FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 0A8 |
| Lat/Long: | 32-56-12.9800N 087-05-25.9700W 32-56.216333N 087-05.432833W 32.9369389,-87.0905472 (estimated) |
| Elevation: | 250.9 ft. / 76.5 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2010) |
| From city: | 3 miles E of CENTREVILLE, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 35042 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1962 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ANB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD ARPT UNATNDD. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 10 & 28; PAPI RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 132.25/263.025 (UNIONTOWN RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OKWr156/19.8 | | BROOKWOOD VORTAC | | 111.00 | | 00E |
Airport Services
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 4206 x 80 ft. / 1282 x 24 m |
| Surface: | asphalt/aggregate friction seal coat, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 32-56.246500N | | 32-56.186167N |
| Longitude: | 087-05.842500W | | 087-05.023167W |
| Elevation: | 238.5 ft. | | 250.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 097 magnetic, 095 true | | 277 magnetic, 275 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 17 ft. trees, 340 ft. from runway, 69 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear | | 86 ft. trees, 615 ft. from runway, 165 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BIBB COUNTY COMMISSION 157 SW DAVIDSON DRIVE CENTREVILLE, AL 35042 Phone (205) 926-3114 |
| Manager: | SHANE WALLACE P.O BOX 308 CENTREVILLE, AL 35042 Phone 205-247-6001 FOR ARPT ACES CTC 205-225-4763 OR 205-316-8574. |
Additional Remarks
| - | PILOT ACES VIA WALK THRU GATE ON NORTH SIDE OF ARPT. |
| - | FOR CD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (200KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (210KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (189KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEET - Shelby County Airport (21 nm NE)
KEKY - Bessemer National Airport (24 nm N)
02A - Chilton County Airport (25 nm E)
A08 - Vaiden Field Airport (30 nm SW)
KTCL - Tuscaloosa National Airport (31 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Bibb County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:40 | | 10:40 |
| Sunrise | | 06:06 | | 11:06 |
| Sunset | | 19:26 | | 00:26 |
| Evening civil twilight | | 19:52 | | 00:52 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 09:12:19 |
| Local (UTC-5) | 27-Apr-2026 04:12:19 |
|
| METAR |
KEET 21nm NE | 270853Z AUTO 00000KT 10SM CLR 16/16 A2997 RMK AO2 SLP143 T01560156 55001
|
KEKY 24nm N | 270856Z AUTO 11004KT 10SM CLR 18/16 A2998 RMK AO2 SLP127 6//// T01830156 53001 PNO $
|
KTCL 31nm NW | 262353Z 22004KT 10SM FEW050 FEW070 28/16 A2987
|
KSEM 36nm S | 270850Z AUTO 00000KT 10SM BKN048 16/16 A2996 RMK AO2
|
KBHM 41nm NE | 270853Z 03004KT 10SM CLR 18/14 A2999 RMK AO2 SLP150 T01830139 53002
|
K1A9 42nm SE | 270855Z AUTO 00000KT 7SM CLR 15/15 A2996 RMK AO2 T01530152
|
KSCD 42nm E | 270855Z AUTO 00000KT 10SM CLR 15/15 A3000 RMK AO2 T01480148 55000
|
|
| TAF |
KEET 21nm NE | 270529Z 2706/2806 00000KT P6SM SCT250 FM271200 14010G18KT P6SM SCT250 FM280200 17007KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|