FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | ANC |
| Lat/Long: | 61-10-26.7050N 149-59-53.2950W 61-10.445083N 149-59.888250W 61.1740847,-149.9981375 (estimated) |
| Elevation: | 151.4 ft. / 46.1 m (surveyed) |
| Variation: | 16E (2020) |
| From city: | 4 miles SW of ANCHORAGE, AK |
| Time zone: | UTC -8 (UTC -9 during Standard Time) |
| Zip code: | 99502 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1951 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ANCHORAGE CENTER |
| FSS: | KENAI FLIGHT SERVICE STATION [907-283-7211] |
| NOTAMs facility: | ANC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
| Fire and rescue: | ARFF index E |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| WX ASOS: | PHONE 907-271-5278 |
| ANCHORAGE GROUND: | 121.9 338.25 |
| ANCHORAGE TOWER: | 118.3 257.8 |
| ANCHORAGE APPROACH: | 118.6 ;250-330 TED ABV 1500 FT 118.6 ;331-045 TED ABV 2500 FT 119.1 ;250-330 TED 1500 FT & BLW 119.1 ;331-045 TED 2500 FT & BLW 123.8 ;206-249 TED 126.4 ;046-205 TED 134.1 |
| ANCHORAGE DEPARTURE: | 118.6 ;250-330 TED ABV 1500 FT 118.6 ;331-045 TED ABV 2500 FT 119.1 ;250-330 TED 1500 FT & BLW 119.1 ;331-045 TED 2500 FT & BLW 123.8 ;206-249 TED 126.4 ;046-205 TED |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.4 323.1 128.65 |
| AMOTT STAR: | 126.4 |
| CLASS C: | 118.6 ;250-330 TED ABV 1500 FT 118.6 ;331-045 TED ABV 2500 FT 119.1 ;250-330 TED 1500 FT & BLW 119.1 ;331-045 TED 2500 FT & BLW 123.8 ;206-249 TED 126.4 ;046-205 TED |
| D-ATIS: | 135.5 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| IC: | 118.6 ;331-045 TED ABV 2500 FT |
| NEELL STAR: | 126.4 |
| POTTER DP: | 126.4 |
| TURNAGAIN DP: | 126.4 |
| YESKA STAR: | 126.4 |
| WX ASOS at LHD (1.2 nm NE): | 125.6 (907-245-5432) |
| WX ASOS at MRI (5 nm NE): | 124.25 (907-271-5277) |
| WX ASOS at FRN (11 nm NE): | 134.25 |
- ASSC IN USE. OPERATE TRANSPONDERS WITH ALTITUDE REPORTING MODE AND ADS-B (IF EQUIPPED) ENABLED ON ALL AIRPORT SURFACES.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TEDr271/1.2 | | ANCHORAGE VOR/DME | | 113.15 | | 18E |
| BGQr163/23.7 | | BIG LAKE VORTAC | | 112.50 | | 19E |
Airport Services
| Fuel available: | 100 100LL JET-A JET-A1 |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 7R/25L
| Dimensions: | 12400 x 200 ft. / 3780 x 61 m |
| Surface: | asphalt/concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 250.0 | | Double tandem: | 550.0 | | Dual double tandem: | 1120.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 7R | | RUNWAY 25L |
| Latitude: | 61-10.068693N | | 61-10.072870N |
| Longitude: | 150-02.572278W | | 149-58.358917W |
| Elevation: | 132.1 ft. | | 100.7 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 074 magnetic, 090 true | | 254 magnetic, 270 true |
| Declared distances: | TORA:10900 TODA:10900 ASDA:10900 LDA:12400 | | TORA:12400 TODA:12400 ASDA:12000 LDA:12000 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown, midfield, rollout | | touchdown, midfield, rollout |
| Approach lights: | ALSF2: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category II or III) | | |
| Runway end identifier lights: | | | no |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, lighted | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
Runway 15/33
| Dimensions: | 10865 x 200 ft. / 3312 x 61 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 250.0 | | Double tandem: | 550.0 | | Dual double tandem: | 1120.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 61-11.983833N | | 61-10.262500N |
| Longitude: | 150-00.871833W | | 149-59.908167W |
| Elevation: | 151.4 ft. | | 121.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 149 magnetic, 165 true | | 329 magnetic, 345 true |
| Displaced threshold: | no | | 465 ft. |
| Declared distances: | TORA:10865 TODA:10865 ASDA:10000 LDA:10000 | | TORA:10865 TODA:11965 ASDA:10865 LDA:10400 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.20 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown, midfield, rollout | | touchdown, midfield, rollout |
| Approach lights: | MALSF: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with sequenced flashers | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
Runway 7L/25R
| Dimensions: | 10600 x 150 ft. / 3231 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 250.0 | | Double tandem: | 550.0 | | Dual double tandem: | 1120.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 7L | | RUNWAY 25R |
| Latitude: | 61-10.185898N | | 61-10.188670N |
| Longitude: | 150-00.499997W | | 149-56.898043W |
| Elevation: | 127.7 ft. | | 91.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 074 magnetic, 090 true | | 254 magnetic, 270 true |
| Declared distances: | TORA:10600 TODA:10600 ASDA:10600 LDA:10600 | | TORA:10600 TODA:10600 ASDA:10600 LDA:10600 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown, rollout | | touchdown, rollout |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, lighted | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | STATE OF ALASKA DOTPF BOX 196960 ANCHORAGE, AK 99519-6960 Phone 907-266-2600 |
| Manager: | AARON DANIELSON BOX 196960 ANCHORAGE, AK 99519-6960 Phone 907-266-2545 |
Additional Remarks
| A39-07R/25L | PCR VALUE: 663/F/A/W/T |
| A39-07L/25R | PCR VALUE: 663/F/A/W/T |
| A39-15/33 | PCR VALUE: 663/F/A/W/T |
| A30A-25L | 200 FT BLAST PAD. |
| A30A-07R | BACK TAX FM TWY J FOR DEP NA. |
| - | BIRDS INVOF ARPT SPRING - FALL. |
| - | 489 FT UNLGTD TWR 2.5 MI NE. |
| - | NON-RADIO NIGHT OPS NA; NON-PARROT OPS 1 HR PPR; NON-RADIO OPS PPR; MUST PRVD ETA & REMAIN WI 15 MIN - ATCT 907-271-2700 WKDAYS 0730-1600; AFT HR & HOL - FAA 907-271-5936. |
| - | PTNS OF TWY K BTN TWY H & J NOT VIS FM ATCT. |
| - | COMPASS CLBR PAD N/A. |
| - | R TURN OUT OF RAMP PRKG R-2 THRU R-4 NA. |
| - | FLT PLANNING IN ANCHORAGE BOWL AREA - RCO 122.55. |
| - | FAA RAMP PPR WITH ANC FIFO MON-FRI 0600-1430 - 135.85 OR 907-271-2414 OR AVN 405-954-9780. |
| - | ANCHORAGE WX CAMERA AVBL ON INTERNET AT HTTPS://WEATHERCAMS.FAA.GOV. |
| - | TWY V RSTRD TO 12500 LB OR LESS; SUBJECT TO JET BLAST W OF TWY E. |
| - | TSNT MIL PPR. |
| - | NOISE SENSITIVE AREA S & E; RWY 07R, 07L, 15 TBJT/TURBOFAN DEP EMPLOY FAA CLOSE IN NADP OR ICAO PROC B NADP WHEN SAFETY PERMITS; INFO - AMGR. |
| - | TWY V, SCTY GATE E OF TWY E - PCL 121.75 5 TIMES; TWY H-2, LAKESHORE TWY GATES - PCL 121.75 3 TIMES; IF INOP ALLOW 30 SEC RESET & NOTIFY LHD OPS - 907-266-2600. |
| - | PPR FOR GND TIME GTR THAN 4 HR AT ARPT CTL SPOTS; APVL REQ 48 HR PRIOR TO DEP FOR ANC - GATE MGMT 907 266-2633 OR EMAIL: DOT.AIA.OPS.GATEMANAGEMENT@ALASKA.GOV. |
| - | P RAMP PRKG SPOTS P1/2/3 JET BLAST HAZ; EXIT USING MIN THRUST REQ. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -21C. |
| - | WSO - 907-266-5105. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| AMOTT FOUR | |
2 pages:
[1] [2] (306KB) |
| ELLAM FIVE | |
download (132KB) |
| KROTO FIVE (RNAV) | |
download (248KB) |
| NEELL SEVEN (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (352KB) |
| PTERS THREE (RNAV) | |
download (242KB) |
| TAGER NINE | |
download (222KB) |
| WITTI FIVE (RNAV) | |
download (235KB) |
| YESKA SIX | |
download (149KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 07L | |
download (351KB) |
| ILS OR LOC RWY 07R | |
download (395KB) |
| ILS RWY 15 | |
download (584KB) |
| ILS RWY 07R (SA CAT I) | |
download (351KB) |
| ILS RWY 07L (SA CAT I - II) | |
download (344KB) |
| ILS RWY 07R (CAT II - III) | |
download (361KB) |
| RNAV (RNP) RWY 33 | |
download (258KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 07R | |
download (255KB) |
| RNAV (GPS) RWY 07L | |
download (279KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (316KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 07R | |
download (270KB) |
| HIGHWAY VISUAL RWY 25R | |
download (174KB) |
| SEWARD VISUAL RWY 25L | |
download (175KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (173KB) |
Departure Procedures |
| ANCHORAGE ONE | |
download (210KB) |
| FFITZ FOUR (RNAV) | |
download (195KB) |
| KNIK THREE | |
download (173KB) |
| NOEND FOUR (RNAV) | |
download (203KB) |
| POTTR THREE | |
download (183KB) |
| TURNAGAIN EIGHT | |
download (160KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (393KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
PAMR - Merrill Field Airport (5 nm NE)
PAED - Elmendorf Air Force Base (7 nm NE)
PAFR - Bryant Army Airfield (11 nm NE)
PAGQ - Big Lake Airport (22 nm N)
PAWS - Wasilla Airport (27 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 13-Sep-2005
Do you have a better or more recent aerial photo of Ted Stevens Anchorage International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-8) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:29 | | 14:29 |
| Sunrise | | 07:14 | | 15:14 |
| Sunset | | 20:52 | | 04:52 |
| Evening civil twilight | | 21:37 | | 05:37 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 11:47:09 |
| Local (UTC-8) | 04-Apr-2026 03:47:09 |
|
| METAR |
| PANC | 041053Z 16006KT 10SM FEW065 SCT160 M03/M08 A3008 RMK AO2 SLP186 T10281083
|
| PALH | 041053Z AUTO 00000KT 10SM FEW065 M04/M07 A3008 RMK AO2 SLP187 T10441072 TSNO $
|
PAMR 5nm NE | 041053Z 00000KT 10SM BKN065 M06/M08 A3008 RMK AO2 SLP187 T10611083
|
PAED 7nm NE | 041055Z 00000KT 10SM BKN065 M05/M10 A3006 RMK AO2A SLP178 T10541100 $
|
PAFR 11nm NE | 041055Z AUTO 00000KT 10SM CLR M09/M12 A3007 RMK AO2 SLP189 T10911121 $
|
|
| TAF |
| PANC | 040520Z 0406/0512 VRB04KT P6SM FEW250
|
PAED 7nm NE | 032257Z 0322/0503 36006KT 9999 FEW100 QNH2992INS BECMG 0416/0417 03006KT 9999 FEW040 SCT080 QNH3009INS BECMG 0501/0502 02006KT 9999 VCSH BKN060 620604 QNH3010INS TX06/0403Z TNM10/0415Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|