INS BECMG 0206/0207 20006KT 9999 BKN015 BKN300 520609 QNH2998INS BECMG 0214/0215 16004KT 9999 BKN020 BKN300 QNH2996INS BECMG 0217/0218 28004KT 9999 BKN030 BKN300 QNH2999INS TX22/0122Z TN11/0213Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|