FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | PWG |
| Lat/Long: | 31-29-05.7000N 097-18-59.5000W 31-29.095000N 097-18.991667W 31.4849167,-97.3165278 (estimated) |
| Elevation: | 591.7 ft. / 180.4 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (2000) |
| From city: | 4 miles W of WACO, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 76657 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PWG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 17 - CTAF. MIRL RWY 17/35 PRESET LOW INTST; TO INCR INTST ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3PT: | 135.525 (254-848-4581) |
| WACO APPROACH: | 127.65 [0600-0000] |
| WACO DEPARTURE: | 126.125 [0600-0000] |
| ASR: | 132.525 |
| WX ASOS at ACT (9 nm NE): | PHONE 254-218-3267 |
| WX AWOS-3PT at CNW (15 nm NE): | 134.225 (254-867-3880) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY FORT WORTH ARTCC (ZFW) ON FREQS 133.3/269.5 (WACO RCAG) WHEN WACO APCH CTL (ACT) CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ACTr184/10.9 | | WACO VORTAC | | 115.30 | | 09E |
| GRKr036/37.2 | | GRAY VOR/DME | | 111.80 | | 07E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ROBINSON | | 262/12.7 | | 400 | | 03E | | ROB | .-. --- -... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:AFT HRS FUEL CALL 254-379-8204. CALL-IN FEE. MILITARY FUEL CONTRACT. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5501 x 75 ft. / 1677 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 50.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 31-29.627567N | | 31-28.720350N |
| Longitude: | 097-19.100483W | | 097-19.082000W |
| Elevation: | 590.5 ft. | | 566.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 173 magnetic, 179 true | | 353 magnetic, 359 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 32 ft. trees, 1100 ft. from runway, 235 ft. left and right of centerline, 28:1 slope to clear | | 42 ft. trees, 1200 ft. from runway, 680 ft. left and right of centerline, 23:1 slope to clear |
Runway 4/22
| Dimensions: | 3484 x 55 ft. / 1062 x 17 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 31-28.763567N | | 31-29.177467N |
| Longitude: | 097-19.066500W | | 097-18.601283W |
| Elevation: | 567.6 ft. | | 568.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 038 magnetic, 044 true | | 218 magnetic, 224 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 80 ft. trees, 2650 ft. from runway, 375 ft. left and right of centerline, 30:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MCGREGOR 302 S MADISON ST, P O BOX 192 MC GREGOR, TX 76657 Phone 254-840-2806 |
| Manager: | BARRY LIGHTFOOT PO BOX 192 MC GREGOR, TX 76657 Phone 254-848-5477 OR 254-848-2345. (FBO) 254-840-2855 (POLICE) |
Additional Remarks
| - | CALM WIND LESS THAN 5 KNOTS USE RWY 17. |
| - | 2550 FT MSL TWRS, 8 MILES SOUTH RWY 35 END. |
| - | FOR CD IF UNA VIA GCO CTC FORT WORTH ARTCC AT 817-858-7584. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (233KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (255KB) |
| VOR RWY 17 | |
download (192KB) |
| Radar Approach Procedures available | |
download (164KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (117KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (290KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KACT - Waco Regional Airport (9 nm NE)
KCNW - TSTC Waco Airport (15 nm NE)
KTPL - Draughon-Miller Central Texas Regional Airport (21 nm S)
T15 - Marlin Airport (25 nm E)
KHLR - Yoakum-Defrenn Army Heliport (29 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by J. Gary Hendricks
Photo taken 04-May-2020
Do you have a better or more recent aerial photo of Mc Gregor Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:20 | | 11:20 |
| Sunrise | | 06:46 | | 11:46 |
| Sunset | | 20:07 | | 01:07 |
| Evening civil twilight | | 20:33 | | 01:33 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 15:07:05 |
| Local (UTC-5) | 30-Apr-2026 10:07:05 |
|
| METAR |
| KPWG | 301456Z AUTO 33006KT 10SM -RA OVC006 17/17 A2997 RMK AO2 RAB44 SLP147 P0000 60000 T01670167 53019
|
KACT 9nm NE | 301451Z 35008KT 7SM -RA OVC007 17/16 A2995 RMK AO2 SLP139 P0002 60002 T01670156 53022
|
KCNW 16nm NE | 301455Z 03005KT 5SM -RA OVC005 17/16 A2994
|
|
| TAF |
KACT 9nm NE | 301120Z 3012/0112 03010KT P6SM OVC008 FM301400 05011KT 5SM BR VCSH OVC008 FM301600 05008KT 5SM SHRA VCTS OVC015CB TEMPO 3017/3021 -TSRA FM302300 04008KT 6SM -RA OVC012 FM010100 05006KT 5SM BR OVC007 FM011100 03008KT 4SM SHRA OVC010
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|