FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | AJG |
| Lat/Long: | 38-36-23.5000N 087-43-36.1000W 38-36.391667N 087-43.601667W 38.6065278,-87.7266944 (estimated) |
| Elevation: | 429.4 ft. / 130.9 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2000) |
| From city: | 12 miles N of MOUNT CARMEL, IL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 62460 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1948 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | SAINT LOUIS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AJG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 04, 13, 22 & 31; PVASI RWY 04, 13, 22 & 31; MIRL RWY 13/31- CTAF. MIRL RWY 04/22 PRESET ON LOW INTST TO INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 134.900 (618-948-2184) |
| EVANSVILLE APPROACH: | 125.6 [0530-2230] |
| EVANSVILLE DEPARTURE: | 125.6 [0530-2230] |
| WX ASOS at LWV (11 nm NE): | 118.0 (618-943-5252) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC ON FREQS 128.3/291.625 (EVANSVILLE RCAG) WHEN EVANSVILLE APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| OLNEY | | 111/21.9 | | 272 | | 03W | | OLY | --- .-.. -.-- |
| WAYNE COUNTY | | 068/34.8 | | 257 | | 01W | | FWC | ..-. .-- -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 4500 x 75 ft. / 1372 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 21 /F/D/X/T | | Single wheel: | 54.5 | | Double wheel: | 71.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 38-36.653080N | | 38-36.169313N |
| Longitude: | 087-44.033270W | | 087-43.317662W |
| Elevation: | 426.6 ft. | | 429.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 133 magnetic, 131 true | | 313 magnetic, 311 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | pulsating/steady burning VASI on left (3.00 degrees glide path) PVASI UNUSBL BYD 5 DEG LEFT & RIGHT OF CNTRLN. | | pulsating/steady burning VASI on left (3.00 degrees glide path) PVASI UNUSBL BYD 5 DEG LEFT & RIGHT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4/22
| Dimensions: | 4000 x 100 ft. / 1219 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 16 /F/D/X/T | | Single wheel: | 40.5 | | Double wheel: | 54.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 38-36.121830N | | 38-36.620800N |
| Longitude: | 087-43.793895W | | 087-43.245777W |
| Elevation: | 428.3 ft. | | 428.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 043 magnetic, 041 true | | 223 magnetic, 221 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | pulsating/steady burning VASI on left (3.00 degrees glide path) PVASI UNUSBL BYD 5 DEG LEFT & RIGHT OF CNTRLN. | | pulsating/steady burning VASI on left (3.00 degrees glide path) PVASI UNUSBL BYD 5 DEG LEFT & RIGHT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MT CARMEL CITY HALL 631 N. MARKET ST MT CARMEL, IL 62863 Phone 618-262-4822 |
| Manager: | LUIS GARCIA 10188 MT CARMEL AIRPORT LN ST FRANCISVILLE, IL 62460 Phone 618-948-2413 EMAIL ADDRESS: AJGAIRPORT@GMAIL.COM (ALL LOWER CASE) |
Additional Remarks
| - | SELF SVC FUEL AVBL H24 WITH CREDIT CARD. |
| - | FOR CD CTC EVANSVILLE APCH AT 812-436-4690, WHEN APCH CLSD CTC INDIANAPOLIS ARTCC AT 317-247-2411. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (203KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (211KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (204KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (270KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLWV - Lawrenceville-Vincennes International Airport (11 nm NE)
KOLY - Olney-Noble Airport (22 nm W)
KRSV - Crawford County Airport (25 nm N)
KDCY - Daviess County Airport (28 nm E)
KSIV - Sullivan County Airport (33 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Mount Carmel Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:01 | | 10:01 |
| Sunrise | | 05:32 | | 10:32 |
| Sunset | | 20:05 | | 01:05 |
| Evening civil twilight | | 20:35 | | 01:35 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 22:42:43 |
| Local (UTC-5) | 27-May-2026 17:42:43 |
|
| METAR |
| KAJG | 272215Z AUTO 26005KT 10SM SCT028 SCT035 28/21 A2995 RMK AO2 T02770213
|
KLWV 11nm NE | 272153Z AUTO 32007KT 10SM FEW028 27/21 A2994 RMK AO2 SLP133 T02720206
|
|
| TAF |
KEVV 35nm S | 272031Z 2721/2818 23008KT P6SM SCT035 TEMPO 2721/2724 BKN035 FM280000 VRB03KT P6SM SCT250 TEMPO 2809/2812 4SM BR FM281400 05006KT P6SM SCT035 TEMPO 2814/2818 BKN035
|
KHNB 42nm SE | 271739Z 2718/2818 23008KT P6SM BKN050 PROB30 2719/2724 6SM -SHRA BKN025 FM280000 31003KT P6SM SCT100 FM280600 00000KT 4SM BR OVC008 TEMPO 2808/2812 2SM BR OVC004 FM281200 04003KT P6SM BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|