FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 9K7 |
| Lat/Long: | 38-45-03.6000N 098-13-45.0000W 38-45.060000N 098-13.750000W 38.7510000,-98.2291667 (estimated) |
| Elevation: | 1632.9 ft. / 497.7 m (surveyed) |
| Variation: | 04E (2025) |
| From city: | 1 mile N of ELLSWORTH, KS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 67439 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ICT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 17 & 35, PAPI RWY 17 & 35; MIRL RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 119.675 (785-472-9746) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC (ZKC) ON 134.9/363.2 (SALINA RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SLNr243/30.3 | | SALINA VORTAC | | 117.10 | | 07E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FUEL AVBL 24 HR SELF SERVE. FOR ASST 785-472-4416. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 4500 x 75 ft. / 1372 x 23 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 38-45.510565N | | 38-44.770090N |
| Longitude: | 098-13.746707W | | 098-13.699888W |
| Elevation: | 1632.9 ft. | | 1608.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 173 magnetic, 177 true | | 353 magnetic, 357 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 13/31
| Dimensions: | 1955 x 100 ft. / 596 x 30 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 38-44.978843N | | 38-44.766560N |
| Longitude: | 098-13.967155W | | 098-13.658012W |
| Elevation: | 1609.4 ft. | | 1607.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 127 magnetic, 131 true | | 307 magnetic, 311 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ELLSWORTH 121 W. 1ST ST., PO BOX 163 ELLSWORTH, KS 67439 Phone 785-472-5566 |
| Manager: | DUSTIN STAMBAUGH 121 W 1ST ST ELLSWORTH, KS 67439 Phone 785-472-5566 |
Additional Remarks
| - | RWY 35 APCH- TALL FENCES, TOWERS & STADIUM STYLE FLOOD LIGHTS. |
| - | UNATTENDED ARPT PH 785-472-5608. |
| - | FOR CD CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (196KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (207KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (146KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (363KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLYO - Lyons-Rice County Municipal Airport (25 nm S)
KSLN - Salina Regional Airport (27 nm E)
KRSL - Russell Municipal Airport (28 nm W)
KMPR - Mc Pherson Airport (35 nm SE)
KGBD - Great Bend Municipal Airport (38 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 27-May-2010
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Ellsworth Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:47 | | 11:47 |
| Sunrise | | 07:14 | | 12:14 |
| Sunset | | 19:58 | | 00:58 |
| Evening civil twilight | | 20:25 | | 01:25 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 21:56:13 |
| Local (UTC-5) | 04-Apr-2026 16:56:13 |
|
| METAR |
KLYO 25nm S | 042135Z AUTO 34015G22KT 10SM CLR 16/M02 A3023 RMK AO2 T01571015
|
KSLN 27nm E | 042053Z 33015G26KT 10SM SCT060 15/M02 A3024 RMK AO2 PK WND 29029/2027 SLP243 T01501017 56010
|
KRSL 28nm W | 042053Z AUTO 32016G28KT 10SM FEW070 16/M03 A3022 RMK AO2 PK WND 33029/2001 SLP235 T01611028 56016
|
KMPR 35nm SE | 042135Z AUTO 35015G21KT 10SM CLR 15/M02 A3024 RMK AO2 T01461016
|
KGBD 38nm SW | 042056Z AUTO 34016G21KT 10SM CLR 16/M01 A3024 RMK AO2 SLP241 T01611011 56017 $
|
KHUT 44nm SE | 042052Z 33016G21KT 10SM CLR 15/M03 A3024 RMK AO2 SLPNO T01501028 56008
|
KHYS 49nm W | 042056Z AUTO 32019G25KT 10SM FEW070 16/M02 A3023 RMK AO2 PK WND 34026/2000 SLP238 T01611022 58016 $
|
|
| TAF |
KSLN 27nm E | 041734Z 0418/0518 32015G23KT P6SM SKC FM042300 33012KT P6SM SKC FM050400 VRB04KT P6SM SKC
|
KRSL 28nm W | 041734Z 0418/0518 32018KT P6SM SKC FM050300 03006KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|