FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | GSH |
| Lat/Long: | 41-31-34.0776N 085-47-39.5718W 41-31.567960N 085-47.659530W 41.5261327,-85.7943255 (estimated) |
| Elevation: | 826.4 ft. / 251.9 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2000) |
| From city: | 3 miles SE of GOSHEN, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 46526 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GSH (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0700-1800, ALL SUN 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 09 & 27; PAPI RWY 09 & 27 - CTAF. HIRL RWY 09/27 PRESET LOW INTST; INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX ASOS: | 121.45 (574-642-4231) |
| SOUTH BEND APPROACH: | 132.05 |
| SOUTH BEND DEPARTURE: | 132.05 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 125.25 ;CTC APCH CTL |
| WX AWOS-3 at EKM (15 nm NW): | 124.475 (574-264-9002) |
| WX AWOS-3 at ASW (15 nm S): | 121.125 (574-269-7035) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON FREQS 135.9/314.0 (GOSHEN RCAG) WHEN SOUTH BEND APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OLKr324/(21.4) | | WEBSTER LAKE VOR | | 110.40 | | 03W |
| GIJr122/27.6 | | GIPPER VORTAC | | 115.40 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| STURGIS | | 227/23.6 | | 382 | | 04W | | IRS | .. .-. ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 6008 x 100 ft. / 1831 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 45.0 | | Double wheel: | 60.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 41-31.513273N | | 41-31.525550N |
| Longitude: | 085-48.332213W | | 085-47.015900W |
| Elevation: | 819.4 ft. | | 826.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 093 magnetic, 089 true | | 273 magnetic, 269 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 59 ft. tree, 1976 ft. from runway, 117 ft. right of centerline, 30:1 slope to clear | | 83 ft. tree, 3630 ft. from runway, 210 ft. right of centerline, 44:1 slope to clear |
Runway 5/23
| Dimensions: | 2267 x 175 ft. / 691 x 53 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | YELLOW CONES. |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 41-31.563983N | | 41-31.831060N |
| Longitude: | 085-47.794243W | | 085-47.447277W |
| Elevation: | 814.1 ft. | | 822.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 048 magnetic, 044 true | | 228 magnetic, 224 true |
| Markings: | none | | none |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 105 ft. pline, 4020 ft. from runway, 38:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | GOSHEN BOAC 202 S 5TH ST GOSHEN, IN 46526 Phone (574) 533-8245 |
| Manager: | RANDY SHARKEY 17229 CR 42 GOSHEN, IN 46526 Phone 574-238-1000 OR 574-238-1000. ALSO, A 24-HR PHONE AVBL. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC SOUTH BEND APCH AT 574-251-2609. WHEN SOUTH BEND APCH CLSD, FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 27 | |
download (223KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (213KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (262KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (148KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (487KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
C03 - Nappanee Municipal Airport (8 nm SW)
KEKM - Elkhart Municipal Airport (15 nm NW)
KASW - Warsaw Municipal Airport (15 nm S)
KIRS - Kirsch Municipal Airport (23 nm NE)
C62 - Kendallville Municipal Airport (24 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by RJ Monroe
Taken in the Summer of 2016
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Goshen Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 07:01 | | 11:01 |
| Sunrise | | 07:29 | | 11:29 |
| Sunset | | 20:06 | | 00:06 |
| Evening civil twilight | | 20:34 | | 00:34 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-Mar-2026 04:58:05 |
| Local (UTC-4) | 31-Mar-2026 00:58:05 |
|
| METAR |
| KGSH | 310453Z AUTO 21017G25KT 10SM CLR 19/13 A2987 RMK AO2 LTG DSNT W SLP110 T01890133 402390117
|
KEKM 15nm NW | 310435Z AUTO 21012G19KT 10SM CLR 20/14 A2983 RMK AO2 T02040143 $
|
KASW 15nm S | 310435Z AUTO 22009G17KT 190V250 10SM CLR 19/12 A2989 RMK AO2 T01960127
|
|
| TAF |
KSBN 26nm NW | 301734Z 3018/3118 23010G23KT P6SM BKN050 FM310000 21013KT P6SM BKN050 WS020/22045KT FM310400 22014G24KT P6SM VCSH SCT025 BKN050 WS020/23050KT PROB30 3106/3111 4SM -TSRA OVC025CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|