FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | M66 |
| Lat/Long: | 38-20-29.6550N 097-12-49.9400W 38-20.494250N 097-12.832333W 38.3415708,-97.2138722 (estimated) |
| Elevation: | 1434 ft. / 437.1 m (surveyed) |
| Variation: | 07E (1985) |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 67063 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1952 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ICT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 17 & 35, LIRL RWY 17/35; - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3PT at EWK (17 nm S): | 123.875 (316-283-8789) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HUTr055/39.8 | | HUTCHINSON VOR/DME | | 116.80 | | 04E |
| ICTr019/39.8 | | WICHITA VORTAC | | 113.80 | | 07E |
| SLNr144/39.9 | | SALINA VORTAC | | 117.10 | | 07E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| HARVS | | 008/12.2 | | 395 | | 06E | | CA | -.-. .- |
| HERINGTON | | 216/28.3 | | 407 | | 06E | | HRU | .... .-. ..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:100LL FUEL 24 HR SELF-SERVE. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 3229 x 44 ft. / 984 x 13 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | low intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 38-20.760000N | | 38-20.228500N |
| Longitude: | 097-12.818833W | | 097-12.845833W |
| Elevation: | 1434.0 ft. | | 1416.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | numbers only, in fair condition | | numbers only, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.75 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.75 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 704 ft. from runway, 33:1 slope to clear | | 38 ft. trees, 1164 ft. from runway, 72 ft. left of centerline, 25:1 slope to clear RWY 35, 28 FT TREES, 0 FT DSTC, 120 FT L/R. |
Helipad H1
| Dimensions: | 40 x 40 ft. / 12 x 12 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Latitude: | 38-20.772333N | | |
| Longitude: | 097-12.842000W | | |
| Elevation: | 1435.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | |
| Obstructions: | bldg, lighted | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF HILLSBORO 118 EAST GRAND HILLSBORO, KS 67063 Phone 620-947-3162 |
| Manager: | MATT STILES 118 EAST GRAND HILLSBORO, KS 67063 Phone 620-947-3162 CITY ADMIN/AMGR. |
Additional Remarks
| - | ULTRALIGHT ACTIVITY INVOF ARPT. |
| - | PHONE AVBL 24 HRS IN PILOTS LOUNGE; 620-416-6102 |
| - | FOR CD CTC WICHITA APCH AT 316-350-1520. |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at M66.
Some nearby airports with instrument procedures:
47K - Moundridge Municipal Airport (16 nm SW)
KEWK - Newton City/County Airport (17 nm S)
KMPR - Mc Pherson Airport (22 nm W)
KHRU - Herington Regional Airport (28 nm NE)
K78 - Abilene Municipal Airport (34 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Alfred Schroeder Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:45 | | 11:45 |
| Sunrise | | 07:12 | | 12:12 |
| Sunset | | 19:53 | | 00:53 |
| Evening civil twilight | | 20:19 | | 01:19 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 09:25:34 |
| Local (UTC-5) | 03-Apr-2026 04:25:34 |
|
| METAR |
KEWK 19nm S | 030856Z AUTO 13017KT 10SM BKN022 17/14 A2972 RMK AO2 SLP053 T01670144 58022 $
|
KMPR 22nm W | 030855Z AUTO 13015KT 10SM SCT024 16/12 A2968 RMK AO2 T01650119
|
KSLN 33nm NW | 030853Z AUTO 13014KT 10SM CLR 13/09 A2969 RMK AO2 SLP046 T01280089 58017
|
KHUT 35nm SW | 030852Z AUTO A2968 RMK AO2 SLPNO 57016 PWINO FZRANO
|
KAAO 35nm S | 030854Z AUTO 16016G25KT 10SM SCT019 BKN025 19/16 A2971 RMK AO2 SLP053 T01890161 56017
|
|
| TAF |
KSLN 33nm NW | 030520Z 0306/0406 13011KT P6SM FEW200 FM030800 16015G25KT P6SM BKN200 WS020/18045KT FM031400 20016KT P6SM BKN100 FM031800 32017KT P6SM BKN100 FM040000 32010KT P6SM FEW100
|
KHUT 35nm SW | 030520Z 0306/0406 13012KT P6SM FEW200 FM030800 17015G25KT P6SM SCT035 WS020/20045KT FM031400 19017G29KT P6SM BKN050 FM031600 29018G27KT P6SM SCT100 FM032000 32017KT P6SM SCT100 FM040200 35010KT P6SM SCT100
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|