FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | RPB |
| Lat/Long: | 39-49-03.9350N 097-39-34.5110W 39-49.065583N 097-39.575183W 39.8177597,-97.6595864 (estimated) |
| Elevation: | 1538 ft. / 468.8 m (surveyed) |
| Variation: | 07E (1985) |
| From city: | 1 mile W of BELLEVILLE, KS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 66935 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ICT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 18 & 36; MIRL 18/36 - CTAF |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS at CNK (16 nm S): | 123.825 (785-262-9693) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC (ZMP) ON FREQ 126.4/317.7 (MARYSVILLE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| FAIRBURY | | 221/31.3 | | 293 | | 06E | | FBY | ..-. -... -.-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 3500 x 60 ft. / 1067 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 12.5 | | Double wheel: | 18.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 39-49.391167N | | 39-48.815000N |
| Longitude: | 097-39.609667W | | 097-39.629333W |
| Elevation: | 1524.0 ft. | | 1538.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 182 true | | 355 magnetic, 002 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. trees, 315 ft. from runway, 155 ft. left of centerline, 2:1 slope to clear 25 FT TREES, 100-199 FT DSTC, 154 FT L. | | 6 ft. road, 280 ft. from runway, 295 ft. left and right of centerline, 13:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 1415 x 100 ft. / 431 x 30 m |
| Surface: | turf, in good condition SFC ROUGH. |
| Runway edge markings: | THLD MKD W/2 "L" SHAPED MARKERS. |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 39-49.063680N | | 39-48.883683N |
| Longitude: | 097-39.561158W | | 097-39.369167W |
| Elevation: | 1520.0 ft. | | 1523.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 134 magnetic, 141 true | | 314 magnetic, 321 true |
| Markings: | NSTD | | NSTD |
| Obstructions: | none CONTROLLING OBSTN EXCEEDS A 45 DEG SLP. | | 10 ft. road, 70 ft. right of centerline |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF BELLEVILLE 1819 L ST BELLEVILLE, KS 66935 Phone 785-527-2288 |
| Manager: | BRIAN PHILLIPS 1819 L ST BELLEVILLE, KS 66935 Phone 785-527-3134 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (202KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (187KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (147KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCNK - Blosser Municipal Airport (16 nm S)
KHJH - Hebron Municipal Airport (20 nm N)
12K - Superior Municipal Airport (23 nm NW)
K38 - Washington County Veteran's Memorial Airport (29 nm E)
K61 - Moritz Memorial Airport (30 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Belleville Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:42 | | 11:42 |
| Sunrise | | 07:09 | | 12:09 |
| Sunset | | 19:57 | | 00:57 |
| Evening civil twilight | | 20:25 | | 01:25 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 18:49:44 |
| Local (UTC-5) | 05-Apr-2026 13:49:44 |
|
| METAR |
KCNK 16nm S | 051755Z AUTO 34006G16KT 10SM CLR 16/M01 A3040 RMK AO2 SLP297 T01611006 10161 21011 58007 $
|
KHJH 20nm N | 051835Z AUTO 32010G14KT 10SM CLR 17/M02 A3038 RMK AO2 T01701020
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|