FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | VTA |
| Lat/Long: | 40-01-28.8000N 082-27-42.5000W 40-01.480000N 082-27.708333W 40.0246667,-82.4618056 (estimated) |
| Elevation: | 883.8 ft. / 269.4 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (1990) |
| From city: | 3 miles SW of NEWARK, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43056 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | VTA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1700, ALL SUN 1200-1700 |
| Pattern altitude: | 1899.8 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT OR INCR INTST REIL RWY 09 & 27; MIRL RWY 09/27 - 123.3. PAPI RWY 09 & 27 OPR CONSLY; MIRL RWY 09/27 OPR CONSLY LOW INTST. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LDG FEE FOR ACFT 10000 LB OR GTR - WAIVED WITH MNM FUEL PURCHASE. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX ASOS: | 121.125 (740-522-1066) |
| COLUMBUS APPROACH: | 125.95 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 125.95 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 125.175 |
| IC: | 125.95 |
| WX ASOS at LHQ (18 nm SW): | 118.375 (740-681-1097) |
| WX AWOS-3PT at 4I3 (18 nm N): | 126.05 (740-397-6297) |
| WX ASOS at CMH (20 nm W): | 124.6 (614-333-9354) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| APEr149/9.6 | | APPLETON VORTAC | | 116.70 | | 06W |
| XUBr044/(38.2) | | YELLOW BUD VOR | | 112.50 | | 05W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1 JET-A1+ 100LL:100LL AVBL H24 VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 4649 x 75 ft. / 1417 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 40-01.459148N | | 40-01.499833N |
| Longitude: | 082-28.206095W | | 082-27.211647W |
| Elevation: | 882.4 ft. | | 869.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 093 magnetic, 087 true | | 273 magnetic, 267 true |
| Displaced threshold: | 457 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOCALIZER | | |
| Obstructions: | 15 ft. road, 200 ft. from runway, 168 ft. right of centerline +15 FT ROAD, 0-200 FT DIST, 168-218 FT R; +11 FT FENCE, 0-200 FT DIST, 129-198 FT R. | | 4 ft. berm, 200 ft. from runway, 155 ft. left of centerline +5 FT BERM, 0-200 FT DIST, 155 FT L/R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | LICKING CO RGNL ARPT AUTH 530 HEATH RD HEATH, OH 43056-1134 Phone 740-522-6968 |
| Manager: | CAITLIN COPEN 530 HEATH RD HEATH, OH 43056-1134 Phone 740-522-6968 |
Additional Remarks
| A30A-27 | CALM WIND RWY. |
| - | OCNL DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (207KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (199KB) |
| LOC RWY 09 | |
download (182KB) |
| VOR-A | |
download (168KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (169KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (478KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLHQ - Fairfield County Airport (18 nm SW)
4I3 - Knox County Airport (18 nm N)
KCMH - John Glenn Columbus International Airport (20 nm W)
I86 - Ed Newlon Field Airport (23 nm SE)
KLCK - Rickenbacker International Airport (25 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Charlie Rhoads
Photo taken 11-Oct-2013
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Licking County Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunrise | | 06:36 | | 10:36 |
| Sunset | | 20:19 | | 00:19 |
| Evening civil twilight | | 20:48 | | 00:48 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 22:14:43 |
| Local (UTC-4) | 27-Apr-2026 18:14:43 |
|
| METAR |
| KVTA | 272154Z AUTO 11008KT 10SM CLR 23/12 A2995 RMK AO2 SLP140 T02280117
|
K4I3 18nm N | 272155Z AUTO 13009G17KT 10SM CLR 22/11 A2997 RMK AO2
|
KLHQ 19nm SW | 272153Z AUTO 14011KT 10SM CLR 23/12 A2995 RMK AO2 SLP139 T02330117
|
KCMH 19nm W | 272151Z 13010KT 10SM FEW050 BKN130 BKN170 24/12 A2993 RMK AO2 SLP132 T02440122
|
|
| TAF |
KCMH 19nm W | 271726Z 2718/2818 15012G20KT P6SM SCT120 BKN200 FM272300 16012G22KT P6SM BKN080 TEMPO 2801/2805 5SM -SHRA OVC035 FM280500 17012G24KT 5SM -SHRA BR OVC025 PROB30 2805/2807 3SM -TSRA OVC012CB FM280900 17012G24KT P6SM OVC015 FM281500 19012G20KT P6SM BKN025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|