FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | LKR |
| Lat/Long: | 34-43-22.4558N 080-51-16.5243W 34-43.374263N 080-51.275405W 34.7229044,-80.8545901 (estimated) |
| Elevation: | 485.9 ft. / 148.1 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2000) |
| From city: | 4 miles W of LANCASTER, SC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 29720 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1970 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | ANDERSON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AND (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0730-1500 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 06 & 24; MIRL RWY 06/24 - CTAF. PAPI RWY 06 & 24 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX AWOS-3: | 120.825 (803-286-6444) |
| CHARLOTTE APPROACH: | 120.05 |
| CHARLOTTE DEPARTURE: | 120.05 |
| BARMY DP: | 120.05 |
| BEAVY DP: | 120.05 |
| BOBZY DP: | 120.05 |
| ESTRR DP: | 120.05 |
| ICONS DP: | 120.05 |
| JOJJO DP: | 120.05 |
| JOOLS STAR: | 135.6 |
| KERMIT DP: | 120.05 |
| KILNS DP: | 120.05 |
| KNIGHTS DP: | 120.05 |
| KRITR DP: | 120.05 |
| KWEEN DP: | 120.05 |
| LILLS DP: | 120.05 |
| RASLN STAR: | 126.15 |
| WEAZL DP: | 120.05 |
| WX AWOS-3 at DCM (17 nm W): | 120.975 (803-385-2011) |
| WX ASOS at UZA (19 nm NW): | 120.775 (803-306-5558) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CLTr175/28.4 | | CHARLOTTE VOR/DME | | 115.00 | | 05W |
| CTFr282/28.9 | | CHESTERFIELD VOR/DME | | 114.55 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| RALLY | | 137/15.0 | | 227 | | 05W | | UZ | ..- --.. |
| STONIA | | 158/31.8 | | 260 | | 06W | | GHJ | --. .... .--- |
| UNION COUNTY | | 093/38.9 | | 326 | | 06W | | UOT | ..- --- - |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FOR FUEL AFT HRS CALL 803-285-1513 |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 6004 x 101 ft. / 1830 x 31 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 15 /R/B/X/T | | Single wheel: | 44.0 | | Double wheel: | 60.0 | | Double tandem: | 118.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 34-43.115825N | | 34-43.632700N |
| Longitude: | 080-51.786510W | | 080-50.764298W |
| Elevation: | 459.3 ft. | | 485.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 066 magnetic, 059 true | | 246 magnetic, 239 true |
| Displaced threshold: | 105 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.15 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 17 ft. tree, 629 ft. from runway, 101 ft. left of centerline, 25:1 slope to clear | | 150 ft. tree, 4473 ft. from runway, 473 ft. left of centerline, 28:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | LANCASTER COUNTY P.O.BOX 1809 LANCASTER, SC 29721 Phone 803-285-1565 |
| Manager: | PAUL MOSES 286 AVIATION BLVD, LANCASTER LANCASTER, SC 29720 Phone (803) 285-1513 |
Additional Remarks
| - | 25 FT DROP; 250 FT FM THR RWY 06. |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 TO CHARLOTTE APCH. |
| - | SMALL ACFT MUST BE ON A TIE DOWN. |
| - | FOR CD CTC CHARLOTTE APCH AT 704-359-0241. |
| - | ARL APPLICATORS NOT PMTD DUE TO PAVEMENT CONDS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| JOOLS TWO (RNAV) **NEW** | |
download (276KB) |
| LIINN THREE | |
2 pages:
[1] [2] (281KB) |
| MAJIC FOUR | |
download (235KB) |
| RASLN THREE | |
download (177KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (264KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 | |
download (259KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (144KB) |
Departure Procedures |
| BARMY SIX (RNAV) **NEW** | |
download (195KB) |
| BEAVY SEVEN (RNAV) **NEW** | |
download (179KB) |
| BOBZY SIX (RNAV) **NEW** | |
download (196KB) |
| ESTRR SIX (RNAV) **NEW** | |
download (165KB) |
| ICONS SIX (RNAV) **NEW** | |
download (165KB) |
| JOJJO SIX (RNAV) **NEW** | |
download (216KB) |
| KERMIT FIVE **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (349KB) |
| KILNS SIX (RNAV) **NEW** | |
download (169KB) |
| KNIGHTS FOUR **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (349KB) |
| KRITR SEVEN (RNAV) **NEW** | |
download (165KB) |
| KWEEN SIX (RNAV) **NEW** | |
download (167KB) |
| LILLS FOUR (RNAV) **NEW** | |
download (146KB) |
| WEAZL SIX (RNAV) **NEW** | |
download (155KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (365KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
N52 - JAARS-Townsend Airport (10 nm NE)
KDCM - Chester Catawba Regional Airport (17 nm W)
KUZA - Rock Hill (York County) Airport-Bryant Field (19 nm NW)
KEQY - Charlotte-Monroe Executive Airport (21 nm NE)
KPYG - Pageland Airport (25 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Tammy Scott
Photo taken 09-Sep-2012
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lancaster County Airport-Mc Whirter Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:46 | | 09:46 |
| Sunrise | | 06:15 | | 10:15 |
| Sunset | | 20:26 | | 00:26 |
| Evening civil twilight | | 20:55 | | 00:55 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 04:37:09 |
| Local (UTC-4) | 26-May-2026 00:37:09 |
|
| METAR |
| KLKR | 260415Z AUTO 00000KT 5SM BR 22/22 A3013 RMK AO2
|
KDCM 17nm W | 260415Z AUTO 00000KT 7SM SCT050 SCT070 BKN095 20/20 A3014 RMK AO2
|
KUZA 18nm NW | 260413Z AUTO 00000KT 1 3/4SM BR FEW065 FEW100 21/21 A3014 RMK AO2 RAE08 P0000 T02060206
|
|
| TAF |
KCLT 30nm N | 252201Z 2522/2624 20008KT P6SM VCSH FEW040 BKN120 PROB30 2600/2603 2SM TSRA OVC025CB FM260400 18005KT P6SM VCSH SCT006 OVC015 FM260800 20005KT P6SM VCSH OVC005 FM261400 22006KT P6SM SCT005 OVC012 FM261700 22008KT P6SM BKN035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|