FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | WDR |
| Lat/Long: | 33-58-58.3660N 083-40-02.6940W 33-58.972767N 083-40.044900W 33.9828794,-83.6674150 (estimated) |
| Elevation: | 934.4 ft. / 284.8 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| From city: | 3 miles E of WINDER, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30680 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1948 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | WDR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | M-F 0900-1800, ALL SUN 1100-1700, ALL SAT 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | HIRL RWY 13/31 PRESET LOW INTST. TO INCREASE INTST & ACTVT MALSR RWY 31; PAPI RWYS 05, 13, 23 & 31; MIRL RWY 05/23; AND TWY LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 118.575 (770-868-0642) |
| ATLANTA APPROACH: | 132.475 ;0615-2200 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 132.475 ;0615-2200 |
| WX AWOS-3PT at D73 (12 nm S): | 120.825 (678-635-3668) |
| WX AWOS-3PT at JCA (13 nm NE): | 118.125 (706-387-6477) |
| WX AWOS-3PT at LZU (15 nm W): | PHONE 770-339-7753 |
| WX ASOS at AHN (17 nm E): | 132.875 (706-363-3481) |
| WX ASOS at GVL (19 nm NW): | 126.475 (770-532-4687) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA TRACON 0615-2200 ON FREQS 132.475/291.1 OTHER TIMES BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 127.5/316.05 (ATHENS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AHNr277/17.2 | | ATHENS VOR/DME | | 116.95 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BARROW COUNTY | | 311/4.8 | | 404 | | 05W | | BMW | -... -- .-- |
| GWNET | | 108/10.0 | | 419 | | 05W | | TX | - -..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 5505 x 100 ft. / 1678 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 33-59.319683N | | 33-58.752895N |
| Longitude: | 083-40.414598W | | 083-39.563778W |
| Elevation: | 934.4 ft. | | 907.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 134 magnetic, 129 true | | 314 magnetic, 309 true |
| Displaced threshold: | 303 ft. | | 602 ft. |
| Declared distances: | TORA:5505 TODA:5505 ASDA:5405 LDA:5105 | | TORA:5505 TODA:5505 ASDA:5405 LDA:4798 |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 27 ft. pole, 687 ft. from runway, 366 ft. left of centerline, 18:1 slope to clear CTLG OBSTN EXCEEDS A 45 DEG SLP. | | 15 ft. rr, 201 ft. from runway, 270 ft. left of centerline RAILROAD BETWEEN 350-500 FT LEFT FROM 0-200 FT FROM RWY END. TREES 315 FT LEFT AT RWY END. |
Runway 5/23
| Dimensions: | 3607 x 100 ft. / 1099 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 33-58.668210N | | 33-59.083353N |
| Longitude: | 083-40.385443W | | 083-39.874463W |
| Elevation: | 934.3 ft. | | 916.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 051 magnetic, 046 true | | 231 magnetic, 226 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 46 ft. trees, 1067 ft. from runway, 313 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear | | 38 ft. trees, 642 ft. from runway, 313 ft. left of centerline, 11:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BARROW COUNTY ARPT AUTH. 841 RONALD WOOD ROAD WINDER, GA 30680 Phone 770-307-3013 |
| Manager: | STONEY BANGERT 841 RONALD WOOD RD WINDER, GA 30680 Phone 770-307-3013 |
Additional Remarks
| - | DEER ON AND INVOF ARPT. |
| - | CTC NG OPS 242.4. |
| - | FOR CD CTC ATLANTA APCH AT 678-346-6131, WHEN APCH CLSD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7696. |
| - | MAX CLIMB, TURN OUT EARLIER IF POSS TO MINIMIZE NOISE OVER RESIDENTIAL AREAS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 31 **CHANGED** | |
download (280KB) |
| RNAV (GPS) RWY 13 **CHANGED** | |
download (206KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 **CHANGED** | |
download (229KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 **CHANGED** | |
download (238KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (158KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (189KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
D73 - Cy Nunnally Memorial Airport (12 nm S)
KJCA - Jackson County Airport (13 nm NE)
KLZU - Gwinnett County Airport-Briscoe Field (15 nm W)
KAHN - Athens/Ben Epps Airport (17 nm E)
KGVL - Lee Gilmer Memorial Airport (19 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 26-Nov-2017
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Barrow County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:57 | | 10:57 |
| Sunrise | | 07:22 | | 11:22 |
| Sunset | | 19:55 | | 23:55 |
| Evening civil twilight | | 20:20 | | 00:20 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 10:46:21 |
| Local (UTC-4) | 02-Apr-2026 06:46:21 |
|
| METAR |
| KWDR | 021035Z 10SM CLR 13/13 A3022 RMK AO2
|
KD73 12nm S | 021035Z AUTO 7SM HZ CLR 14/ A3019 RMK AO2 T0140////
|
KJCA 13nm NE | 021035Z AUTO 01003KT 10SM CLR 13/ A3021 RMK AO2 T0132////
|
KLZU 15nm W | 020956Z AUTO 08003KT 10SM CLR 14/14 A3018 RMK AO2 SLP224 T01440144 $
|
KAHN 17nm E | 020951Z AUTO 00000KT 10SM CLR 17/16 A3017 RMK AO2 SLP211 T01670156
|
KGVL 19nm NW | 020953Z AUTO 00000KT 8SM CLR 16/13 A3020 RMK AO2 SLP213 T01610133
|
|
| TAF |
KAHN 17nm E | 020530Z 0206/0306 VRB03KT P6SM FEW100 FM021000 VRB03KT P6SM SCT020 FM021500 15005KT P6SM SCT040 FM030100 12003KT P6SM FEW080
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|