FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 08K |
| Lat/Long: | 40-39-04.8000N 098-04-47.6000W 40-39.080000N 098-04.793333W 40.6513333,-98.0798889 (estimated) |
| Elevation: | 1814.5 ft. / 553.1 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (2010) |
| From city: | 2 miles NE of HARVARD, NE |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 68944 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | COLUMBUS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OLU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD AMGR LCTD OFFSITE; CALL FOR ASSISTANCE 402-266-1890. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 17-35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3 at AUH (15 nm N): | 121.225 (402-694-5472) |
| WX ASOS at HSI (16 nm W): | 120.525 (402-463-4029) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 119.4/278.8 (HASTINGS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GRIr145/22.6 | | GRAND ISLAND VOR/DME | | 116.55 | | 07E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BEKLOF | | 276/23.6 | | 392 | | 03E | | FMZ | ..-. -- --.. |
| YORK | | 229/25.7 | | 257 | | 06E | | JYR | .--- -.-- .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:CTC AMGR FOR FUEL; CASH OR CK ONLY 402-266-1890. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 3722 x 60 ft. / 1134 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 40-39.341650N | | 40-38.728752N |
| Longitude: | 098-04.952232W | | 098-04.945277W |
| Elevation: | 1814.1 ft. | | 1806.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 180 true | | 355 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 14/32
| Dimensions: | 3873 x 150 ft. / 1180 x 46 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 40-39.388315N | | 40-38.857648N |
| Longitude: | 098-04.876508W | | 098-04.412173W |
| Elevation: | 1810.1 ft. | | 1808.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 142 magnetic, 147 true | | 322 magnetic, 327 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | NEBR. DOT, DIVISION OF AERONAUTICS 1600 NEBRASKA PARKWAY LINCOLN, NE 68502-4101 Phone 402-471-2371 |
| Manager: | TIM KRIENERT 13 AIRBASE ROAD, FAIRMONT STATE AIRFIELD FAIRMONT, NE 68354-4057 Phone 402-266-1890 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (188KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (183KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (360KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAUH - Aurora Municipal Airport/Al Potter Field (15 nm N)
KHSI - Hastings Municipal Airport (16 nm W)
KGRI - Central Nebraska Regional Airport (22 nm NW)
KFMZ - Fairmont State Airport (23 nm E)
KJYR - York Municipal Airport (25 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:36 | | 10:36 |
| Sunrise | | 06:08 | | 11:08 |
| Sunset | | 20:51 | | 01:51 |
| Evening civil twilight | | 21:23 | | 02:23 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 06:42:55 |
| Local (UTC-5) | 26-May-2026 01:42:55 |
|
| METAR |
KAUH 14nm N | 260615Z AUTO 18009KT 10SM CLR 22/12 A2995 RMK AO2 T02200123
|
KHSI 16nm W | 260553Z AUTO 19007G18KT 10SM CLR 22/12 A2995 RMK AO2 SLP122 T02220122 10317 20217 403330172 51012
|
KGRI 22nm NW | 260553Z AUTO 18012KT 10SM -RA CLR 23/12 A2993 RMK AO2 SLP121 P0000 60000 T02280122 10322 20228 403500183 51014
|
KJYR 26nm NE | 260615Z AUTO 19009KT 10SM CLR 21/15 A2994 RMK AO2
|
|
| TAF |
KGRI 22nm NW | 260540Z 2606/2706 19011G17KT P6SM SCT150 WS015/20040KT FM261000 17010KT P6SM FEW150 FM261600 17013G18KT P6SM FEW100 FM261900 15017G24KT P6SM FEW100 FM270100 14012KT P6SM SKC FM270300 15009KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|