FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | XNA |
| Lat/Long: | 36-16-53.6850N 094-18-27.9560W 36-16.894750N 094-18.465933W 36.2815792,-94.3077656 (estimated) |
| Elevation: | 1288.2 ft. / 392.6 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (2020) |
| From city: | 15 miles NW of central business district of the associated city (DSTC & DIRECTION TO ARPT FM SPRINGDALE IS 10 NM NW & FM ROGERS MSA IS 9 NM SW.) |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 72712 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1997 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | JONESBORO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | XNA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 16L&34R; HIRL RWY 16L/34R - CTAF. PAPI RWY 16L & 34R OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index B |
Airport Communications
| CTAF: | 127.1 |
| ATIS: | 119.425 |
| WX ASOS: | 119.425 (479-370-0218) |
| NORTHWEST ARKANSAS NTL GROUND: | 121.9 [0530-2300] |
| NORTHWEST ARKANSAS NTL TOWER: | 127.1 [0530-2300] |
| RAZORBACK APPROACH: | 121.0 ;WEST 126.6 ;EAST |
| RAZORBACK DEPARTURE: | 121.0 ;WEST 126.6 ;EAST |
| CLASS C: | 121.0 ;WEST 126.6 ;EAST |
| HIGHFILL DP: | 121.0 ;WEST 126.6 ;EAST |
| IC: | 121.0 ;WEST |
| WX AWOS-3PT at VBT (6 nm NE): | 134.975 (479-273-9198) |
| WX AWOS-3PT at SLG (10 nm SW): | 118.375 (479-524-9893) |
| WX AWOS-3 at ASG (11 nm SE): | 124.675 (479-750-2967) |
| WX AWOS-3PT at ROG (11 nm NE): | 134.375 (479-631-9196) |
| WX ASOS at FYV (18 nm S): | 119.575 (479-442-5237) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC ON FREQS 126.1/269.0 (FAYETTEVILLE RCAG) WHEN RAZORBACK APCH CTL CLSD.
- COMMUNICATIONS PRVDD BY JONESBORO RADIO ON FREQ 122.4 (HIGHFILL RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RZCr279/9.3 | | RAZORBACK VORTAC | | 116.40 | | 04E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SILOAM SPRINGS | | 054/10.4 | | 284 | | 04E | | SLG | ... .-.. --. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FOR FUEL SERVICES USE FREQ 130.05. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Bulk oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 16L/34R
| Dimensions: | 8801 x 150 ft. / 2683 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 223.0 | | Double tandem: | 377.0 | | Dual double tandem: | 864.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 16L | | RUNWAY 34R |
| Latitude: | 36-17.592130N | | 36-16.231598N |
| Longitude: | 094-18.718933W | | 094-18.098447W |
| Elevation: | 1287.0 ft. | | 1264.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 159 magnetic, 160 true | | 339 magnetic, 340 true |
| Declared distances: | TORA:8800 TODA:8800 ASDA:8800 LDA:8800 | | TORA:8800 TODA:8800 ASDA:8800 LDA:8800 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown, rollout | | touchdown, rollout |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS/DME |
Runway 16R/34L
| Dimensions: | 8800 x 150 ft. / 2682 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 233.0 | | Double tandem: | 377.0 | | Dual double tandem: | 864.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16R | | RUNWAY 34L |
| Latitude: | 36-17.557867N | | 36-16.197355N |
| Longitude: | 094-18.833530W | | 094-18.212993W |
| Elevation: | 1288.2 ft. | | 1265.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 159 magnetic, 160 true | | 339 magnetic, 340 true |
| Declared distances: | TORA:8800 TODA:8800 ASDA:8800 LDA:8800 | | TORA:8800 TODA:8800 ASDA:8800 LDA:8800 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS/DME |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | NW ARKANSAS RGNL ARPT AUTH. 1 AIRPORT BLVD, SUITE 100 BENTONVILLE, AR 72713 Phone 479-205-1000 |
| Manager: | ANDREW BRANCH 1 AIRPORT BLVD, SUITE 100 BENTONVILLE, AR 72713 Phone 479-205-1000 |
Additional Remarks
| A39-16L/34R | PCR VALUE: 765/R/C/W/T |
| A39-16R/34L | PCR VALUE: 765/R/C/W/T |
| - | BIRD ACTIVITY ON & INVOF ARPT. |
| - | CTN ELEVATED RWY THLD LGTS AER RWYS 16L & 34R. |
| - | FOR CD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 16L | |
download (283KB) |
| ILS OR LOC RWY 34R | |
download (300KB) |
| RNAV (GPS) RWY 16L | |
download (253KB) |
| RNAV (GPS) RWY 34R | |
download (266KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
Departure Procedures |
| HIGHFILL NINE | |
download (204KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (391KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KVBT - Bentonville Municipal Airport/Louise M Thaden Field (6 nm NE)
5M5 - Crystal Lake Airport (8 nm NW)
KSLG - Smith Field Airport (10 nm SW)
KASG - Springdale Municipal Airport (11 nm SE)
KROG - Rogers Executive Airport - Carter Field (11 nm NE)
KFYV - Drake Field Airport (18 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of the Arkansas Department of Aeronautics
Taken in the Spring of 2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Northwest Arkansas National Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:44 | | 10:44 |
| Sunrise | | 06:13 | | 11:13 |
| Sunset | | 20:15 | | 01:15 |
| Evening civil twilight | | 20:43 | | 01:43 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 20:43:11 |
| Local (UTC-5) | 14-May-2026 15:43:11 |
|
| METAR |
| KXNA | 141953Z 17014G22KT 10SM CLR 25/09 A2999 RMK AO2 SLP144 T02500094
|
KVBT 6nm NE | 141956Z AUTO 17009KT 10SM CLR 26/11 A3000 RMK AO2 SLP152 T02610106 PNO $
|
KSLG 9nm SW | 141956Z AUTO 16009KT 10SM CLR 24/11 A2999 RMK AO2 SLP147 T02390111
|
KASG 12nm SE | 141948Z 18011G17KT 10SM CLR 25/15 A3000
|
KROG 12nm NE | 141958Z 16012KT 10SM CLR 24/09 A3000 RMK AO2 SLP149 T02390094
|
KFYV 17nm SE | 141953Z 17012KT 10SM CLR 24/11 A2999 RMK AO2 SLP150 T02440106
|
|
| TAF |
| KXNA | 141720Z 1418/1518 16015G23KT P6SM FEW070 SCT150 BKN200 FM150200 17012G20KT P6SM FEW150 SCT250 WS020/19045KT FM151400 19014G22KT P6SM SCT100 BKN150 BKN200
|
KROG 12nm NE | 141720Z 1418/1518 16014G22KT P6SM FEW070 SCT150 BKN200 FM150200 16012G20KT P6SM FEW150 SCT250 WS020/19045KT FM151400 19014G22KT P6SM SCT100 BKN150 BKN200
|
KFYV 17nm SE | 141720Z 1418/1518 16012G20KT P6SM FEW070 SCT150 BKN200 FM150200 17011G19KT P6SM FEW150 SCT250 WS020/19045KT FM151400 19016G22KT P6SM SCT080 BKN120 BKN200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|