FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | DVK |
| Lat/Long: | 37-34-39.2210N 084-46-10.1560W 37-34.653683N 084-46.169267W 37.5775614,-84.7694878 (estimated) |
| Elevation: | 1021.4 ft. / 311.3 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (1995) |
| From city: | 3 miles S of DANVILLE, KY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 40484 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | LOUISVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LOU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 31; PAPI RWY 13 & 31; MIRL RWY 13/31 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 128.325 (859-854-0058) |
| LEXINGTON APPROACH: | 120.15 |
| LEXINGTON DEPARTURE: | 120.15 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HYKr211/27.2 | | LEXINGTON VOR/DME | | 112.60 | | 00E |
| FFTr173/(36.9) | | FRANKFORT VOR | | 109.40 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| GOODALL | | at field | | 311 | | 03W | | DVK | -.. ...- -.- |
| SECO | | 256/36.7 | | 393 | | 03W | | XYC | -..- -.-- -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 5000 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 23 /F/D/X/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 37-34.791083N | | 37-34.360225N |
| Longitude: | 084-46.503468W | | 084-45.621252W |
| Elevation: | 1014.7 ft. | | 1015.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 125 magnetic, 122 true | | 305 magnetic, 302 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 38 ft. trees, 355 ft. from runway, 248 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear TREE 184 FT FM RWY END 247 FT R OF CNTRLN. | | none TREES WI 200 FT R OF RWY END. |
Runway 1/19
| Dimensions: | 1956 x 75 ft. / 596 x 23 m |
| Surface: | asphalt/rubberized friction seal coat, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 37-34.693592N | | 37-35.012732N |
| Longitude: | 084-46.470588W | | 084-46.414733W |
| Elevation: | 1013.7 ft. | | 1021.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 011 magnetic, 008 true | | 191 magnetic, 188 true |
| Displaced threshold: | no | | 162 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 64 ft. trees, 671 ft. from runway, 136 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear 6 FT FENCE 196 FT FM THR. | | 27 ft. hangar, 429 ft. from runway, 107 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear 20:1 TO DTHR. |
Helipad H1
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | concrete, in fair condition |
| Latitude: | 37-34.766167N | | |
| Longitude: | 084-46.200667W | | |
| Elevation: | 1012.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF DANVILLE & BOYLE COUNTY CITY HALL DANVILLE, KY 40422-9424 Phone 859-236-8917 ROB CALDWELL 859-319-9414. |
| Manager: | CHRISTIAN BARKER 420 AIRPORT ROAD DANVILLE, KY 40422-9424 Phone 859-854-5994 NICK BARKER 859-853-1701 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC LEXINGTON APPROACH AT 859-514-7890. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (199KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (198KB) |
| LOC RWY 31 | |
download (224KB) |
| NDB-A | |
download (178KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (137KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (376KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRGA - Central Kentucky Regional Airport (21 nm E)
6I2 - Lebanon Springfield Airport/George Hoerter Field (23 nm W)
KLEX - Blue Grass Airport (29 nm N)
KAAS - Taylor County Airport (29 nm SW)
KSME - Lake Cumberland Regional Airport (32 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 08-Jul-2009
Do you have a better or more recent aerial photo of Stuart Powell Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:20 | | 10:20 |
| Sunrise | | 06:48 | | 10:48 |
| Sunset | | 20:25 | | 00:25 |
| Evening civil twilight | | 20:53 | | 00:53 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 02:44:39 |
| Local (UTC-4) | 28-Apr-2026 22:44:39 |
|
| METAR |
| KDVK | 290230Z AUTO 25003KT 3SM RA BKN024 BKN035 OVC044 20/18 A2996 RMK AO2
|
|
| TAF |
KRGA 21nm E | 281742Z 2818/2918 23012KT P6SM SCT035 TEMPO 2818/2819 BKN025 FM290000 VRB05KT P6SM BKN050 PROB30 2903/2909 4SM -SHRA BKN040 FM290900 VRB04KT 6SM -SHRA BKN050 FM291200 20005KT 6SM -SHRA OVC015 FM291500 24008KT P6SM BKN009 FM291700 28010KT P6SM BKN015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|