FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | FWS |
| Lat/Long: | 32-33-54.4810N 097-18-30.3820W 32-33.908017N 097-18.506367W 32.5651336,-97.3084394 (estimated) |
| Elevation: | 700.4 ft. / 213.5 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (2025) |
| From city: | 14 miles S of FORT WORTH, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 76028 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1988 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FWS (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 36L - CTAF. WHEN ATCT CLSD MIRL RWY 18R/36L PRESET ON MED INTST. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 124.625 |
| UNICOM: | 122.7 |
| ATIS: | 120.025 |
| WX AWOS-3PT: | 120.025 (817-426-4172) |
| SPINKS GROUND: | 119.475 [0700-2000] |
| SPINKS TOWER: | 124.625 [0700-2000] |
| LONE STAR APPROACH: | 135.975 |
| LONE STAR DEPARTURE: | 135.975 |
| BOTCH DP: | 135.975 |
| DALLAS AREA DP: | 135.975 |
| DODJE STAR: | 125.2 125.9 |
| GARLAND DP: | 135.975 |
| JOE POOL DP: | 135.975 |
| LIKES STAR: | 125.8 ;SOUTH 135.975 ;NORTH |
| MOTZA STAR: | 118.1 ;SOUTH 125.8 ;NORTH |
| NANDR RNAV DP: | 135.975 |
| REEKO STAR: | 125.2 |
| SASIE STAR: | 124.3 |
| SWVAY STAR: | 135.975 |
| TRUUK RNAV STAR: | 124.3 |
| WESAT STAR: | 118.1 ;SOUTH 125.8 ;NORTH |
| WX ASOS at GKY (12 nm NE): | 127.375 (817-557-0251) |
| WX AWOS-3 at CPT (14 nm SW): | 119.525 (817-641-4135) |
| WX AWOS-3P at GPM (15 nm NE): | 118.475 (972-606-1433) |
| WX ASOS at FTW (16 nm N): | PHONE 817-740-3346 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FUZr193/20.5 | | RANGER VORTAC | | 115.70 | | 06E |
| TTTr211/22.7 | | MAVERICK VOR/DME | | 113.10 | | 06E |
| CVEr220/28.2 | | COWBOY VOR/DME | | 116.20 | | 06E |
| MQPr097/36.1 | | MILLSAP VORTAC | | 117.70 | | 09E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL FULL AND SELF-SERVE. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 18R/36L
| Dimensions: | 6002 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 70.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18R | | RUNWAY 36L |
| Latitude: | 32-34.350867N | | 32-33.361033N |
| Longitude: | 097-18.579250W | | 097-18.581467W |
| Elevation: | 700.4 ft. | | 689.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 177 magnetic, 180 true | | 357 magnetic, 360 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 100 ft. pline, marked, 4150 ft. from runway, 39:1 slope to clear | | 42 ft. trees, 1300 ft. from runway, 280 ft. right of centerline, 26:1 slope to clear |
Runway 18L/36R
| Dimensions: | 3660 x 60 ft. / 1116 x 18 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Operational restrictions: | AVBL ONLY DURG DALGT/VFR AND DRY WEATHER SFC CONDS. |
| RUNWAY 18L | | RUNWAY 36R |
| Latitude: | 32-34.295167N | | 32-33.691667N |
| Longitude: | 097-18.385000W | | 097-18.385000W |
| Elevation: | 694.2 ft. | | 695.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 177 magnetic, 180 true | | 357 magnetic, 000 true |
| Markings: | none, in fair condition | | none, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 8 ft. gnd, 320 ft. from runway, 40:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF FORT WORTH 201 AMERICAN CONCOURSE, SUITE 330 FORT WORTH, TX 76106 Phone 817-392-5400 |
| Manager: | JOE HAMMOND 450 ALSBURY CT. FORT WORTH, TX 76028 Phone 817-392-5430 |
Additional Remarks
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURE: AVOID NOISE SENSITIVE AREAS ALL QUADRANT OF ARPT; MAINTAIN ALTITUDES AT OR ABOVE 1000 FT AGL OVER THESE AREAS. |
| - | HEL SKIDDING OPNS PROHIBITED. |
| - | TWY A UNLIGHTED. |
| - | BIRDS & WILDLIFE INVOF ARPT. |
| - | ROTORCRAFT OPNS PROHIBITED IN SELF SVC FUEL AREAS. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC LONE STAR APCH AT 972-615-2799. |
| - | ROTORCRAFT OPNS PROHIBITED ON TWY A BTN TWY H AND TWY A2. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DODJE SIX | |
2 pages:
[1] [2] (675KB) |
| MOTZA ONE | |
2 pages:
[1] [2] (426KB) |
| REEKO THREE (RNAV) | |
download (215KB) |
| SASIE EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (438KB) |
| SWVAY FOUR (RNAV) | |
download (239KB) |
| TRUUK THREE (RNAV) | |
download (199KB) |
| WESAT THREE (RNAV) | |
download (210KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 36L | |
download (237KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18R | |
download (215KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36L | |
download (214KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (117KB) |
Departure Procedures |
| BOTCH ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (357KB) |
| DALLAS FOUR | |
2 pages:
[1] [2] (332KB) |
| GARLAND SIX | |
2 pages:
[1] [2] (328KB) |
| JOE POOL EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (448KB) |
| KINGDOM FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (352KB) |
| KUSSO TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
| NANDR THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (323KB) |
| TEXOMA FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (438KB) |
| WORTH ONE | |
2 pages:
[1] [2] (418KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (301KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGKY - Arlington Municipal Airport (12 nm NE)
KNFW - Fort Worth Naval Air Station JRB (Carswell Field) Airport (14 nm NW)
KCPT - Cleburne Regional Airport (14 nm SW)
50F - Bourland Field Airport (14 nm W)
KGPM - Grand Prairie Municipal Airport (15 nm NE)
KFTW - Fort Worth Meacham International Airport (16 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Jeff Law
Photo taken 28-Aug-2014
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Fort Worth Spinks Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:23 | | 11:23 |
| Sunrise | | 06:48 | | 11:48 |
| Sunset | | 20:06 | | 01:06 |
| Evening civil twilight | | 20:32 | | 01:32 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 17:53:13 |
| Local (UTC-5) | 26-Apr-2026 12:53:13 |
|
| METAR |
| KFWS | 261648Z 15009KT 5SM BR BKN019 OVC026 25/22 A2981
|
KGKY 12nm NE | 261653Z 15012KT 6SM HZ OVC023 25/21 A2980 RMK AO2 SLP081 T02500211 $
|
KNFW 14nm NW | 261652Z 15010KT 5SM HZ OVC022 24/21 A2978 RMK AO2 SLP070 T02440211 $
|
KCPT 14nm SW | 261735Z AUTO 16010KT 10SM SCT018 OVC024 25/23 A2975 RMK AO2 T02470227 $
|
KGPM 15nm NE | 261735Z AUTO 16009KT 130V190 5SM HZ OVC028 26/21 A2980 RMK AO2 T02600207
|
KFTW 16nm N | 261715Z 15014KT 5SM HZ FEW016 BKN031 OVC043 25/22 A2977 RMK AO2 T02500217 $
|
|
| TAF |
KGKY 12nm NE | 261502Z 2615/2712 14009KT 5SM BR BKN015 FM261600 15013KT P6SM BKN025 FM261800 17015KT P6SM SCT040 BKN250 FM270000 17015KT P6SM VCTS SCT030CB BKN250 FM270300 18017KT P6SM SCT030 FM271000 17016KT P6SM BKN018
|
KNFW 14nm NW | 261100Z 2611/2707 20009G15KT 6000 BR BKN017 QNH2961INS BECMG 2615/2617 20009G15KT 9999 SCT032 SCT200 QNH2954INS BECMG 2620/2722 17016G26KT 9999 VCTS SCT032 SCT070CB QNH2954INS TEMPO 2620/2702 VRB30G40KT 1600 +TSRA BKN020CB TX34/2621Z TN23/2611Z AMD 1100 FN20070
|
KFTW 16nm N | 261502Z 2615/2712 14009KT 5SM BR BKN015 FM261600 15013KT P6SM BKN025 FM261800 17015KT P6SM SCT040 BKN250 FM270000 17015KT P6SM VCTS SCT030CB BKN250 FM270300 18017KT P6SM SCT030 FM271000 17016KT P6SM BKN018
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|