FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | CXY |
| Lat/Long: | 40-13-01.7000N 076-51-04.9000W 40-13.028333N 076-51.081667W 40.2171389,-76.8513611 (estimated) |
| Elevation: | 346.7 ft. / 105.7 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (1995) |
| From city: | 3 miles SE of HARRISBURG, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 17070 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1938 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | WILLIAMSPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CXY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2300 |
| Pattern altitude: | 1846.7 ft. MSL HIGH TERRAIN SOUTH RWY 12/30. TPA 1500(1153) CONVENTIONAL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 08; HIRL RWY 08/26; MIRL RWY 12/30 & TWY LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 119.5 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 134.95 |
| WX ASOS: | PHONE 717-216-0264 |
| CAPITAL CITY GROUND: | 121.9 [0700-2100] |
| CAPITAL CITY TOWER: | 119.5 257.8 [0700-2100] |
| HARRISBURG APPROACH: | 124.1 |
| HARRISBURG DEPARTURE: | 124.1 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| PTD: | 229.55 34.3FM |
| WX ASOS at MDT (4 nm E): | PHONE 717-944-1372 |
| WX ASOS at THV (18 nm S): | 119.275 (717-792-5529) |
| WX ASOS at MUI (18 nm NE): | 124.175 (717-861-6493) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HARr127/11.2 | | HARRISBURG VORTAC | | 115.35 | | 10W |
| RAVr221/23.2 | | RAVINE VORTAC | | 114.60 | | 11W |
| LRPr292/26.3 | | LANCASTER VOR/DME | | 117.30 | | 09W |
| SEGr186/34.5 | | SELINSGROVE VOR/DME | | 110.40 | | 08W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ENOLA | | 139/2.9 | | 204 | | 11W | | MD | -- -.. |
| BELLGROVE | | 236/18.9 | | 328 | | 10W | | BZJ | -... --.. .--- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 5000 x 150 ft. / 1524 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 65.0 | | Double wheel: | 105.0 | | Double tandem: | 185.0, & RWY 12/30, PPR FOR LOADS OVER 100,000 LBS. |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 40-12.935497N | | 40-13.201053N |
| Longitude: | 076-51.512375W | | 076-50.495455W |
| Elevation: | 334.7 ft. | | 346.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 082 magnetic, 071 true | | 262 magnetic, 251 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) RWY 08 PAPI UNUSBL BYD 7 DEGS RIGHT OF CRS. | | 4-box VASI on left (3.10 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown | | |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 75 ft. trees, 1883 ft. from runway, 611 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear | | 15 ft. pole, lighted, 445 ft. from runway, 289 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear RWY 26 +7 FT ROAD;GOLF COURSE, +6 FT FENCE EAST AND SOUTH OF RWY END. |
Runway 12/30
| Dimensions: | 3778 x 100 ft. / 1152 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 65.0 | | Double tandem: | 115.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 40-13.112728N | | 40-12.834998N |
| Longitude: | 076-51.546137W | | 076-50.819837W |
| Elevation: | 333.9 ft. | | 343.6 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 128 magnetic, 117 true | | 308 magnetic, 297 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.90 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 37 ft. trees, 515 ft. from runway, 229 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear | | 81 ft. trees, 1754 ft. from runway, 153 ft. right of centerline, 19:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SUSQUEHANNA REG ARPT AUTH ONE TERMINAL DRIVE, SUITE 30 MIDDLETOWN, PA 17057 Phone 717-948-3900 |
| Manager: | TIM EDWARDS ONE TERMINAL DRIVE, SUITE 30 MIDDLETOWN, PA 17057 Phone 717-774-8335 |
Additional Remarks
| - | PPR FOR HAZARDOUS CARGO. |
| - | ARPT CLSD TO FAR PART 121 ACFT. |
| - | BIRD FLOCKS ON & INVOF ARPT. |
| - | ALERT: ACTIVE TXY PRIOR TO RY 12 RELOCATED THLD, NO T/O OR LNDG ON THIS SURFACE. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC HARRISBURG APCH 124.1 OR 800-932-0712. |
| - | USE CTN: DUE TO PROXIMITY & RWY ALMNT, AIRCREWS HAVE MISTAKEN MDT RWY13/31 FOR CXY RWY 12/30 WHICH IS 4 NM W. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 08 | |
download (296KB) |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (243KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (366KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMDT - Harrisburg International Airport (4 nm E)
58N - Reigle Field Airport (13 nm E)
N71 - Donegal Springs Airpark (15 nm SE)
N94 - Carlisle Airport (15 nm W)
KTHV - York Airport (18 nm S)
KMUI - Muir (Fort Indiantown Gap) Army Heliport (18 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Taken in April 2016
looking south from 5,000’ AGL.
Do you have a better or more recent aerial photo of Capital City Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:25 | | 10:25 |
| Sunrise | | 06:52 | | 10:52 |
| Sunset | | 19:30 | | 23:30 |
| Evening civil twilight | | 19:58 | | 23:58 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 22:57:17 |
| Local (UTC-4) | 01-Apr-2026 18:57:17 |
|
| METAR |
| KCXY | 012156Z 07008KT 10SM FEW085 FEW120 24/13 A3004 RMK AO2 SLP170 T02390133
|
KMDT 4nm E | 012156Z VRB05KT 10SM FEW045 BKN060 24/12 A3003 RMK AO2 SLP168 T02440122 $
|
KMUI 18nm NE | 012155Z 01007KT 10SM FEW050 SCT120 BKN250 24/14 A3003 RMK AO2A SLP169 T02400144
|
KTHV 18nm S | 012253Z AUTO 08004KT 5SM VCTS RA SCT041 BKN070 OVC100 22/14 A3005 RMK AO2 LTG DSNT SE-SW RAB00E14B51 SLP178 P0002 T02220139
|
|
| TAF |
KMDT 4nm E | 011748Z 0118/0218 31008KT P6SM BKN050 TEMPO 0123/0202 3SM -TSRA OVC030CB FM020300 03008KT 5SM -SHRA BR OVC025 FM020600 09008KT P6SM -DZ OVC009 FM021200 10008KT P6SM OVC009
|
KMUI 18nm NE | 011900Z 0119/0301 24012KT 9000 -SHRA BKN040 OVC100 QNH3004INS TEMPO 0121/0201 03025G35KT 6000 -TSRAGR BKN015CB BECMG 0203/0204 02006KT 8000 -SHRA SCT008 BKN015 QNH3018INS BECMG 0205/0206 08006KT 4800 -SHRA BR BKN008 OVC015 QNH3020INS BECMG 0215/0216 11009KT 9999 NSW BKN009 OVC015 520109 QNH3028INS BECMG 0220/0221 12009KT 9000 -SHRA BKN009 OVC015 520109 QNH3028INS TX27/0121Z TN10/0214Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|