FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | FZG |
| Lat/Long: | 31-41-02.0570N 083-16-15.2530W 31-41.034283N 083-16.254217W 31.6839047,-83.2709036 (estimated) |
| Elevation: | 364.7 ft. / 111.2 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2015) |
| From city: | 2 miles SW of FITZGERALD, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 31750 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 02/20 PRESET MED INTST DUSK-2200; AFT 2200 - CTAF. ACTVT ODALS RWY 02; REILS RWY 20; PAPI RWY 02 & 20 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 118.625 (229-426-5072) |
| WX AWOS-3PT at TMA (19 nm SW): | 118.525 (229-386-8937) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 127.575/269.025 (ALMA RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VNAr159/33.8 | | VIENNA VORTAC | | 116.50 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| FITZGERALD | | 018/4.4 | | 362 | | 05W | | SUR | ... ..- .-. |
| EASTMAN | | 197/27.5 | | 366 | | 04W | | EZM | . --.. -- |
| CONEY | | 128/35.5 | | 400 | | 06W | | OHY | --- .... -.-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 31-40.591183N | | 31-41.398212N |
| Longitude: | 083-16.478050W | | 083-16.279320W |
| Elevation: | 355.3 ft. | | 364.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 017 magnetic, 012 true | | 197 magnetic, 192 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | ODALS: omnidirectional approach lighting system | | |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOCALIZER | | |
Runway 15/33
| Dimensions: | 2984 x 300 ft. / 910 x 91 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | 15/33 THLDS MKD WITH WHITE TIRES. |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 31-41.291808N | | 31-40.909410N |
| Longitude: | 083-16.226740W | | 083-15.864517W |
| Elevation: | 362.1 ft. | | 338.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 146 magnetic, 141 true | | 326 magnetic, 321 true |
| Markings: | NSTD, in fair condition | | NSTD, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 75 ft. trees, 1197 ft. from runway, 181 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF FITZGERALD & BEN HILL 302 E CENTRAL AVE FITZGERALD, GA 31750 Phone 229-426-5060 |
| Manager: | WILL HAMMOND BOX 963, 125 TERMINAL DRIVE FITZGERALD, GA 31750 Phone 229-426-5071 |
Additional Remarks
| - | PAEW ADJ RWY 02/20. |
| - | FOR CD CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (276KB) |
| LOC RWY 02 | |
download (223KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (156KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (283KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
75J - Turner County Airport (18 nm W)
KTMA - Henry Tift Myers Airport (19 nm SW)
KDQH - Douglas Municipal Airport (24 nm SE)
4J2 - Berrien County Airport (28 nm S)
KCKF - Crisp County-Cordele Airport (31 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Mullins Photography – Cordele, GA
Photo taken 13-Jan-2011
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Fitzgerald Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:03 | | 10:03 |
| Sunrise | | 06:30 | | 10:30 |
| Sunset | | 20:31 | | 00:31 |
| Evening civil twilight | | 20:58 | | 00:58 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-May-2026 23:17:54 |
| Local (UTC-4) | 29-May-2026 19:17:54 |
|
| METAR |
| KFZG | 292255Z AUTO 21003KT 10SM SCT100 SCT120 24/22 A2995 RMK AO2 T02400223
|
KTMA 19nm SW | 292255Z AUTO 16004KT 4SM -RA BR FEW009 BKN090 BKN110 23/23 A2997 RMK AO2 LTG DSNT NW AND SE AND S RAE2159B2236 P0018 T02310231 $
|
|
| TAF |
KVAD 43nm S | 292135Z 2921/3022 28003KT 9999 BKN030 BKN160 QNH2991INS TEMPO 2921/2923 VRB20G40KT 3200 TSRA BKN030CB BECMG 3003/3004 25003KT 9999 BKN110 QNH2993INS BECMG 3007/3008 25003KT 3200 BR OVC004 QNH2989INS BECMG 3012/3013 25003KT 8000 -SHRA SCT015 BKN080 QNH2993INS BECMG 3017/3018 25003KT 9999 NSW BKN030 QNH2985INS TEMPO 3018/3022 VRB15G25KT 4800 -TSRA BKN030CB TX28/2921Z TN22/3006Z LAST NO AMDS AFT 2921 NEXT 0108
|
KABY 48nm W | 291734Z 2918/3018 27006KT P6SM SCT025 BKN250 TEMPO 2920/2924 4SM TSRA BKN030CB FM300300 VRB02KT P6SM SCT100 FM301400 26007KT P6SM SCT035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|