FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | TEL |
| Lat/Long: | 38-01-07.9000N 086-41-32.7000W 38-01.131667N 086-41.545000W 38.0188611,-86.6924167 (estimated) |
| Elevation: | 659.5 ft. / 201.0 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (1995) |
| From city: | 6 miles NE of TELL CITY, IN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 47586 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 13 & 31; MIRL RWY 13/31 - CTAF. PAPI RWY 13 & 31 H24. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| EVANSVILLE APPROACH: | 124.025 [0530-0000 SUN-FRI, 0530-2345 SAT.] |
| EVANSVILLE DEPARTURE: | 124.025 [0530-0000 SUN-FRI, 0530-2345 SAT.] |
| WX AWOS-3 at KY8 (9 nm SW): | 119.775 (270-295-3565) |
| WX AWOS-3PT at I93 (18 nm SE): | 123.625 (270-580-4012) |
| WX AWOS-3PT at HNB (18 nm NW): | 118.250 (812-683-4003) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC ON FREQS 128.3/291.625 (EVANSVILLE RCAG) WHEN EVANSVILLE APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MYSr290/(22.5) | | MYSTIC VOR | | 108.20 | | 01W |
| OWBr058/27.9 | | OWENSBORO VOR/DME | | 108.65 | | 04W |
| FTKr282/34.7 | | FORT KNOX VOR/DME | | 109.60 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| GODMAN | | 279/34.0 | | 396 | | 03W | | GOI | --. --- .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL MOGAS |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 4400 x 75 ft. / 1341 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 38-01.381830N | | 38-00.879898N |
| Longitude: | 086-41.875223W | | 086-41.214068W |
| Elevation: | 608.0 ft. | | 659.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 136 magnetic, 134 true | | 316 magnetic, 314 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.25 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 20 ft. trees, 370 ft. from runway, 60 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear TREES 15-20' TALL 100' L OF CENTERLINE | | 43 ft. tree, 680 ft. from runway, 110 ft. left of centerline, 11:1 slope to clear CROPS 5FT TALL AT 170FT R OF CL |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | PERRY COUNTY ARPT AUTH 11965 OLD STATE RD 37 TELL CITY, IN 47586 Phone 812-547-4101 |
| Manager: | KEN ROLAND 11965 OLD STATE RD 37 TELL CITY, IN 47586 Phone 812-608-0651 |
Additional Remarks
| - | SAWRS |
| - | FOR CD CTC EVANSVILLE APCH AT 812-436-4690, WHEN APCH CLSD CTC INDIANAPOLIS ARTCC AT 317-247-2411. |
| - | SELF SERV FUEL AVBL. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (210KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (231KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (468KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KY8 - Hancock County Airport/Ron Lewis Field (9 nm SW)
I93 - Breckinridge County Airport (18 nm SE)
KHNB - Huntingburg Airport (18 nm NW)
KOWB - Owensboro/Daviess County Regional Airport (28 nm SW)
KFRH - French Lick Municipal Airport (29 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Donn Wimmer
Taken in the Spring of 2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Perry County Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:05 | | 10:05 |
| Sunrise | | 05:35 | | 10:35 |
| Sunset | | 19:52 | | 00:52 |
| Evening civil twilight | | 20:21 | | 01:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 18-May-2026 17:49:51 |
| Local (UTC-5) | 18-May-2026 12:49:51 |
|
| METAR |
KKY8 9nm SW | 181735Z AUTO 16013G18KT 150V210 10SM CLR 30/20 A3003 RMK A01
|
KHNB 18nm NW | 181656Z AUTO 18019G25KT 10SM FEW044 30/21 A3004 RMK AO2 SLP167 T03000206
|
|
| TAF |
KHNB 18nm NW | 181130Z 1812/1912 18010KT P6SM BKN080 FM181400 19013G21KT P6SM BKN080 FM181700 19017G24KT P6SM BKN080 PROB30 1818/1822 -TSRA SCT035CB FM182200 18013G20KT 2SM -TSRA BKN035CB FM190300 11005KT P6SM BKN150
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|