FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | X07 |
| Lat/Long: | 27-53-35.5590N 081-37-17.2520W 27-53.592650N 081-37.287533W 27.8932108,-81.6214589 (estimated) |
| Elevation: | 126.7 ft. / 38.6 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2025) |
| From city: | 2 miles W of LAKE WALES, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33853 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PIE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 6 & 24; PAPI RWY 17 & 35; MIRL RWY 6/ 24 - CTAF. PAPI 6 & 24 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 124.225 (863-678-1334) |
| WX AWOS-3 at BOW (9 nm W): | 123.775 (863-533-9004) |
| WX ASOS at GIF (12 nm NW): | 133.675 (863-956-2097) |
| WX AWOS-3 at AVO (19 nm S): | 118.725 (863-453-4223) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MIAMI ARTCC ON FREQS 134.55/257.7 (AVON PARK RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LALr104/21.5 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL AVBL 24 HR CREDIT CARD SVC. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 5400 x 100 ft. / 1646 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 6 /F/B/Y/T | | Single wheel: | 15.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 27-53.308487N | | 27-53.760875N |
| Longitude: | 081-37.751923W | | 081-36.887887W |
| Elevation: | 123.4 ft. | | 121.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 066 magnetic, 059 true | | 246 magnetic, 239 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 36 ft. trees, 1305 ft. from runway, 300 ft. left of centerline, 31:1 slope to clear | | 51 ft. trees, 1770 ft. from runway, 165 ft. right of centerline, 31:1 slope to clear |
Runway 17/35
| Dimensions: | 3860 x 75 ft. / 1177 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 8 /F/B/Y/T | | Single wheel: | 15.0 |
|
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 27-53.984645N | | 27-53.362815N |
| Longitude: | 081-37.319857W | | 081-37.164622W |
| Elevation: | 123.6 ft. | | 122.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 174 magnetic, 167 true | | 354 magnetic, 347 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on right (3.37 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 18 ft. trees, 410 ft. from runway, 125 ft. right of centerline, 11:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | LAKE WALES AIRPORT AUTHORITY CITY ADMINISTRATION BUILDING, 201 CENTRAL AVENUE WEST LAKE WALES, FL 33853-1320 Phone 863-678-4182 CONTACT PERSON: JAMES SLATON |
| Manager: | AMANDA LOMNECK 450 SOUTH AIRPORT RD LAKE WALES, FL 33859-1320 Phone 863-678-0080 |
Additional Remarks
| - | ULTRALIGHT ACTIVITY ON & INVOF ARPT. |
| - | TREES IN TRANSITIONAL SFC RY 17; APCH WEST OF RY. |
| - | FOR CD CTC MIAMI ARTCC AT 305-716-1731. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 **CHANGED** | |
download (213KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 **CHANGED** | |
download (207KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (123KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (401KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBOW - Bartow Executive Airport (9 nm W)
KGIF - Winter Haven Regional Airport (12 nm NW)
KAVO - Avon Park Executive Airport (19 nm S)
KLAL - Lakeland Linder International Airport (22 nm W)
KISM - Kissimmee Gateway Airport (26 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 28-Aug-2010
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lake Wales Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:50 | | 10:50 |
| Sunrise | | 07:13 | | 11:13 |
| Sunset | | 19:45 | | 23:45 |
| Evening civil twilight | | 20:09 | | 00:09 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 17:48:40 |
| Local (UTC-4) | 05-Apr-2026 13:48:40 |
|
| METAR |
KBOW 8nm W | 051735Z AUTO 16006G11KT 10SM CLR 30/18 A3009 RMK AO2 PWINO
|
KGIF 12nm NW | 051653Z AUTO 16004KT 10SM CLR 28/17 A3012 RMK AO1 SLP196 T02830172 $
|
|
| TAF |
KLAL 21nm W | 051124Z 0512/0612 11004KT P6SM SKC FM051400 14007KT P6SM SCT030 FM051700 18006KT P6SM SCT050 SCT250 FM052100 27006KT P6SM VCSH SCT030 BKN050 PROB30 0521/0524 VRB15G25KT 3SM TSRA BKN030CB FM060100 VRB03KT P6SM SCT050 SCT130 BKN250
|
KISM 25nm NE | 051122Z 0512/0612 12005KT P6SM FEW025 FM051400 15009KT P6SM SCT035 FM052000 15009KT P6SM VCTS SCT040CB BKN060 PROB30 0522/0602 3SM TSRA BR BKN035CB FM060200 16005KT P6SM VCSH SCT050 BKN080 FM060500 VRB05KT P6SM SCT025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|