FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | M51 |
| Lat/Long: | 33-29-51.6439N 088-40-53.1189W 33-29.860732N 088-40.885315W 33.4976789,-88.6814219 (estimated) |
| Elevation: | 250 ft. / 76 m (estimated) |
| Variation: | 02E (1990) |
| From city: | 7 miles NE of STARKVILLE, MS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 39759 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | GREENWOOD FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GWO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SAT-SUN 24 HOURS/DAY |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| COLUMBUS APPROACH: | 135.6 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 135.6 |
| WX AWOS-3PT at GTR (5 nm SE): | 126.375 (662-328-7798) |
| WX AWOS-3PT at STF (9 nm SW): | 118.975 (662-323-4966) |
| WX ASOS at CBM (15 nm NE): | 354.6 |
- UNICOM OTS INDEFLY.
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC (COLUMBUS RCAG) ON FREQS 127.1/269.4 WHEN COLUMBUS APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| IGBr271/8.4 | | BIGBEE VORTAC | | 116.20 | | 04E |
| CBMr235/14.9 | | CALEDONIA VORTAC | | 115.20 | | 00E |
Airport Services
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 2600 x 150 ft. / 792 x 46 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Operational restrictions: | MKD BY MOWING & WHITE JUGS 75 FT APART. |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 33-30.032000N | | 33-29.695167N |
| Longitude: | 088-41.065000W | | 088-40.748333W |
| Elevation: | 245.8 ft. | | 247.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 140 magnetic, 142 true | | 320 magnetic, 322 true |
| Markings: | NSTD, in fair condition | | NSTD, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 77 ft. trees, 1800 ft. from runway, 23:1 slope to clear | | 56 ft. trees, 1700 ft. from runway, 30:1 slope to clear |
Runway 1/19
| Dimensions: | 2237 x 150 ft. / 682 x 46 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Operational restrictions: | MKD BY MOWING & WHITE JUGS 75 FT APART. |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 33-29.675000N | | 33-30.039833N |
| Longitude: | 088-40.893000W | | 088-40.828000W |
| Elevation: | 248.5 ft. | | 250.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 006 magnetic, 008 true | | 186 magnetic, 188 true |
| Markings: | NSTD, in fair condition | | NSTD, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 17 ft. trees, 400 ft. from runway, 130 ft. left of centerline, 23:1 slope to clear | | 59 ft. trees, 1350 ft. from runway, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | DOUG CAMP 1606 CAMP AIRPORT RD STARKVILLE, MS 39759 Phone 662-431-2345 |
| Manager: | DOUG CAMP 1606 CAMP AIRPORT RD STARKVILLE, MS 39759 Phone 662-341-2345 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (163KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (150KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
M83 - McCharen Field Airport (5 nm N)
KGTR - Golden Triangle Regional Airport (5 nm SE)
KSTF - George M Bryan Airport (9 nm SW)
KCBM - Columbus Air Force Base (15 nm NE)
KUBS - Columbus-Lowndes County Airport (15 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Oktibbeha Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:24 | | 10:24 |
| Sunrise | | 05:52 | | 10:52 |
| Sunset | | 19:50 | | 00:50 |
| Evening civil twilight | | 20:18 | | 01:18 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 06:29:14 |
| Local (UTC-5) | 20-May-2026 01:29:14 |
|
| METAR |
KGTR 6nm SE | 200556Z AUTO 16007KT 10SM BKN110 25/21 A3008 RMK AO2 SLP185 T02500206 10278 20239 403170211 51002 $
|
KSTF 9nm SW | 200615Z AUTO 18004KT 10SM VCTS BKN070 BKN080 24/24 A3005 RMK AO2 LTG DSNT W AND NW
|
KCBM 14nm NE | 200555Z 14005KT 10SM FEW130 24/21 A3003 RMK AO2A LTG DSNT W-NW SLP169 T02380205 10294 20234 403320214 51003 $
|
|
| TAF |
KGTR 6nm SE | 200540Z 2006/2106 17009KT P6SM FEW050 BKN120 TEMPO 2008/2011 P6SM -SHRA SCT050 FM201300 13003KT P6SM SCT011 PROB30 2020/2024 P6SM -TSRA BKN060CB FM210000 32003KT 6SM -RA BR OVC100
|
KCBM 14nm NE | 192340Z 1923/2023 20012KT 9999 SCT120 QNH3000INS TEMPO 1923/1924 18010G15KT BECMG 2000/2001 18015G20KT 4800 TSRA BKN025CB QNH3001INS BECMG 2005/2006 25010KT 8000 -SHRA BKN020 QNH3002INS BECMG 2007/2008 21010KT 9999 NSW BKN030 QNH3002INS BECMG 2016/2017 20010G15KT 9999 VCTS BKN025CB QNH2998INS TEMPO 2018/2019 20012G18KT 4800 TSRA BKN020CB BECMG 2019/2020 20015G20KT 4800 TSRA BKN018CB QNH2994INS TX32/1923Z TN22/2012Z LAST NO AMDS AFT 1923 NEXT 2009
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|