FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 3JC |
| Lat/Long: | 39-02-36.0000N 096-50-35.8000W 39-02.600000N 096-50.596667W 39.0433333,-96.8432778 (estimated) |
| Elevation: | 1101.6 ft. / 335.8 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (2000) |
| From city: | 1 mile NW of JUNCTION CITY, KS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 66441 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1949 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ICT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| MARSHALL AAF GCA APPROACH: | 121.25 |
| MARSHALL AAF GCA DEPARTURE: | 121.25 |
| WX ASOS at MHK (10 nm NE): | 119.075 (785-537-1035) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC (ZKC) ON FREQS 127.35/257.975 (MANHATTAN RCAG) WHEN MARSHALL APCH CTL (FRI) CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FRIr005/(4.5) | | FORT RILEY VOR | | 109.40 | | 06E |
| MHKr229/10.2 | | MANHATTAN VOR/DME | | 110.20 | | 04E |
| SLNr072/37.0 | | SALINA VORTAC | | 117.10 | | 07E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| HERINGTON | | 350/21.1 | | 407 | | 06E | | HRU | .... .-. ..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 3498 x 75 ft. / 1066 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 5 /F/C/Y/U | | Single wheel: | 10.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 39-02.947262N | | 39-02.387353N |
| Longitude: | 096-50.584798W | | 096-50.759207W |
| Elevation: | 1086.2 ft. | | 1101.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 189 magnetic, 194 true | | 009 magnetic, 014 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 25 ft. tree, lighted, 245 ft. from runway, 235 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear 10 FT BRUSH ALONG FENCE, 0-199 FT DSTC, 240 R. | | 60 ft. trees, lighted, 777 ft. from runway, 215 ft. left of centerline, 9:1 slope to clear |
Runway 13/31
| Dimensions: | 1903 x 140 ft. / 580 x 43 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Runway edge markings: | THLD MKD W/TIRES & BLUE & WHITE BARRELS. |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 39-02.625572N | | 39-02.385430N |
| Longitude: | 096-50.650458W | | 096-50.392147W |
| Elevation: | 1093.5 ft. | | 1094.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 135 magnetic, 140 true | | 315 magnetic, 320 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. trees, 328 ft. from runway, 70 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear 75 FT LIGHT POLES, 900 FT TO THLD, 280 FT R OF CL. | | 75 ft. trees, 1530 ft. from runway, 20:1 slope to clear |
Runway 5/23
| Dimensions: | 1834 x 200 ft. / 559 x 61 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Runway edge markings: | THLD MKD W/BLUE & WHITE PLASTIC BARRELS. |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 39-02.483915N | | 39-02.651422N |
| Longitude: | 096-50.692425W | | 096-50.370093W |
| Elevation: | 1097.4 ft. | | 1088.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 052 magnetic, 057 true | | 232 magnetic, 237 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 25 ft. tree, 80 ft. from runway, 115 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear | | 32 ft. pole, 231 ft. from runway, 130 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF JUNCTION CITY 700 N JEFFERSON, P O BOX 2897 JUNCTION CITY, KS 66441 Phone 785-238-3103 |
| Manager: | MARVIN HORNBOSTEL RAVEN AREO SERVICES, 540 W 18 THS ST JUNCTION CITY, KS 66441 Phone 785-761-7692 FBO PHONE 785-761-7692 |
Additional Remarks
| - | TURF SOFT WHEN WET. |
| - | RWY 5/23 AND RWY 13/31 THLDS MKD WITH SVRL 12-INCH DIA RAISED STEEL PLATES AS RWY NMBRS ON CL - UNSUITABLE TO TAXI OVER. |
| - | NON-STD ATC MINIMA APPLIED IFR ARVLS WITH RESPECT TO HI-PERFORMANCE-ACFT OPNS CONDUCTED WITHIN CFNS OF R-3602. |
| - | WATERFOWL ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC MARSHALL APCH AT 785-239-2118. WHEN MARSHALL APCH IS CLSD, CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -22C. |
| - | BASEBALL FIELD LGT POLES 918 FT TO 1303 FT FM RWY END, 338 FT TO 672 FT RIGHT, 1175 FT AMSL. |
| - | RWY 13 THLD, 4 FT GRADE CHANGE BETWEEN 13 THLD & RWY 18/36. NOT SUITABLE FOR ACFT. MKD W/TIRES. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (201KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply **CHANGED** | |
download (358KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFRI - Marshall Army Airfield (4 nm E)
KMHK - Manhattan Regional Airport (10 nm NE)
K78 - Abilene Municipal Airport (20 nm SW)
KHRU - Herington Regional Airport (21 nm S)
KCYW - Clay Center Municipal Airport (25 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Lewis Thomas
Photo taken 01-Apr-2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Freeman Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:43 | | 11:43 |
| Sunrise | | 07:10 | | 12:10 |
| Sunset | | 19:52 | | 00:52 |
| Evening civil twilight | | 20:19 | | 01:19 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 10:31:24 |
| Local (UTC-5) | 03-Apr-2026 05:31:24 |
|
| METAR |
KFRI 4nm E | 030955Z AUTO 09014KT 10SM CLR 12/08 A2972 RMK AO2 SLP060 T01180083
|
KMHK 9nm NE | 030852Z AUTO 10011G19KT 10SM CLR 09/07 A2975 RMK AO2 SLP075 T00940072 58016
|
|
| TAF |
KFRI 4nm E | 022000Z 0220/0402 27010G18KT 9999 OVC024 QNH2963INS BECMG 0222/0223 30010G15KT 9999 FEW055 QNH2967INS BECMG 0300/0301 VRB06KT 9999 SKC QNH2973INS BECMG 0305/0306 12012G18KT 9999 FEW030 QNH2974INS BECMG 0314/0315 18016G32KT 9999 BKN030 QNH2971INS TEMPO 0317/0319 27015G30KT 9000 -TSRA BKN050CB BECMG 0319/0320 31016G32KT 9999 SCT050 QNH2974INS TX24/0320Z TN11/0310Z
|
KMHK 9nm NE | 030520Z 0306/0406 10009KT P6SM SCT250 FM031000 12012KT P6SM BKN015 FM031200 15014G21KT P6SM BKN009 FM031500 19022G33KT P6SM SCT020 FM031800 23020G30KT P6SM SCT035 PROB30 0318/0320 2SM TSRA BKN020CB FM032000 32019G29KT P6SM SCT050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|