FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | ICL |
| Lat/Long: | 40-43-19.9000N 095-01-35.8000W 40-43.331667N 095-01.596667W 40.7221944,-95.0266111 (estimated) |
| Elevation: | 995.9 ft. / 303.6 m (surveyed) |
| Variation: | 04E (1995) |
| From city: | 1 mile SE of CLARINDA, IA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 51632 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1950 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | FORT DODGE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ICL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 02/20; REIL RY 20 AND PAPI RY 02 & 20 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 132.025 (712-542-3345) |
| WX AWOS-3 at SDA (18 nm W): | 125.525 (712-246-4021) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 119.6/290.4 (OMAHA RCAG).
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 5002 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 7 /R/B/W/T | | Single wheel: | 12.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 40-42.910528N | | 40-43.660705N |
| Longitude: | 095-01.835335W | | 095-01.388707W |
| Elevation: | 990.7 ft. | | 995.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 020 magnetic, 024 true | | 200 magnetic, 204 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 13 ft. road, 475 ft. from runway, 280 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear | | 99 ft. bldg, 2570 ft. from runway, 155 ft. left of centerline, 23:1 slope to clear |
Runway 13/31
| Dimensions: | 2729 x 280 ft. / 832 x 85 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Runway edge markings: | MKD WITH YELLOW CONES. |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 40-43.589480N | | 40-43.238283N |
| Longitude: | 095-01.752160W | | 095-01.383673W |
| Elevation: | 995.8 ft. | | 982.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 137 magnetic, 141 true | | 317 magnetic, 321 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CLARINDA P.O. BOX 339 CLARINDA, IA 51632 Phone 712-542-2136 GARY MC CLARNON, CITY MGR, 712-542-2136. |
| Manager: | MILO BEERY 3042 - 210TH STREET CLARINDA, IA 51632 Phone 712-542-3010 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (226KB) |
| RNAV (GPS) RWY 20 | |
download (212KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (124KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (428KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSDA - Shenandoah Municipal Airport (18 nm W)
KRDK - Red Oak Municipal Airport (20 nm NW)
KCRZ - Corning Municipal Airport (20 nm NE)
KEVU - Northwest Missouri Regional Airport (23 nm S)
K57 - Gould Peterson Municipal Airport (23 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 09-Nov-2013
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Schenck Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:30 | | 11:30 |
| Sunrise | | 06:58 | | 11:58 |
| Sunset | | 19:48 | | 00:48 |
| Evening civil twilight | | 20:15 | | 01:15 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 17:28:14 |
| Local (UTC-5) | 05-Apr-2026 12:28:14 |
|
| METAR |
| KICL | 051715Z AUTO 31015KT 10SM CLR 11/02 A3041 RMK AO2
|
KSDA 18nm W | 051715Z AUTO 28008G13KT 250V310 10SM CLR 12/02 A3038 RMK AO2
|
|
| TAF |
KOFF 47nm NW | 051130Z 0511/0616 30009KT 9999 SKC QNH3030INS BECMG 0517/0518 30010G18KT 9999 SKC QNH3033INS BECMG 0523/0524 VRB06KT 9999 SKC QNH3029INS BECMG 0607/0608 VRB06KT 9999 FEW120 QNH3029INS BECMG 0612/0613 VRB06KT 9999 -RA OVC020 QNH3024INS TX16/0522Z TN02/0511Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|