FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | SER |
| Lat/Long: | 38-55-27.3232N 085-54-34.9941W 38-55.455387N 085-54.583235W 38.9242564,-85.9097206 (estimated) |
| Elevation: | 582.7 ft. / 177.6 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (1985) |
| From city: | 2 miles SW of SEYMOUR, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 47274 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1630 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT ODALS RWY 05 & 23; REIL RWY 05, 14, 23 & 32; PAPI RWY 05, 14, 23 & 32 - CTAF. MIRL RWY 05/23 & 14/32 PRESET ON. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 119.425 (812-522-4244) |
| LOUISVILLE APPROACH: | 132.075 [1230-0400Z++] |
| LOUISVILLE DEPARTURE: | 132.075 [1230-0400Z++] |
| WX AWOS-3 at OVO (16 nm NE): | 120.625 (812-346-5041) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OOMr114/35.3 | | HOOSIER VORTAC | | 110.20 | | 02W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:SELF SERVE AVBL 24 HR. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 6001 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 115.0 | | Double wheel: | 180.0 | | Double tandem: | 300.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 38-54.915948N | | 38-55.626148N |
| Longitude: | 085-54.664262W | | 085-53.783818W |
| Elevation: | 568.3 ft. | | 577.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 046 magnetic, 044 true | | 226 magnetic, 224 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | ODALS: omnidirectional approach lighting system | | ODALS: omnidirectional approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOCALIZER | | |
Runway 14/32
| Dimensions: | 5502 x 100 ft. / 1677 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 20.0 | | Double wheel: | 35.0 | | Double tandem: | 50.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 38-55.722890N | | 38-55.092132N |
| Longitude: | 085-55.257455W | | 085-54.424203W |
| Elevation: | 582.7 ft. | | 570.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 136 magnetic, 134 true | | 316 magnetic, 314 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 10 ft. crops, 440 ft. from runway, 24:1 slope to clear | | none |
Runway 18U/36U
| Dimensions: | 1215 x 100 ft. / 370 x 30 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| RUNWAY 18U | | RUNWAY 36U |
| Latitude: | 38-56.089530N | | 38-55.889350N |
| Longitude: | 085-54.939063W | | 085-54.934893W |
| Elevation: | 569.5 ft. | | 573.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 182 magnetic, 180 true | | 002 magnetic, 000 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 9U/27U
| Dimensions: | 1104 x 100 ft. / 336 x 30 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 9U | | RUNWAY 27U |
| Latitude: | 38-56.106178N | | 38-56.108513N |
| Longitude: | 085-54.978998W | | 085-54.746230W |
| Elevation: | 569.3 ft. | | 565.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 092 magnetic, 090 true | | 272 magnetic, 270 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SEYMOUR AIRPORT AUTHORITY P.O. BOX 702 SEYMOUR, IN 47274 Phone 812-522-2031 |
| Manager: | COLIN SMITH 1025 A AVENUE, PO BOX 702 SEYMOUR, IN 47274 Phone 812-522-2031 |
Additional Remarks
| A52-09U | 30 FT PLINE MKD WITH BALLS 700 FT FM RWY END. |
| A52-18U | 20 FT BLDG 550 FT FM RWY END. |
| - | RDO CTL ACFT OPS ON & INVOF ARPT DLY FM APR - OCT. |
| - | TWY LGTS FM INT 14/32 & 05/23 TO APRON ONLY. |
| - | FOR CD CTC LOUISVILLE APCH AT 502-375-7499. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (250KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (279KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (239KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (252KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (474KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KOVO - North Vernon Airport (16 nm NE)
KBAK - Columbus Municipal Airport (20 nm N)
KIMS - Madison Regional Airport (23 nm SE)
KBFR - Virgil I Grissom Municipal Airport (26 nm W)
I34 - Greensburg Municipal Airport (30 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Freeman Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 07:01 | | 11:01 |
| Sunrise | | 07:28 | | 11:28 |
| Sunset | | 20:07 | | 00:07 |
| Evening civil twilight | | 20:34 | | 00:34 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 22:22:24 |
| Local (UTC-4) | 02-Apr-2026 18:22:24 |
|
| METAR |
KBAK 21nm N | 022145Z 17012G19KT 10SM SCT085 24/13 A2989
|
KIMS 23nm SE | 022155Z AUTO 19011KT 10SM SCT075 25/14 A2996 RMK AO2
|
KBFR 26nm W | 022155Z AUTO 21013G24KT 10SM BKN075 25/15 A2989 RMK AO2 PK WND 20026/42
|
KJVY 34nm S | 022155Z AUTO 19019G29KT 10SM FEW070 27/15 A2991 RMK AO2
|
KBMG 36nm NW | 022153Z 18019G32KT 10SM FEW060 27/14 A2985 RMK AO2 PK WND 20035/2136 PRESFR SLP103 T02670139
|
KHLB 39nm NE | 022155Z AUTO 19011G21KT 10SM SCT075 BKN085 25/13 A2993 RMK A01
|
KGEZ 40nm N | 022153Z AUTO 19016G25KT 10SM FEW100 24/14 A2988 RMK AO2 PK WND 18032/2132 SLP116 T02440144
|
|
| TAF |
KBMG 36nm NW | 021739Z 0218/0318 20017G30KT P6SM BKN035 BKN200 FM030000 21017G25KT P6SM SCT050 BKN100 PROB30 0300/0304 5SM TSRA BR BKN040CB FM030400 21013KT P6SM VCSH BKN035 PROB30 0306/0309 5SM -TSRA BR BKN025CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|