FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 88MI |
| Lat/Long: | 44-48-23.5300N 084-16-34.3100W 44-48.392167N 084-16.571833W 44.8065361,-84.2761972 (estimated) |
| Elevation: | 1212 ft. / 369 m (estimated) |
| Variation: | 05W (1985) |
| From city: | 5 miles S of LEWISTON, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 49756 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 07/1989 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTVT ROTG BCN - CTAF. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CGGr075/(20.7) | | GRAYLING VOR | | 109.80 | | 06W |
| APNr249/34.7 | | ALPENA VORTAC | | 116.50 | | 07W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| GRAYLING | | 088/23.8 | | 359 | | 06W | | GYG | --. -.-- --. |
Airport Services
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5047 x 75 ft. / 1538 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition LRG CRACKS IN PAVEMENT. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 44-48.805167N | | 44-47.979167N |
| Longitude: | 084-16.634333W | | 084-16.509333W |
| Elevation: | 1212.0 ft. | | 1210.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 179 magnetic, 174 true | | 359 magnetic, 354 true |
| Displaced threshold: | no | | 400 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. trees, 201 ft. from runway, 194 ft. right of centerline 50 FT TREES, 0-199 FT DIST, 164 FT L & 194 FT R. | | 50 ft. trees, 201 ft. from runway, 220 ft. right of centerline 50 FT TREES, 0-199 FT DIST, 220 FT L/R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | GARY VOLLMAR 412 MONARCH TRL LEWISTON, MI 49756-7835 Phone 810-444-8640 |
| Manager: | GARY VOLLMAR 412 MONARCH TRL LEWISTON, MI 49756-7835 Phone 810-444-8640 |
Additional Remarks
| - | PERI FENCE ACES: 5-3-2-1. KEEP GATE CLSD & LOCKED. |
| - | NON-AVIATION RELATED CARGO OPS ON NORTH RAMP. NO ACFT PARKING. ACFT USE WEST RAMP. |
| - | VEHICLES XNG RWY. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at 88MI.
Some nearby airports with instrument procedures:
KGOV - Grayling Army Airfield (21 nm W)
KGLR - Gaylord Regional Airport (22 nm NW)
KHTL - Roscommon County/Blodgett Memorial Airport (32 nm SW)
Y31 - West Branch Community Airport (34 nm S)
KAPN - Alpena County Regional Airport (34 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Eagle II Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:37 | | 09:37 |
| Sunrise | | 06:11 | | 10:11 |
| Sunset | | 20:56 | | 00:56 |
| Evening civil twilight | | 21:30 | | 01:30 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 22:03:06 |
| Local (UTC-4) | 14-May-2026 18:03:06 |
|
| METAR |
KGOV 21nm W | 142055Z AUTO 32009KT 10SM CLR 20/00 A2997 RMK AO2 SLP158 T01990003 57012 $
|
KGLR 21nm NW | 142153Z AUTO 28005KT 10SM CLR 17/M02 A2998 RMK AO2 SLP158 T01671017
|
KHTL 32nm SW | 142153Z AUTO VRB05KT 10SM CLR 19/M02 A2998 RMK AO2 SLP154 T01891017
|
KAPN 34nm NE | 142154Z AUTO 35007KT 310V060 10SM CLR 18/M01 A2999 RMK AO2 SLP157 T01781006
|
KY31 34nm S | 142155Z AUTO 04006KT 10SM CLR 19/M03 A2997 RMK AO2 T01901034
|
KBFA 35nm NW | 142155Z AUTO 32006KT 10SM CLR 18/01 A2998 RMK AO2
|
KACB 41nm W | 142155Z AUTO 26006KT 10SM CLR 17/M02 A3000 RMK AO2 T01661019
|
KPZQ 41nm NE | 142155Z AUTO 35005KT 10SM CLR 17/M00 A2998 RMK AO2
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|