FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | BFI |
| Lat/Long: | 47-31-47.9000N 122-18-07.0000W 47-31.798333N 122-18.116667W 47.5299722,-122.3019444 (estimated) |
| Elevation: | 21.6 ft. / 6.6 m (surveyed) |
| Variation: | 15E (2020) |
| From city: | 4 miles S of SEATTLE, WA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 98108 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1938 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | SEATTLE CENTER |
| FSS: | SEATTLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BFI (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | HIRL RY 14R/32L OPEN DUSK-DAWN. MIRL RY 14L/32R NOT OPER 0600-1500Z++. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
| Fire and rescue: | ARFF index C |
| International operations: | international airport of entry |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 127.75 |
| WX ASOS: | PHONE 206-658-6435 |
| BOEING GROUND: | 121.9 |
| BOEING TOWER: | 118.3 ;RWY 14L/32R 120.6 ;RWY 14R/32L & ALL IFR 257.8 |
| SEATTLE APPROACH: | 119.2 ;017-079 SEA, RWY 32 119.2 ;028-160 SEA RWY 14 120.1 ;223-289 SEA, RWY 14 120.1 ;223-301 SEA, RWY 32 120.4 ;301-340 SEA. RWY 32 125.9 125.9 ;080-125 SEA, RWY 32 125.9 ;080-125 SEA,RWY 32 125.9 ;290-315 SEA, RWY 14 126.5 ;126-222 SEA, RWY 32 126.5 ;161-222 SEA RWY 14 128.5 ;302-016 SEA, RWY 32 128.5 ;316-027 SEA, RWY 14 |
| SEATTLE DEPARTURE: | 119.2 ;017-079 SEA, RWY 32 119.2 ;028-160 SEA RWY 14 120.1 ;223-289 SEA, RWY 14 120.1 ;223-301 SEA, RWY 32 120.4 ;301-340 SEA. RWY 32 125.9 ;080-125 SEA, RWY 32 125.9 ;080-125 SEA,RWY 32 125.9 ;290-315 SEA, RWY 14 126.5 ;126-222 SEA, RWY 32 126.5 ;161-222 SEA RWY 14 128.5 ;302-016 SEA, RWY 32 128.5 ;316-027 SEA, RWY 14 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 132.4 |
| CBAIN RNAV DP: | 120.4 |
| CLASS B: | 119.2 ;017-079 SEA, RWY 32 119.2 ;028-160 SEA RWY 14 120.1 ;223-289 SEA, RWY 14 120.1 ;223-301 SEA, RWY 32 125.9 ;080-125 SEA RWY 32 125.9 ;290-315 SEA RWY 14 126.5 ;126-222 SEA, RWY 32 126.5 ;161-222 SEA, RWY 14 128.5 ;302-016 SEA, RWY 32 128.5 ;316-027 SEA, RWY 14 |
| GLASR STAR: | 123.9 |
| IC: | 125.9 |
| JAWBN STAR: | 125.6 |
| KENT DP: | 119.2 |
| NEEDLE DP: | 120.4 |
| NRVNA RNAV DP: | 119.2 |
| OLYMPIA STAR: | 125.6 |
| WX ASOS at RNT (4 nm SE): | 126.95 (425-255-6080) |
| WX ASOS at SEA (5 nm S): | PHONE 206-214-2592 |
| WX AWOS-3PT at PWT (19 nm W): | 121.2 (360-674-2811) |
| WX ASOS at TIW (19 nm SW): | PHONE 253-858-6507 |
- FREQ 121.5 NOT AVBL.
- FREQ 118.3 (312-127) AND DEPS RWY 14L/32R.
- FREQ 120.6 (128-311) AND DEPS RWY 14R/32L AND ALL JETS; HEAVY ACFT AND IFR ARRS.
- SAID IN USE. OPERATE TRANSPONDERS WITH ALTITUDE REPORTING MODE AND ADS-B (IF EQUIPPED) ENABLED ON ALL AIRPORT SURFACES.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SEAr344/5.7 | | SEATTLE VORTAC | | 116.80 | | 19E |
| PAEr162/23.4 | | PAINE VOR/DME | | 110.60 | | 20E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 14R/32L
| Dimensions: | 10007 x 200 ft. / 3050 x 61 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 100.0 | | Double wheel: | 200.0 | | Double tandem: | 500.0 | | Dual double tandem: | 800.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14R | | RUNWAY 32L |
| Latitude: | 47-32.432570N | | 47-31.004198N |
| Longitude: | 122-18.681257W | | 122-17.473663W |
| Elevation: | 17.8 ft. | | 21.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 135 magnetic, 150 true | | 315 magnetic, 330 true |
| Displaced threshold: | no | | 887 ft. |
| Declared distances: | TORA:10000 TODA:10000 ASDA:9120 LDA:9120 | | TORA:10000 TODA:10000 ASDA:10000 LDA:9120 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.10 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown, rollout | | touchdown, rollout |
| Approach lights: | MALSF: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with sequenced flashers | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS/DME |
| Obstructions: | 12 ft. fence, 240 ft. from runway, 425 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear | | 27 ft. rr, 200 ft. from runway, 375 ft. right of centerline, 40:1 slope to clear FENCE/ROAD/POLES/RR TRACKS WITHIN EAST EDGE OF PRIM SFC. |
Runway 14L/32R
| Dimensions: | 3709 x 100 ft. / 1131 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0, LTD TO USE BY ACFT UP TO 12,500 LBS. | | Double wheel: | 250.0 | | Double tandem: | 550.0 | | Dual double tandem: | 1109.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | RWY 14L/32R NOT AVBL FOR PART 121/PART 380 OPS WITH SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 9 PAX SEATS AND NON-SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 30 PAX SEATS. |
| RUNWAY 14L | | RUNWAY 32R |
| Latitude: | 47-32.281095N | | 47-31.751612N |
| Longitude: | 122-18.447615W | | 122-18.000033W |
| Elevation: | 17.4 ft. | | 17.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 135 magnetic, 150 true | | 315 magnetic, 330 true |
| Displaced threshold: | 250 ft. | | 375 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 210 ft. tree, 5000 ft. from runway, 625 ft. right of centerline, 22:1 slope to clear APCH RATIO 27:1 FM DSPLCD THLD. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | KING COUNTY 516 THIRD AVE SEATTLE, WA 98104 Phone (206) 296-7380 |
| Manager: | JOHN PARROTT, AAE 7277 PERIMETER ROAD SOUTH SEATTLE, WA 98108-3844 Phone 206-296-7334 JPARROTT@KINGCOUNTY.GOV. |
Additional Remarks
| A39-14R/32L | PCR VALUE: 770/R/C/W/T |
| A39-14L/32R | PCR VALUE: 310/F/B/X/T |
| - | GA ITNRNT/TSNT PRKG AVBL. CTC ARPT OPS 206-296-7334. |
| - | TWR 80 FT AGL LCTD 1200 FT N AND 900 FT W OF THLD RY 14R. |
| - | FOR NOISE ABATEMENT PROCEDURES, CONTACT NOISE OFFICE AT (206) 296-7334. |
| - | EXTENSIVE HELICOPTER TRAINING ACTIVITY ON TAXIWAY B. |
| - | FOR MUSEUM OF FLT TSNT ACFT PRKG, PPR, CALL MUSEUM OF FLT SCTY (206) 920-9770. |
| - | TAXIWAY ZULU AND 880' SPECIAL USE PAVEMENT AVAILABLE 72 HOURS PRIOR PERMISSION REQUIRED. CONTACT AIRPORT OPERATIONS 206-296-7334. |
| - | TPA RWY 14L/32R 1000 MSL; RWY 14R/32L 800 MSL. |
| - | EMERG FREQ 121.5 NOT MNT AT TWR. |
| - | FOR BOEING MILITARY FLIGHT CENTER RAMP PERMISSION, CTC RAMP COORDINATOR 206-225-0989, 72 HOUR PRIOR PERMISSION REQUIRED, 96 HOUR PRIOR PERMISSION REQUIRED IF ORDNANCES/MUNITIONS INSTALLED OR IF ORDNANCES/MUNITIONS STORAGE IS REQUIRED. LIMITED LOX SERVICE MEETING MIL-PRF-27210J, TYPE II AVAILABLE FOR MILITARY FLIGHT CENTER TRANSIENT AIRCRAFT, CONTACT 96 HOURS PRIOR WITH NEEDED VOLUME AND AIRCRAFT TYPE. PRIOR TO ARRIVAL ONTO BOEING COMMERCIAL AIRPLANE RAMP, CTC BOEING SEATTLE AT 123.425 OR CALL 206-662-4500. ADVANCED PERMISSION TO ACCESS BOEING COMMERCIAL AIRPLANE RAMP ONLY, CTC 206-544-5900 M-F 1600Z-0000Z. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC SEATTLE APCH AT 206-214-4722. |
| - | VFR PILOTS SHLD REVIEW & EXPC VFR PROCS PRIOR TO ARR/DEP. |
| - | TOUCH AND GO LNDGS PROHIBITED 2200-0700. |
| - | BIRD FLOCKS WITHIN ARPT VICINITY. - CHECK LOCAL ADVISORIES. |
| - | FLIGHT NOTIFICATION SERVICE (ADCUS) AVBL. |
| - | 14' ANT (MKD/LGTD) 230' FM RY 14L END 125' R. |
| - | TWY A1 & TWY A FROM A1-A3 RSTRD TO ACFT UP TO 150000 LBS AND LESS THAN 108 FT WINGSPAN. |
| - | TWYS A2; A4: A6; &B2 RSTD TO ACFT UP TO 12500 LBS. TWY A9 RSTD TO ACFT UP TO 60000LBS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| CHINS FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (346KB) |
| GLASR THREE | |
2 pages:
[1] [2] (369KB) |
| JAWBN SEVEN | |
download (197KB) |
| JAWBN SEVEN | |
download (197KB) |
| OLYMPIA TWO | |
2 pages:
[1] [2] (306KB) |
| SKYKO ONE | |
download (234KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 14R | |
download (351KB) |
| ILS OR LOC RWY 32L | |
download (283KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 14R | |
download (304KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 32L | |
download (286KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 14R | |
download (314KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 32L | |
download (296KB) |
| HARBOR VISUAL RWY 14R | |
download (268KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (212KB) |
Departure Procedures |
| CBAIN ONE (RNAV) | |
download (251KB) |
| KENT ONE | |
download (220KB) |
| NEEDLE THREE | |
download (176KB) |
| NRVNA ONE (RNAV) | |
download (234KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (530KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRNT - Renton Municipal Airport (4 nm SE)
KSEA - Seattle-Tacoma International Airport (5 nm S)
S50 - Auburn Municipal Airport (13 nm S)
KPWT - Bremerton National Airport (19 nm W)
KTIW - Tacoma Narrows Airport (19 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Trent Thomas
Photo taken 24-Aug-2022
facing NW at 7,500’ MSL.
Do you have a better or more recent aerial photo of Boeing Field/King County International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:55 | | 11:55 |
| Sunrise | | 05:32 | | 12:32 |
| Sunset | | 20:40 | | 03:40 |
| Evening civil twilight | | 21:16 | | 04:16 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 22:20:34 |
| Local (UTC-7) | 16-May-2026 15:20:34 |
|
| METAR |
| KBFI | 162153Z 07008KT 10SM SCT037 BKN047 14/03 A3014 RMK AO2 SLP204 T01440033
|
KRNT 4nm SE | 162153Z 36007KT 10SM BKN065 BKN100 14/07 A3013 RMK AO2 SLP209 T01390067
|
KSEA 5nm S | 162153Z VRB03KT 10SM -RA FEW035 BKN060 BKN075 13/04 A3014 RMK AO2 RAB50 SLP212 P0000 T01280044
|
KPWT 18nm W | 162156Z AUTO 06006KT 10SM -RA BKN034 BKN041 OVC055 11/07 A3014 RMK AO2 TSB21E36RAB53 SLP209 P0000 T01110067
|
KTIW 19nm SW | 162200Z 01007KT 9SM -RA SCT041 BKN050 OVC065 11/07 A3013 RMK AO2 P0000 T01110067
|
|
| TAF |
| KBFI | 161725Z 1618/1718 18007KT P6SM VCSH SCT020 BKN030 OVC040 FM162100 VRB05KT 6SM -RA BKN028 PROB30 1621/1624 35008KT -TSRA BKN025CB FM170200 18006KT P6SM VCSH BKN035 FM171200 22006KT P6SM BKN022 FM171700 24006KT P6SM BKN027
|
KSEA 5nm S | 161451Z 1615/1718 20007KT P6SM VCSH BKN015 OVC025 FM161700 20007KT P6SM VCSH BKN030 OVC040 FM162300 31008KT P6SM -RA SCT030 BKN035 FM170200 VRB04KT 4SM -RA BKN025 FM170700 18009KT P6SM VCSH BKN035
|
KPWT 18nm W | 161924Z 1619/1718 21005KT P6SM VCSH BKN035 FM162100 VRB05KT P6SM -SHRA BKN050 PROB30 1621/1624 02008KT -TSRA BKN025CB FM170200 17005KT P6SM VCSH BKN045 FM171200 VRB02KT P6SM BKN013 FM171700 24006KT P6SM BKN027
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|