FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | W22 |
| Lat/Long: | 39-00-02.1000N 080-16-29.8000W 39-00.035000N 080-16.496667W 39.0005833,-80.2749444 (estimated) |
| Elevation: | 1635.1 ft. / 498.4 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (2005) |
| From city: | 2 miles W of BUCKHANNON, WV |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 26201 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1998 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | ELKINS FLIGHT SERVICE STATION [703-724-4288] |
| NOTAMs facility: | EKN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1700, ALL SAT 0700-1200 UNATNDD MAJ HOL, AFTR HRS ATNDT ON CALL 304-516-1920. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 29; MIRL RWY 11/29 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 119.975 (304-472-9428) |
| CLARKSBURG APPROACH: | 121.15 |
| CLARKSBURG DEPARTURE: | 121.15 |
| WX ASOS at CKB (18 nm N): | PHONE 304-842-9240 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY WASHINGTON ARTCC ON FREQS 128.6/226.675 (ELKINS RCAG) WHEN CLARKSBURG APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EKNr309/9.7 | | ELKINS VORTAC | | 114.20 | | 07W |
| CKBr185/15.2 | | CLARKSBURG VOR/DME | | 112.60 | | 04W |
| MGWr215/38.5 | | MORGANTOWN VOR/DME | | 111.60 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| RANDOLPH COUNTY | | 295/20.4 | | 284 | | 07W | | RQY | .-. --.- -.-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL 24 HR SELF SVC. FULL SVC DRG ATND HRS. AFTR HRS ON CALL. A:JET A 24 HR SELF SVC. FULL SVC DRG ATND HRS. AFTR HRS ON CALL. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 4201 x 75 ft. / 1280 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 12.5 | | Double wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 39-00.085258N | | 38-59.986192N |
| Longitude: | 080-16.935855W | | 080-16.058335W |
| Elevation: | 1631.4 ft. | | 1634.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 106 magnetic, 098 true | | 286 magnetic, 278 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 42 ft. trees, 1175 ft. from runway, 175 ft. left of centerline, 23:1 slope to clear | | 20 ft. trees, 311 ft. from runway, 138 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear 20 FT TREES, 311 FT DSTC, 138 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BUCKHANNON-UPSHUR ARPT AUTH P. O. BOX 1042 BUCKHANNON, WV 26201 Phone 412-812-2757 ARPT AUTHORITY PRESIDENT, MIKE RUFFING. |
| Manager: | JENNIFER L. POWERS PO BOX 1042 BUCKHANNON, WV 26201 Phone 304-472-9437 AFTR HRS AMGR CELL 304-516-1920 OR 304-613-7989. |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC CLARKSBURG APCH AT 304-842-2011, WHEN APCH CLSD CTC WASHINGTON CENTER AT 703-771-3479. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 11 | |
download (206KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29 | |
download (234KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (149KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
79D - Philippi/Barbour County Regional Airport (14 nm NE)
KCKB - North Central West Virginia Airport (18 nm N)
KEKN - Elkins-Randolph County Airport-Jennings Randolph Field (21 nm E)
48I - Braxton County Airport (26 nm SW)
4G7 - Fairmont Municipal Airport-Frankman Field (27 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Landmark Forestry, LLC (Mountain Air Services, LLC)
Photo taken 22-Jun-2006
Do you have a better or more recent aerial photo of Upshur County Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:41 | | 10:41 |
| Sunrise | | 07:08 | | 11:08 |
| Sunset | | 19:42 | | 23:42 |
| Evening civil twilight | | 20:09 | | 00:09 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-Mar-2026 09:32:43 |
| Local (UTC-4) | 31-Mar-2026 05:32:43 |
|
| METAR |
| KW22 | 310915Z AUTO 21007KT 10SM OVC040 17/09 A3015 RMK AO2
|
KCKB 18nm N | 310853Z AUTO 21007KT 10SM SCT043 OVC060 17/09 A3011 RMK AO2 SLP186 T01720094 53005
|
|
| TAF |
KCKB 18nm N | 310520Z 3106/0106 21008G15KT P6SM SKC FM311500 23012G21KT P6SM SCT035
|
KEKN 21nm E | 310520Z 3106/0106 15006KT P6SM FEW170 WS020/21030KT FM311500 23009G19KT P6SM SCT035 FM312300 17006KT P6SM FEW200 WS020/24030KT
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|