FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | W05 |
| Lat/Long: | 39-50-28.7130N 077-16-28.7400W 39-50.478550N 077-16.479000W 39.8413092,-77.2746500 (estimated) |
| Elevation: | 553.2 ft. / 168.6 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2010) |
| From city: | 2 miles W of GETTYSBURG, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 17325 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1973 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | WILLIAMSPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | IPT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 06/24 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| POTOMAC APPROACH: | 126.825 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 126.825 |
| WX AWOS-3 at DMW (19 nm SE): | 121.25 (410-876-1281) |
| WX AWOS-3 at N68 (19 nm NW): | 120.725 (717-261-1943) |
| WX ASOS at THV (19 nm E): | 119.275 (717-792-5529) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EMIr335/24.9 | | WESTMINSTER VORTAC | | 117.90 | | 08W |
| FDKr018/26.2 | | FREDERICK VOR/DME | | 116.85 | | 08W |
| HGRr079/(28.1) | | HAGERSTOWN VOR | | 109.80 | | 07W |
| HARr209/29.2 | | HARRISBURG VORTAC | | 115.35 | | 10W |
| MRBr051/38.1 | | MARTINSBURG VORTAC | | 112.10 | | 07W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 3100 x 60 ft. / 945 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 39-50.312825N | | 39-50.644270N |
| Longitude: | 077-16.730955W | | 077-16.227013W |
| Elevation: | 539.8 ft. | | 552.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 061 magnetic, 050 true | | 241 magnetic, 230 true |
| Displaced threshold: | 165 ft. | | 539 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 14 ft. road, 370 ft. from runway, 11:1 slope to clear APCH RATIO 39:1 TO DTHR. | | 51 ft. pole, marked, 749 ft. from runway, 118 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear RWY 24 APCH RATIO 21:1 TO DSPLCD THLD. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SUSQUEHANNA RGNL ARPT AUTHORITY ONE TERMINAL DRIVE, SUITE 300 MIDDLETOWN, PA 17057 Phone 717-948-3900 |
| Manager: | TIM EDWARDS ONE TERMINAL DRIVE, SUITE 300 MIDDLETOWN, PA 17057 Phone 717-948-3900 |
Additional Remarks
| - | DEER AND BIRDS INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-709-4993. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (213KB) |
| RNAV (GPS)-A | |
download (169KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (209KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDMW - Carroll County Regional Airport/Jack B Poage Field (19 nm SE)
N68 - Franklin County Regional Airport (19 nm NW)
KTHV - York Airport (19 nm E)
N94 - Carlisle Airport (21 nm N)
KHGR - Hagerstown Regional Airport-Richard A Henson Field (22 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Dale Hartman
Photo taken 28-Sep-2013
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Gettysburg Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:20 | | 10:20 |
| Sunrise | | 06:48 | | 10:48 |
| Sunset | | 19:36 | | 23:36 |
| Evening civil twilight | | 20:03 | | 00:03 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 06:46:39 |
| Local (UTC-4) | 05-Apr-2026 02:46:39 |
|
| METAR |
KTHV 19nm E | 050553Z AUTO 11009KT 9SM OVC009 13/12 A2995 RMK AO2 SLP140 T01330117 10233 20133 58016
|
KDMW 19nm SE | 050635Z AUTO 14006KT 7SM SCT005 14/13 A2992 RMK AO2
|
|
| TAF |
KMDT 32nm NE | 050537Z 0506/0606 11007KT 6SM BR OVC009 WS020/19036KT FM050800 10005KT 6SM BR OVC012 WS020/21038KT FM051200 32004KT 4SM -RA BR OVC015 WS020/23038KT FM051400 29010G18KT 2SM -RA BR OVC015 FM051600 30013G21KT 5SM -RA BR OVC015 FM051800 29011G20KT P6SM BKN035 OVC200 FM051900 30015G23KT P6SM BKN035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|