FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HEZ |
| Lat/Long: | 31-36-49.1800N 091-17-50.4080W 31-36.819667N 091-17.840133W 31.6136611,-91.2973356 (estimated) |
| Elevation: | 272.4 ft. / 83.0 m (surveyed) |
| Variation: | 00E (2015) |
| From city: | 6 miles NE of NATCHEZ, MS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 39120 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | GREENWOOD FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HEZ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 14; PAPI RWY 14 & 32; VASI RWY 18; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
| Airline operations: | CLSD TO UNSKED ACR OPS WITH MORE THAN 30 PAX SEATS EXCP 48 HR PPR CALL AMGR. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 124.675 (601-446-8022) |
| WX AWOS-3 at 0R4 (11 nm W): | 118.2 (318-336-8028) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY HOUSTON ARTCC (ZHU) ON FREQS 120.975/299.6 (NATCHEZ RCAG).
Nearby radio navigation aids
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 6500 x 150 ft. / 1981 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 78.0 | | Double tandem: | 172.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 31-37.234703N | | 31-36.459282N |
| Longitude: | 091-18.353913W | | 091-17.488778W |
| Elevation: | 261.5 ft. | | 269.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 136 | | 316 |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | none | | 78 ft. trees, 2400 ft. from runway, 250 ft. both sides of centerline, 28:1 slope to clear |
Runway 18/36
| Dimensions: | 5000 x 150 ft. / 1524 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition WIDESPREAD CRACKING & UNEVEN PAVEMENT. |
| Weight bearing capacity: | | PCN 35 /F/B/Y/T | | Single wheel: | 83.0 | | Double wheel: | 113.0 | | Double tandem: | 65.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | MARKINGS FADED. |
| Operational restrictions: | RWY 18/36 NOT AVBL FOR PART 121/PART 380 OPS WITH SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 9 PAX SEATS AND NON-SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 30 PAX SEATS. |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 31-37.196390N | | 31-36.371825N |
| Longitude: | 091-17.727435W | | 091-17.741758W |
| Elevation: | 269.4 ft. | | 260.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 181 | | 001 |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 63 ft. trees, 1400 ft. from runway, 300 ft. right of centerline, 19:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ADAMS COUNTY BOX 1008 NATCHEZ, MS 39121 Phone 601-442-2431 |
| Manager: | CARL BEASLEY 434 AIRPORT RD NATCHEZ, MS 39120 Phone 601-597-3033 |
Additional Remarks
| A39-14/32 | PCR VALUE: 45/F/B/X/T |
| - | GND PWR UNIT AVBL ON FLD. |
| - | DEER ON & INVOF RWYS. |
| - | TWY A & C1 NOT AVBL FOR ACR USE. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 14 | |
download (235KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (235KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (205KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (211KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (231KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (162KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (308KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
0R4 - Concordia Parish Airport (11 nm W)
KVKS - Vicksburg Municipal Airport (42 nm NE)
1R7 - Brookhaven-Lincoln County Airport (45 nm E)
KTVR - Vicksburg Tallulah Regional Airport (46 nm N)
KMCB - Mc Comb (Pike County) Airport/John E Lewis Field (50 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 16-Dec-2013
looking north-northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Hardy-Anders Field/Natchez-Adams County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:36 | | 10:36 |
| Sunrise | | 06:03 | | 11:03 |
| Sunset | | 20:01 | | 01:01 |
| Evening civil twilight | | 20:29 | | 01:29 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 15:07:33 |
| Local (UTC-5) | 27-May-2026 10:07:33 |
|
| METAR |
| KHEZ | 271456Z AUTO 16007KT 10SM FEW026 A2998 RMK AO2 SLPNO 51020 FZRANO $
|
K0R4 11nm W | 271455Z AUTO 13006KT 10SM SCT018 SCT025 27/24 A3000 RMK AO2 T02740241
|
|
| TAF |
| KHEZ | 271120Z 2712/2812 15007KT P6SM OVC006 FM271400 15010KT P6SM OVC015 FM271600 16010KT 6SM -SHRA OVC040 TEMPO 2716/2720 4SM -TSRA OVC025CB FM272000 15006KT P6SM OVC050 FM280800 16003KT P6SM OVC007
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|