FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 75K |
| Lat/Long: | 40-16-36.6000N 094-00-26.7000W 40-16.610000N 094-00.445000W 40.2768333,-94.0074167 (estimated) |
| Elevation: | 1035 ft. / 315 m (estimated) |
| Variation: | 04E (1985) |
| From city: | 2 miles NE of BETHANY, MO |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 64424 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1967 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | COLUMBIA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | COU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | LIRL RY 03/21 THREE CLICKS TO ACTVT CTAF. |
Airport Communications
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LMNr178/19.3 | | LAMONI VOR/DME | | 116.70 | | 07E |
| BQSr348/39.3 | | BRAYMER VOR/DME | | 115.35 | | 03E |
Airport Services
| Parking: | tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 2255 x 48 ft. / 687 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition RY HAS MULTIPLE OPEN CRACKS, PAVEMENT RAVELING AND PRODUCING FOD. |
| Runway edge lights: | non-standard LIRL NSTD DUE TO INCORRECT SPACING AND NON-FRANGIBLE MOUNTS. |
| Runway edge markings: | RWY 21 MARKINGS FADED RY 21 NSTD BSC MARKINGS; RY CNTRLN INCORRECT SPACING OF STRIPES & GAPS AT DESIGNATION MARKING & INCORRECT LATERAL SPACING OF DESIGNATION NMBRS. |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 40-16.453333N | | 40-16.767167N |
| Longitude: | 094-00.574667W | | 094-00.315167W |
| Elevation: | 1015.0 ft. | | 1025.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Displaced threshold: | no | | 143 ft. |
| Markings: | NSTD, in poor condition | | NSTD, in poor condition |
| Obstructions: | 20 ft. trees, 290 ft. from runway, 85 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear RY 03 +1'-3' GND 0'-200' FM RY END, L & R. | | 22 ft. bldg, 270 ft. from runway, 115 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear +1-51 FT BRUSH; TREES; FENCES; ROADS; UTILITY LINES &POLES 0-200 FT FM RY END L/R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF BETHANY PO BOX 344 BETHANY, MO 64424 Phone 660-425-3511 |
| Manager: | CITY ADMINISTRATOR PO BOX 344 BETHANY, MO 64424 Phone 660-425-3511 |
Additional Remarks
| - | NSTD RY SAFETY AREAS BYD EACH RY END; RY 03 INCORRECT TERRAIN GRADIENTS; RY 21 LARGE DROP OFF, BRUSH, SMALL TREES, FENCE AND ROAD. |
| - | FOR CD CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at 75K.
Some nearby airports with instrument procedures:
KLWD - Lamoni Municipal Airport (22 nm N)
KTRX - Trenton Municipal Airport (22 nm SE)
KEZZ - Cameron Memorial Airport (35 nm S)
KCHT - Chillicothe Municipal Airport (38 nm SE)
KEVU - Northwest Missouri Regional Airport (42 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Bethany Memorial Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:48 | | 10:48 |
| Sunrise | | 06:18 | | 11:18 |
| Sunset | | 20:09 | | 01:09 |
| Evening civil twilight | | 20:38 | | 01:38 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 10:10:39 |
| Local (UTC-5) | 30-Apr-2026 05:10:39 |
|
| METAR |
KLWD 22nm N | 300953Z AUTO 21006KT 10SM FEW060 BKN090 OVC110 07/03 A3005 RMK AO2 SLP178 T00670028
|
KCDJ 34nm SE | 300951Z AUTO 00000KT 04/03 A3008 RMK AO1 SLP190 T00390033
|
KEVU 42nm W | 300955Z AUTO 19005KT 10SM SCT075 BKN090 08/04 A3005 RMK AO2 T00890046
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|