FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 4J1 |
| Lat/Long: | 31-12-21.8480N 081-54-21.5500W 31-12.364133N 081-54.359167W 31.2060689,-81.9059861 (estimated) |
| Elevation: | 84.7 ft. / 25.8 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2010) |
| From city: | 4 miles E of NAHUNTA, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 31553 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 01 & 19; MIRL RWY 01/19 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 127.575/269.025 (ALMA RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SSIr296/25.4 | | BRUNSWICK VORTAC | | 109.80 | | 04W |
| AYSr096/33.6 | | WAYCROSS VORTAC | | 112.40 | | 00E |
Airport Services
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 4000 x 75 ft. / 1219 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 31-12.036262N | | 31-12.692010N |
| Longitude: | 081-54.401180W | | 081-54.317158W |
| Elevation: | 80.5 ft. | | 80.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 012 magnetic, 006 true | | 192 magnetic, 186 true |
| Displaced threshold: | no | | 700 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 20 ft. trees, 201 ft. from runway, 240 ft. right of centerline | | 86 ft. trees, 1060 ft. from runway, 355 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BRANTLEY COUNTY 33 ALLEN RD, PO BOX 398, 117 BRANTLY STREET NAHUNTA, GA 31553 Phone 912-462-5256 |
| Manager: | JOEY CASON 33 ALLEN RD, PO BOX 792 NAHUNTA, GA 31553 Phone (912) 462-5256 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (232KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (221KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (189KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KJES - Jesup-Wayne County Airport (21 nm N)
KBQK - Brunswick Golden Isles Airport (23 nm E)
KAYS - Waycross-Ware County Airport (25 nm W)
09J - Jekyll Island Airport (26 nm E)
KSSI - St Simons Island Airport (27 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 24-Sep-2011
looking south-southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Brantley County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:49 | | 10:49 |
| Sunrise | | 07:14 | | 11:14 |
| Sunset | | 19:48 | | 23:48 |
| Evening civil twilight | | 20:12 | | 00:12 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 09:52:48 |
| Local (UTC-4) | 04-Apr-2026 05:52:48 |
|
| METAR |
KJES 21nm N | 040930Z AUTO 00000KT 10SM CLR 13/13 A3025 RMK AO2
|
KBQK 23nm E | 040935Z AUTO 00000KT 10SM SCT039 16/16 A3023 RMK AO2 T01610160
|
KAYS 25nm W | 040935Z AUTO 00000KT 1 1/2SM BR VV007 18/17 A3022 RMK AO2 VIS 3/4V4 T01800172
|
KSSI 27nm E | 040935Z AUTO 00000KT 10SM SCT029 SCT042 20/20 A3022 RMK AO2
|
KAMG 36nm NW | 040853Z AUTO 11003KT 8SM FEW019 18/18 A3022 RMK AO2 SLP230 T01830178 56008
|
|
| TAF |
KSSI 27nm E | 040536Z 0406/0506 14009KT P6SM SCT250 FM041900 12011G19KT P6SM FEW250 FM050100 13009KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|