FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 1G5 |
| Lat/Long: | 41-07-53.2000N 081-45-53.6000W 41-07.886667N 081-45.893333W 41.1314444,-81.7648889 (estimated) |
| Elevation: | 1189.8 ft. / 362.7 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (1990) |
| From city: | 4 miles E of MEDINA, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 44256 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | APR-OCT 0800-2000, NOV-MAR 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 27; PAPI RWY 01, 19, & 27; MIRL RWY 01/19 & 09/27 - CTAF. PAPI RWY 01, 19, & 27 OPR CONSLY DUSK-2200. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| CLEVELAND APPROACH: | 125.35 |
| CLEVELAND DEPARTURE: | 125.35 |
| WX ASOS at AKR (15 nm SE): | 126.825 (330-724-4237) |
| WX AWOS-2 at 1G3 (16 nm E): | 119.15 (330-346-1497) |
| WX ASOS at BJJ (16 nm S): | 118.075 (330-669-9105) |
| WX ASOS at CLE (17 nm N): | PHONE 216-264-9022 |
| WX ASOS at CAK (19 nm SE): | PHONE 330-227-8682 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DJBr132/22.5 | | DRYER VOR/DME | | 113.60 | | 05W |
| ACOr277/25.5 | | AKRON VOR/DME | | 114.40 | | 04W |
| BSVr331/27.9 | | BRIGGS VOR/DME | | 114.05 | | 04W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:AVBL H24 SELF SER. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 3556 x 75 ft. / 1084 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 41-07.881618N | | 41-07.946467N |
| Longitude: | 081-46.425062W | | 081-45.655383W |
| Elevation: | 1168.8 ft. | | 1182.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 091 magnetic, 084 true | | 271 magnetic, 264 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) U/S INDEFLY. | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. tree, 515 ft. from runway, 230 ft. right of centerline, 6:1 slope to clear +4-6 FT BRUSH, 100-200 FT DIST, 180-200 FT R. | | none +0-10 FT BRUSH 175-200 FT FM 100 FT R. |
Runway 1/19
| Dimensions: | 2868 x 60 ft. / 874 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 41-07.616738N | | 41-08.088963N |
| Longitude: | 081-45.718333W | | 081-45.707340W |
| Elevation: | 1170.1 ft. | | 1189.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 008 magnetic, 001 true | | 188 magnetic, 181 true |
| Displaced threshold: | no | | 737 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. pline, marked, 450 ft. from runway, 16:1 slope to clear ADNL OBST: +15 FT ROAD 380 FT FM 140 FT L&R 12:1 OBST CLNS SLOPE NOT MKD OR LGTD. | | 80 ft. trees, marked and lighted, 625 ft. from runway, 170 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MEDINA PO BOX 703 MEDINA, OH 44258-0703 Phone 330-725-8861 |
| Manager: | GREG HUBER PO BOX 703 MEDINA, OH 44258-0703 Phone 330-239-1606 |
Additional Remarks
| - | DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC CLEVELAND APCH AT 216-352-2323. |
| - | NOISE SENSITIVE RESIDENTIAL AND LIVESTOCK AREAS INVOF ALL RWY ENDS. MNTN RWY HDG TIL RCHNG TPA. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (168KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (155KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (164KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
3G3 - Wadsworth Municipal Airport (8 nm S)
KAKR - Akron Fulton International Airport (15 nm SE)
1G3 - Kent State University Airport (16 nm E)
KBJJ - Wayne County Airport (16 nm S)
KCLE - Cleveland-Hopkins International Airport (17 nm N)
1G1 - Elyria Airport (19 nm NW)
KCAK - Akron-Canton Regional Airport (19 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Medina Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:34 | | 09:34 |
| Sunrise | | 06:06 | | 10:06 |
| Sunset | | 20:41 | | 00:41 |
| Evening civil twilight | | 21:13 | | 01:13 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 10:43:03 |
| Local (UTC-4) | 19-May-2026 06:43:03 |
|
| METAR |
KAKR 15nm SE | 190954Z AUTO 20007KT 10SM CLR 21/17 A3008 RMK AO2 SLP175 T02060172 $
|
KBJJ 17nm S | 190956Z AUTO 20006KT 10SM FEW095 21/17 A3008 RMK AO2 SLP178 T02060172
|
KCLE 18nm N | 190951Z 21010KT 10SM FEW100 SCT140 BKN250 21/17 A3003 RMK AO2 SLP180 T02060172 $
|
KCAK 19nm SE | 190951Z 22009KT 10SM FEW110 20/17 A3009 RMK AO2 SLP180 T02000167 $
|
KLPR 23nm NW | 190953Z AUTO 23010KT 10SM FEW110 21/17 A3005 RMK AO2 SLP169 T02060172
|
KPOV 24nm E | 191015Z AUTO 22003KT 10SM SCT120 20/17 A3008 RMK AO2 T01970166 PWINO
|
KBKL 25nm N | 190953Z 21014G21KT 10SM FEW110 22/17 A3003 RMK AO2 SLP164 T02220172 $
|
KCGF 29nm NE | 191015Z AUTO 21007KT 10SM SCT060 BKN110 21/18 A3007 RMK AO2 T02130175
|
|
| TAF |
KCLE 18nm N | 190857Z 1909/2012 20010KT P6SM BKN100 WS020/23045KT FM191300 21013G22KT P6SM VCSH BKN060 FM191700 22017G28KT P6SM SCT050 FM192300 22013G22KT P6SM VCTS SCT040CB TEMPO 1923/2002 27025G45KT 2SM TSRA OVC025CB FM200200 22010KT 6SM -SHRA OVC050 FM200700 30010KT P6SM BKN025
|
KCAK 19nm SE | 190545Z 1906/2006 20006KT P6SM BKN120 FM191300 22012KT P6SM VCSH BKN060 FM191700 23015G25KT P6SM SCT040 FM200000 22012KT 6SM -SHRA VCTS SCT040CB BKN080 TEMPO 2000/2003 29020G40KT 2SM TSRA OVC025CB FM200300 23008KT 6SM -SHRA OVC040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|