FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | IIY |
| Lat/Long: | 33-46-42.9530N 082-48-52.1880W 33-46.715883N 082-48.869800W 33.7785981,-82.8144967 (estimated) |
| Elevation: | 646.1 ft. / 196.9 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2025) |
| From city: | 4 miles NW of WASHINGTON, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30673 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | IIY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REILS RWY 13 & 31; PAPI RWY 13 & 31; MIRL RWY 13/31 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 118.375 (706-678-3647) |
| AUGUSTA APPROACH: | 126.8 |
| AUGUSTA DEPARTURE: | 126.8 |
| WX AWOS-3 at EBA (19 nm N): | 118.15 (706-283-8133) |
| WX AWOS-3 at CPP (19 nm SW): | 124.525 (706-453-0017) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY AUGUSTA APCH CTL 0645-2300 ON FREQS 126.8/270.3 OTHER TIMES BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 128.1/322.325 (AUGUSTA RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AHNr112/27.4 | | ATHENS VOR/DME | | 116.95 | | 00E |
| IRQr281/32.8 | | COLLIERS VORTAC | | 113.90 | | 04W |
| ELWr182/38.5 | | ELECTRIC CITY VORTAC | | 108.60 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| JUNNE | | 058/13.0 | | 353 | | 05W | | VV | ...- ...- |
| BARROW COUNTY | | 109/39.7 | | 404 | | 05W | | BMW | -... -- .-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 5020 x 75 ft. / 1530 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 33-46.958788N | | 33-46.472945N |
| Longitude: | 082-49.271013W | | 082-48.468628W |
| Elevation: | 646.0 ft. | | 632.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 133 magnetic, 126 true | | 313 magnetic, 306 true |
| Displaced threshold: | no | | 1000 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 29 ft. road, 780 ft. from runway, 241 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear HIGH GROUND 205FT R OF CNTRLN. | | 65 ft. trees, 785 ft. from runway, 219 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear HIGH GROUND 205FT L OF CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | WILKES COUNTY 23 COURT STREET, ROOM 222 WASHINGTON, GA 30673 Phone 706-678-2511 |
| Manager: | DANN STANDARD 351 AIRPORT ROAD WASHINGTON, GA 30673 Phone 706-678-2662 ALT PHONE: 706-836-0442 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC AUGUSTA APCH AT 706-771-1777, WHEN APCH CLSD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (200KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (200KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (154KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (488KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEBA - Elbert County Airport-Patz Field (19 nm N)
KCPP - Greene County Regional Airport (19 nm SW)
KHQU - Thomson/McDuffie County Airport (21 nm SE)
KAHN - Athens/Ben Epps Airport (27 nm W)
52A - Madison Municipal Airport (34 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Allen Kyzer
Photo taken 04-Jun-2016
Do you have a better or more recent aerial photo of Washington/Wilkes County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:21 | | 10:21 |
| Sunrise | | 06:48 | | 10:48 |
| Sunset | | 20:10 | | 00:10 |
| Evening civil twilight | | 20:37 | | 00:37 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 20:50:14 |
| Local (UTC-4) | 27-Apr-2026 16:50:14 |
|
| METAR |
| KIIY | 272035Z AUTO 10004KT 10SM CLR 23/10 A3013 RMK AO2 T02310098
|
KEBA 19nm N | 272035Z AUTO 08006KT 10SM CLR 22/10 A3014 RMK AO2 T02170101
|
KCPP 19nm SW | 272035Z AUTO VRB04G13KT 10SM CLR 23/10 A3012 RMK AO2
|
|
| TAF |
KAHN 28nm W | 271735Z 2718/2818 08012KT P6SM SCT025 SCT200 FM272100 10008KT P6SM FEW250 FM280100 VRB03KT P6SM FEW250 FM281100 00000KT P6SM SCT008 BKN025 FM281300 00000KT P6SM -SHRA BKN008 PROB30 2813/2816 3SM -SHRA BR BKN004
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|