FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MNF |
| Lat/Long: | 36-59-34.2000N 091-42-52.1000W 36-59.570000N 091-42.868333W 36.9928333,-91.7144722 (estimated) |
| Elevation: | 1182 ft. / 360.3 m (surveyed) |
| Variation: | 00W (2015) |
| From city: | 1 mile SW of MOUNTAIN VIEW, MO |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 65548 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1965 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | COLUMBIA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | COU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 AFT HRS PHONE NBRS POSTED ON TERMINAL DOOR. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 10/28 AND PAPI RY 28 - 122.8 |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS at UNO (11 nm SW): | 123.825 (417-257-1313) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC ON FREQS 128.35/284.675 (RICHLAND RCAG).
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:100LL AVLBL 24 HRS SELF SERVICE |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5005 x 75 ft. / 1526 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | MARKINGS FADED |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 36-59.635538N | | 36-59.503262N |
| Longitude: | 091-43.375160W | | 091-42.360368W |
| Elevation: | 1182.0 ft. | | 1136.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 099 magnetic, 099 true | | 279 magnetic, 279 true |
| Displaced threshold: | 319 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 4 DEG LEFT OF CNTRLN. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 37 ft. pline, 600 ft. from runway, 197 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear 8-12 FT SMALL TREES AND BRUSH 0-200 FT FROM RWY END 110 FT RIGHT AND 130 FT LEFT | | 45 ft. pole, 980 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 17:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MOUNTAIN VIEW 126 N. OAK, P.O. BOX 1090 MOUNTAIN VIEW, MO 65548 Phone 417- 934-2601 |
| Manager: | WAYLON SCUDDER BOX 1090 MOUNTAIN VIEW, MO 65548 Phone 870-316-2241 870-316-2241 (MOBILE) AFTER HOURS |
Additional Remarks
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (223KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (246KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (426KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KUNO - West Plains Regional Airport (11 nm SW)
KTVB - Cabool Memorial Airport (20 nm NW)
M48 - Houston Memorial Airport (24 nm NW)
1MO - Mountain Grove Memorial Airport (30 nm W)
K33 - Salem Memorial Airport (38 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in March 2004
Do you have a better or more recent aerial photo of Mountain View Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:27 | | 10:27 |
| Sunrise | | 05:56 | | 10:56 |
| Sunset | | 20:11 | | 01:11 |
| Evening civil twilight | | 20:40 | | 01:40 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 07:25:51 |
| Local (UTC-5) | 20-May-2026 02:25:51 |
|
| METAR |
KUNO 11nm SW | 200653Z AUTO 02006KT 9SM OVC004 17/16 A3013 RMK AO2 SLP197 T01670161
|
|
| TAF |
KTBN 47nm NW | 200200Z 2002/2103 VRB06KT 4800 -SHRA BR BKN002 OVC005 560604 QNH3006INS BECMG 2014/2016 04010KT 1600 VCSH BR OVC002 QNH3009INS BECMG 2017/2019 05010KT 9999 NSW SCT002 BKN006 OVC015 QNH3014INS BECMG 2020/2022 07010KT 9999 BKN015 OVC025 QNH3017INS TX17/2021Z TN13/2013Z LAST NO AMDS AFT 2003 NEXT 2013
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|