FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | IKV |
| Lat/Long: | 41-41-28.8485N 093-33-58.8569W 41-41.480808N 093-33.980948W 41.6913468,-93.5663491 (estimated) |
| Elevation: | 909.9 ft. / 277.3 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (2000) |
| From city: | 1 mile SE of ANKENY, IA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 50021 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1994 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | FORT DODGE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | IKV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2100 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RY 4/22; MIRL RWYS 04/22 & 18/36; REIL RWYS 4 & 18/36 - CTAF |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3: | 119.175 (515-965-5764) |
| DES MOINES APPROACH: | 123.9 |
| DES MOINES DEPARTURE: | 123.9 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 126.65 |
| WX ASOS at DSM (10 nm SW): | 119.55 (515-218-1035) |
| WX ASOS at AMW (18 nm N): | 132.025 (515-233-2611) |
- FREQ 122.900 IS ALSO USED AS UNICOM.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DSMr007/15.7 | | DES MOINES VORTAC | | 117.50 | | 07E |
| TNUr252/21.2 | | NEWTON VOR/DME | | 112.50 | | 03E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5500 x 100 ft. / 1676 x 30 m |
| Surface: | concrete, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 12 /R/B/W/U | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 40.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 41-41.859098N | | 41-40.953477N |
| Longitude: | 093-33.949378W | | 093-33.949608W |
| Elevation: | 903.4 ft. | | 887.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 177 magnetic, 180 true | | 357 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 49 ft. tree, 2025 ft. from runway, 144 ft. left of centerline, 37:1 slope to clear | | 20 ft. tree, 355 ft. from runway, 267 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear 47 FT TREE 177 FT FM TWY END 283 FT R OF CNTRLN, 7:1 APCH SLOPE. |
Runway 4/22
| Dimensions: | 4200 x 75 ft. / 1280 x 23 m |
| Surface: | concrete, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 12 /R/B/W/U | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 40.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 41-41.333868N | | 41-41.822877N |
| Longitude: | 093-34.348403W | | 093-33.695857W |
| Elevation: | 909.9 ft. | | 902.4 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 042 magnetic, 045 true | | 222 magnetic, 225 true |
| Declared distances: | TORA:4200 TODA:4200 ASDA:4200 LDA:4200 | | TORA:4200 TODA:4200 ASDA:4200 LDA:4200 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 36 ft. road, 1200 ft. from runway, 27:1 slope to clear | | 60 ft. trees, 1178 ft. from runway, 146 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | POLK COUNTY AVIATION AUTH 410 WEST 1ST STREET ANKENY, IA 50023 Phone 515-965-6400 |
| Manager: | PAUL MORITZ 410 WEST 1ST STREET ANKENY, IA 50023 Phone 515-965-6428 |
Additional Remarks
| - | EXEC 1 AVIATION - (515) 965-1020. |
| - | AMGR REQ USE OF PREFERENTIAL RY 18 WHEN WINDS ARE LESS THAN 5 KNOTS. |
| - | FOR CD CTC DES MOINES ATCT ON 126.65 OR CALL 515-974- 8016. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 36 **CHANGED** | |
download (224KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 **CHANGED** | |
download (224KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 **CHANGED** | |
download (194KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 **CHANGED** | |
download (216KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (43KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (245KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDSM - Des Moines International Airport (10 nm SW)
KAMW - Ames Municipal Airport (18 nm N)
KTNU - Newton Municipal Airport-Earl Johnson Field (24 nm E)
KBNW - Boone Municipal Airport (25 nm NW)
KPRO - Perry Municipal Airport (28 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Trey Buttriss
Photo taken 12-May-2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Ankeny Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 12-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:27 | | 10:27 |
| Sunrise | | 05:59 | | 10:59 |
| Sunset | | 20:23 | | 01:23 |
| Evening civil twilight | | 20:54 | | 01:54 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 12-May-2026 09:36:42 |
| Local (UTC-5) | 12-May-2026 04:36:42 |
|
| METAR |
| KIKV | 120915Z AUTO 21008KT 10SM CLR 18/06 A2996 RMK AO2
|
KDSM 10nm SW | 120854Z 22014KT 10SM CLR 18/06 A2996 RMK AO2 SLP139 T01780056 56013
|
KAMW 18nm N | 120853Z AUTO 19007KT 10SM CLR 14/06 A2993 RMK AO2 SLP130 T01390061 56017
|
|
| TAF |
KDSM 10nm SW | 120520Z 1206/1306 17011KT P6SM FEW250 WS020/21040KT FM120800 20010G23KT P6SM FEW250 WS020/22045KT FM121000 21014G26KT P6SM FEW250 WS020/23050KT FM121500 23018G28KT P6SM BKN180 FM121700 27016G24KT P6SM SCT140 FM122200 30017G27KT P6SM SCT140 FM130200 32010KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|