FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 53A |
| Lat/Long: | 32-18-11.0280N 084-00-26.8850W 32-18.183800N 084-00.448083W 32.3030633,-84.0074681 (estimated) |
| Elevation: | 345.3 ft. / 105.2 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2005) |
| From city: | 1 mile E of MONTEZUMA, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 31063 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1962 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 18 & 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| ATLANTA APPROACH: | 124.2 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 124.2 |
| WX AWOS-3 at ACJ (15 nm SW): | 128.375 (770-847-7993) |
| WX AWOS-3 at PXE (17 nm NE): | 123.825 (478-987-8768) |
| WX AWOS-3 at 6A1 (20 nm NW): | 119.525 (478-862-2966) |
- ATLANTA LARGE TRACON PROVIDES APCH/DEP SVC 0615-2300 ON FREQ 124.2/279.6 ; ATLANTA ARTCC PROVIDES APCH/DEP SVC 2300-0615 ON FREQS 134.5/360.75 (MACON RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VNAr281/26.4 | | VIENNA VORTAC | | 116.50 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| LINDBERGH | | 038/9.3 | | 242 | | 04W | | LKG | .-.. -.- --. |
| CONEY | | 344/19.8 | | 400 | | 06W | | OHY | --- .... -.-- |
Airport Services
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5003 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 32-18.596318N | | 32-17.771290N |
| Longitude: | 084-00.443622W | | 084-00.452542W |
| Elevation: | 345.3 ft. | | 337.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 185 magnetic, 181 true | | 005 magnetic, 001 true |
| Displaced threshold: | 783 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.30 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 48 ft. trees, 728 ft. from runway, 173 ft. right of centerline, 11:1 slope to clear 24:1 TO DISPLACED THRESHOLD | | 48 ft. pole, 1064 ft. from runway, 241 ft. left of centerline, 18:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MONTEZUMA CITY HALL, P.O. BOX 388 MONTEZUMA, GA 31063 Phone 478-472-8144 |
| Manager: | MEL FULGHOM CITY HALL, P.O. BOX 388 MONTEZUMA, GA 31063 Phone 478-472-8144 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC ATLANTA APCH AT 678-364-6132, WHEN APCH CLSD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (206KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (211KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (497KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KACJ - Jimmy Carter Regional Airport (15 nm SW)
KPXE - Perry-Houston County Airport (17 nm NE)
6A1 - Butler Municipal Airport (20 nm NW)
KCKF - Crisp County-Cordele Airport (22 nm SE)
KWRB - Robins Air Force Base (29 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Dr. C P Savage Sr. Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:04 | | 10:04 |
| Sunrise | | 06:32 | | 10:32 |
| Sunset | | 20:35 | | 00:35 |
| Evening civil twilight | | 21:03 | | 01:03 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-May-2026 23:17:21 |
| Local (UTC-4) | 29-May-2026 19:17:21 |
|
| METAR |
KACJ 15nm SW | 292255Z AUTO 36003KT 8SM -RA VCTS CLR 23/23 A2993 RMK AO2 RAB2152E2203B2234 P0000 T02290229
|
KPXE 17nm NE | 292255Z AUTO 28004KT 10SM -DZ SCT120 23/22 A2998 RMK AO2 LTG DSNT SE THRU W
|
KCKF 22nm SE | 292235Z AUTO 14003KT 2SM TSHZ SCT046 SCT060 BKN080 26/21 A2996 RMK AO2 VIS 3/4V5 LTG DSNT ALQDS T02610210
|
KWRB 29nm NE | 292301Z 01003KT 9SM -RA SCT130 BKN140 24/23 A2994 RMK AO2A LTG DSNT SW-W SLP139 $
|
KMCN 29nm NE | 292253Z 25003KT 10SM CLR 23/23 A2996 RMK AO2 LTG DSNT SW RAE52 SLP141 P0001 T02280228
|
|
| TAF |
KWRB 29nm NE | 291900Z 2919/3101 33006KT 6000 SHRA VCTS SCT020 BKN050CB QNH2992INS TEMPO 2919/3002 33010G25KT 4800 TSRA BKN035CB BECMG 3001/3002 12006KT 6000 SHRA BKN015 OVC050 QNH2988INS BECMG 3008/3009 24006KT 6000 BR OVC007 QNH2988INS BECMG 3012/3013 27006KT 9999 NSW OVC007 QNH2991INS BECMG 3013/3014 27006KT 9999 OVC010 QNH2990INS BECMG 3015/3016 30006KT 9999 BKN025 QNH2983INS TX27/2919Z TN22/3009Z
|
KMCN 29nm NE | 292007Z 2920/3018 VRB03KT P6SM VCSH SCT050 BKN070 TEMPO 2920/2922 VRB10G20KT 4SM TSRA OVC035CB FM292200 00000KT 4SM SHRA BKN025 FM300600 00000KT 4SM BR VCSH BKN015 FM300800 00000KT 4SM BR BKN006 FM301400 26004KT P6SM SCT007 BKN025 PROB30 3014/3018 4SM -TSRA BKN015CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|