FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | BUF |
| Lat/Long: | 42-56-25.5380N 078-43-50.0510W 42-56.425633N 078-43.834183W 42.9404272,-78.7305697 (estimated) |
| Elevation: | 726.8 ft. / 221.5 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2015) |
| From city: | 5 miles E of BUFFALO, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 14225 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | BUFFALO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
| Fire and rescue: | ARFF index C |
| Airline operations: | ARFF INDEX D EQUIPMENT COVERAGE PROVIDED. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| WX ASOS: | PHONE 716-587-0517 |
| BUFFALO GROUND: | 133.2 257.8 |
| BUFFALO TOWER: | 120.5 257.8 |
| BUFFALO APPROACH: | 126.15 ;053-233 126.5 ;234-052 263.125 ;053-233 317.6 ;234-052 |
| BUFFALO DEPARTURE: | 126.15 ;053-233 126.5 ;234-052 263.125 ;053-233 317.6 ;234-052 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.7 257.8 |
| PRE-TAXI CLEARANCE: | 124.7 |
| CLASS C: | 126.15 ;053-233 126.5 ;234-052 263.125 ;053-233 317.6 ;234-052 |
| D-ATIS: | 135.35 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| IC: | 126.15 ;053-233 263.125 ;053-233 |
| WX ASOS at IAG (14 nm NW): | PHONE 716-409-9256 |
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| KLUMP | | 233/5.0 | | 231 | | 09W | | BU | -... ..- |
| PLAZZ | | 052/5.5 | | 204 | | 09W | | GB | --. -... |
| KATHI | | 165/11.2 | | 329 | | 10W | | IA | .. .- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 8829 x 150 ft. / 2691 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 250.0 | | Double tandem: | 550.0 | | Dual double tandem: | 1120.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 42-55.871977N | | 42-56.918410N |
| Longitude: | 078-44.501083W | | 078-43.128460W |
| Elevation: | 674.1 ft. | | 726.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 055 magnetic, 044 true | | 235 magnetic, 224 true |
| Displaced threshold: | 535 ft. | | 725 ft. |
| Declared distances: | TORA:8829 TODA:8829 ASDA:8104 LDA:7569 | | TORA:8829 TODA:8829 ASDA:8294 LDA:7569 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown, midfield, rollout | | touchdown, midfield, rollout |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | ALSF2: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category II or III) |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, lighted | | yes, lighted |
| Instrument approach: | ILS | | ILS |
| Obstructions: | 21 ft. bldg, 413 ft. from runway, 532 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear RWY 05 HAS +3 FT POLE LIGHT POLE 59 FT FM RWY END, 497 FT RIGHT. | | 29 ft. tree, 1155 ft. from runway, 360 ft. right of centerline, 32:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 7161 x 150 ft. / 2183 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 250.0 | | Double tandem: | 489.0 | | Dual double tandem: | 1016.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 42-56.815040N | | 42-56.111127N |
| Longitude: | 078-44.501610W | | 078-43.214502W |
| Elevation: | 699.1 ft. | | 708.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 138 magnetic, 127 true | | 318 magnetic, 307 true |
| Displaced threshold: | 320 ft. | | 720 ft. |
| Declared distances: | TORA:7161 TODA:7161 ASDA:6441 LDA:6121 | | TORA:7161 TODA:7161 ASDA:6841 LDA:6121 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 31 ft. tree, 608 ft. from runway, 535 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear RWY 14 APCH SLOPE 29:1 TO DSPLCD THLD. | | 14 ft. sign, 200 ft. from runway, 429 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear +7 FT OBSTRUCTION LIGHTED FENCE , 0 FT FM RWY END, 480 FT LEFT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | NIAGARA FRONTIER TRAN AUTH 181 ELLICOTT ST, PO BOX 5008 BUFFALO, NY 14205 Phone 716-855-7300 |
| Manager: | LEE WEITZ 4200 GENESEE ST BUFFALO, NY 14225 Phone (716) 630-6030 |
Additional Remarks
| A39-05/23 | PCR VALUE: 2110/F/B/X/T |
| A39-14/32 | PCR VALUE: 900/F/D/X/T |
| - | HEAVY CONCENTRATION OF GULLS; BLACKBIRDS & STARLINGS UP TO 5000 FT ON & INVOF ARPT. |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR FBO SVCS CTC 131.75; FOR CARGO SVCS CTC 122.95. |
| - | TWY A SW RUNUP AREA/HLDG BAY MKD DESIGN GROUP 3 ACFT (GENERALLY B737 A321 OR SMALLER) UNAVBL DESIGN GROUP 4 (INCL BUT NOT LTD TO B757 767). |
| - | TWY 'K1' CLSD 2100-0800 DAILY. |
| - | TWY P BTN APCH END RWY 14 AND TWY P2 CLSD TO ACFT WINGSPAN MORE THAN 117 FT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 05 | |
download (231KB) |
| ILS OR LOC RWY 23 | |
download (247KB) |
| ILS OR LOC RWY 32 | |
download (250KB) |
| ILS RWY 23 (SA CAT I) | |
download (227KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 05 | |
download (240KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 23 | |
download (266KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (208KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (247KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 05 | |
download (222KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 23 | |
download (221KB) |
Departure Procedures |
| BUFFALO EIGHT | |
download (186KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (463KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
9G0 - Buffalo Airfield (5 nm S)
KBQR - Buffalo-Lancaster Regional Airport (5 nm E)
9G3 - Akron Airport/Jesson Field (12 nm NE)
KIAG - Niagara Falls International Airport (14 nm NW)
9G6 - Pine Hill Airport (24 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 24-Apr-2016
looking north from 5,000’ MSL.
Do you have a better or more recent aerial photo of Buffalo Niagara International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:16 | | 09:16 |
| Sunrise | | 05:49 | | 09:49 |
| Sunset | | 20:34 | | 00:34 |
| Evening civil twilight | | 21:07 | | 01:07 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 21:56:50 |
| Local (UTC-4) | 19-May-2026 17:56:50 |
|
| METAR |
| KBUF | 192054Z 21012G19KT 10SM FEW045 FEW180 BKN280 29/18 A2992 RMK AO2 PK WND 21027/2000 SLP126 T02940183 56033 $
|
KIAG 14nm NW | 192053Z 23020G27KT 10SM CLR 28/18 A2991 RMK AO2 PK WND 21033/2020 SLP122 T02830178 56024
|
|
| TAF |
| KBUF | 191721Z 1918/2018 24015G29KT P6SM BKN035 FM200000 22010G22KT P6SM OVC040 PROB30 2000/2004 2SM TSRA OVC015CB FM200400 23011G21KT P6SM OVC025 PROB30 2004/2006 4SM -TSRA OVC015CB FM200900 28009KT 6SM -SHRA OVC012 PROB30 2010/2011 4SM -SHRA OVC008 FM201100 30007KT P6SM OVC020
|
KIAG 14nm NW | 191721Z 1918/2018 23017G30KT P6SM SCT130 FM191900 23017G30KT P6SM BKN035 FM200000 23013G25KT 4SM SHRA OVC040 PROB30 2000/2002 2SM TSRA OVC030CB FM200300 22012G21KT P6SM OVC045 PROB30 2003/2006 4SM -TSRA OVC025CB FM200600 23011G20KT 6SM -SHRA OVC030 FM200900 29010G16KT P6SM OVC015 PROB30 2009/2010 4SM -SHRA OVC009
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|