FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SWW |
| Lat/Long: | 32-28-02.5000N 100-27-59.6000W 32-28.041667N 100-27.993333W 32.4673611,-100.4665556 (estimated) |
| Elevation: | 2379.7 ft. / 725.3 m (surveyed) |
| Variation: | 08E (1990) |
| From city: | 3 miles W of SWEETWATER, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 79556 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SWW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | M-TH 0730-1730, ALL F 0800-1200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 119.025 (325-236-9652) |
| ABILENE APPROACH: | 127.2 |
| ABILENE DEPARTURE: | 127.2 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ABIr258/30.5 | | ABILENE VORTAC | | 113.70 | | 10E |
| TQAr283/35.7 | | TUSCOLA VOR/DME | | 114.85 | | 10E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:FUEL 24 HR SELF SERVE. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5840 x 100 ft. / 1780 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 32-28.562762N | | 32-27.605778N |
| Longitude: | 100-28.167825W | | 100-28.042190W |
| Elevation: | 2340.7 ft. | | 2369.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 166 magnetic, 174 true | | 346 magnetic, 354 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 12 ft. trees, 388 ft. from runway, 270 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear | | 37 ft. pole, 820 ft. from runway, 325 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear |
Runway 4/22
| Dimensions: | 5658 x 75 ft. / 1725 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 32-27.659045N | | 32-28.336608N |
| Longitude: | 100-28.257432W | | 100-27.501038W |
| Elevation: | 2379.5 ft. | | 2336.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 035 magnetic, 043 true | | 215 magnetic, 223 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 37 ft. trees, 1060 ft. from runway, 300 ft. right of centerline, 23:1 slope to clear | | 35 ft. pole, 555 ft. from runway, 245 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear 15 FT GRVL ROAD 199 FT DSTC, 236 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SWEETWATER PO BOX 450 SWEETWATER, TX 79556 Phone 325-236-6313 |
| Manager: | LYNN BARRETT 317 HOMER K TAYLOR DR, P.O. BOX 450 SWEETWATER, TX 79556 Phone 325-235-8478 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC FORT WORTH ARTCC AT 817-858-7584. |
| - | RWY 04/22 & 17/35, ACFT NOT VSB FM OPPOSITE END OF RWY. |
| - | (CONTACT PHONE NR) LENHOBBS122@GMAIL.COM |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (248KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (225KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (251KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 **CHANGED** | |
download (278KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (116KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (297KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSNK - Winston Field Airport (28 nm NW)
KDYS - Dyess Air Force Base (31 nm E)
77F - Winters Municipal Airport (40 nm SE)
KABI - Abilene Regional Airport (40 nm E)
F56 - Arledge Field Airport (46 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Avenger Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:13 | | 11:13 |
| Sunrise | | 06:40 | | 11:40 |
| Sunset | | 20:37 | | 01:37 |
| Evening civil twilight | | 21:04 | | 02:04 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 18:40:32 |
| Local (UTC-5) | 22-May-2026 13:40:32 |
|
| METAR |
| KSWW | 221815Z AUTO 22009G15KT 10SM 27/17 A2989 RMK AO2 T02730169
|
|
| TAF |
KDYS 32nm E | 212245Z 2122/2222 14009KT 9999 OVC020 QNH2995INS TEMPO 2122/2124 12012KT OVC015 BECMG 2205/2206 VRB06KT 9999 OVC010 QNH2987INS BECMG 2206/2207 VRB06KT 9999 OVC007 QNH2984INS TEMPO 2207/2214 4800 BR OVC004 BECMG 2214/2215 18009KT 9999 OVC020 QNH2977INS TX22/2122Z TN18/2212Z
|
KABI 40nm E | 221720Z 2218/2318 19011KT P6SM SKC FM230000 16009KT P6SM BKN100 PROB30 2300/2306 4SM -TSRA BKN050CB FM230700 VRB06KT P6SM OVC250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|