FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | GRF |
| Lat/Long: | 47-04-45.1900N 122-34-50.8200W 47-04.753167N 122-34.847000W 47.0792194,-122.5807833 (estimated) |
| Elevation: | 301 ft. / 91.7 m (surveyed) |
| Variation: | 16E (2015) |
| From city: | 1 mile E of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 98433 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 06/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | SEATTLE CENTER |
| FSS: | SEATTLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GRF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Pattern altitude: | E/W TFC, F/W 1800 FT, R/W 800 FT. |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 119.325 |
| ATIS: | 124.65 306.2 |
| GRAY GROUND: | 121.9 290.2 [OPR H24 MON-FRI, CLSD WKENDS & HOLS.] |
| GRAY TOWER: | 119.325 256.8 41.5FM [OPR H24 MON-FRI, CLSD WKENDS & HOLS.] |
| SEATTLE APPROACH: | 120.1 |
| SEATTLE DEPARTURE: | 120.1 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.9 290.2 |
| AR OPS: | 245.5 30.5 |
| ARNG OPS: | 32.6 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| NG OPS: | 123.075 |
| OPS: | 138.6 395.225 41.5FM |
| PMSV METRO: | 134.1 38.45 |
| WX ASOS at TCM (6 nm NE): | PHONE 253-982-3434 |
| WX ASOS at TIW (11 nm N): | PHONE 253-858-6507 |
| WX AWOS-3 at PLU (12 nm E): | 128.575 (253-848-2748) |
| WX ASOS at OLM (15 nm SW): | PHONE 360-754-0781 |
- WX FLT DSN 357-7061/4363, C253-967-7061/4363. AN/FMQ-19 AUTOMATED OBS SYS IN USE, AUGMENTED BY HUMAN OBS WHEN NEC. DURG WX FLT CLOSURES REMOTE BRIEFING AVBL FM 25TH OWS DSN 228-6598/6599/6588, C520-228-6598/6599/6588.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OLMr045/14.6 | | OLYMPIA VORTAC | | 113.40 | | 19E |
| SEAr188/24.1 | | SEATTLE VORTAC | | 116.80 | | 19E |
Airport Services
| Fuel available: | A++ A++:MIL; LTD SUPPLY; NATO F24 AVBL; TRANS ALERT 1400-2200++. |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 6124 x 150 ft. / 1867 x 46 m |
| Surface: | asphalt |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 47-05.243993N | | 47-04.262255N |
| Longitude: | 122-35.012147W | | 122-34.681930W |
| Elevation: | 289.2 ft. | | 300.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI RWY 15 UNUSBL BYD 8 DEGS RIGHT OF CNTRLN. | | |
| RVR equipment: | touchdown | | rollout |
| Approach lights: | SSALR: simplified short approach lighting system with runway alignment indicator lights | | SSALR: simplified short approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 114 ft. tower, lighted, 2613 ft. from runway | | none |
Helipad H2
| Dimensions: | 100 x 100 ft. / 30 x 30 m |
| Surface: | asphalt/concrete |
| Latitude: | 47-05.062167N | | |
| Longitude: | 122-35.039000W | | |
| Elevation: | 292.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H3
| Dimensions: | 100 x 100 ft. / 30 x 30 m |
| Surface: | asphalt/concrete |
| Latitude: | 47-04.950000N | | |
| Longitude: | 122-35.001167W | | |
| Elevation: | 294.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H4
| Dimensions: | 100 x 100 ft. / 30 x 30 m |
| Surface: | asphalt/concrete |
| Latitude: | 47-04.791667N | | |
| Longitude: | 122-34.935333W | | |
| Elevation: | 296.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Army |
| Owner: | US ARMY AERONAUTICAL SVCS AGENCY FT BELVOIR, VA 22060 Phone 703 806 4864 |
| Manager: | NATHAN QUICK Phone 253 967 6628 OTR CTC: 253-967-6676. |
Additional Remarks
| - | SEE FLIP AP/1 SUPPLEMENTARY ARPT RMK. |
| - | RSTD: 72 HR PPR TRAN ACFT. NO TRAN ACFT WKEND & HOL. |
| - | PJE INVOF ARPT. |
| - | MISC: SVFR DAY F/W 700-1, R/W 300- 1/2. NGT F/W NA, R/W 500-1. TACTICAL OPS ON JBLM MIL RSVN - CTC OPS PRIOR. CTC GRAY TFC ON CTAF WHEN TWR CLSD. CLASS D ASP WHEN ATCT OPEN; OTR TIMES CLASS E. TSNT HNGR NA. BASE OPS, TWR & WX MON-FRI H24; CLSD WKEND; CLSD HOL. |
| - | AR - CTC USAR OPS - D357-6628/C253-967-6628. |
| - | ARNG: OPR 1430-0100Z++ TUE-FRI EXC HOL. TRAN ALERT SVC NA. |
| - | CTN: NON RDO PAEW ON GND CTL XNG TWY G & H. |
| - | BULLSEYE RDO OPR MON-FRI H24; CLSD WKND CLSD HOL. R/W CTC BULLSEYE RDO PRIOR TO ENTRY R6703A-J - 34.6 141.5 379.1. RANGE STATUS - 384.525 & 142.7. |
| - | MISC: ADD RCR RPTD MON-FR 0700-1500 VIA NOTAM & ATIS DURG INCLEMENT WINTER WX. |
| - | NGT VISION TRNG ON ARPT; LGT MAY BE DIM OR OFF; R/W CTC GRAY ATCT ON INITIAL CTC IF UNAIDED. |
| - | MISC: BASE OPS, ATCT, & WX MON-FRI H24. CLSD WKEND; CLSD HOL. NO SPACE A PAX PPR WITHOUT PRIOR COORDINATION WITH AF MANAGER. |
| - | NO DE-ICE |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC SEATTLE APCH AT 206-214-4723. 120.1/290.9. |
| - | SMALL ARMS RANGE 0.8 NM E. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 15 | |
download (190KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (100KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (139KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (211KB) |
Departure Procedures |
| LEWIS THREE | |
download (106KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (534KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KTCM - McChord Field Airport (Joint Base Lewis-McChord) (6 nm NE)
KTIW - Tacoma Narrows Airport (11 nm N)
KPLU - Pierce County Airport/Thun Field (12 nm E)
KOLM - Olympia Regional Airport (15 nm SW)
S50 - Auburn Municipal Airport (21 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Samuel M. Howard
Photo taken 16-Jun-2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Gray Army Airfield (Joint Base Lewis-McChord) that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:17 | | 13:17 |
| Sunrise | | 06:48 | | 13:48 |
| Sunset | | 19:40 | | 02:40 |
| Evening civil twilight | | 20:11 | | 03:11 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 01:15:58 |
| Local (UTC-7) | 02-Apr-2026 18:15:58 |
|
| METAR |
| KGRF | 030055Z AUTO 18010KT 10SM FEW065 11/03 A3017 RMK AO2 SLP222 T01100026 $
|
KTCM 5nm NE | 030055Z AUTO 24013KT 10SM SCT042 11/03 A3018 RMK AO2 SLP225 T01130033 $
|
KTIW 11nm N | 030053Z 24008G22KT 210V280 10SM CLR 11/03 A3018 RMK AO2 SLP222 T01060028
|
KPLU 12nm E | 030055Z AUTO 25009G14KT 10SM SCT050 BKN065 11/02 A3019 RMK AO2
|
KOLM 15nm SW | 030054Z 25008G16KT 10SM -RA BKN043 BKN050 OVC060 10/02 A3021 RMK AO2 RAE02B36 SLP231 P0000 T01000022
|
|
| TAF |
| KGRF | 020500Z 0205/0311 19008KT 9999 VCSH SCT015 BKN025 BKN030 610302 510158 QNH2949INS TEMPO 0205/0207 6000 -SHRA BKN015 BECMG 0206/0207 22010G18KT 9999 VCSH FEW015 SCT022 BKN030 610505 510204 QNH2954INS BECMG 0210/0211 19009KT 9000 -SHRA SCT010 BKN015 610267 510158 QNH2964INS BECMG 0216/0217 25012G22KT 9999 NSW BKN080 620802 QNH2988INS BECMG 0223/0224 25012G22KT 9999 FEW250 QNH3010INS TX11/0221Z TN04/0209Z
|
KTCM 5nm NE | 022110Z 0221/0403 23012G18KT 9999 VCSH BKN025 OVC035 610309 QNH3005INS BECMG 0303/0304 21009KT 9999 NSW SCT030 BKN040 620408 QNH3025INS BECMG 0306/0307 18005KT 9999 BKN045 OVC080 620457 QNH3030INS BECMG 0321/0322 24009KT 9999 BKN055 BKN100 QNH3039INS TX12/0223Z TN04/0313Z
|
KOLM 15nm SW | 022225Z 0222/0318 24012G18KT P6SM BKN035 OVC050 FM030300 23011KT P6SM BKN035 OVC050 FM031200 20004KT 6SM BR BKN025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|