FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 1G1 |
| Lat/Long: | 41-19-53.5000N 082-06-00.9000W 41-19.891667N 082-06.015000W 41.3315278,-82.1002500 (estimated) |
| Elevation: | 757.8 ft. / 231.0 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (1985) |
| From city: | 2 miles S of ELYRIA, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 44035 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1965 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 UNATNDD MAJOR HOLS. |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| CLEVELAND APPROACH: | 125.35 |
| CLEVELAND DEPARTURE: | 125.35 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 125.7 |
| WX ASOS at LPR (4 nm W): | 118.925 (440-323-7088) |
| WX ASOS at CLE (12 nm NE): | PHONE 216-264-9022 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DJBr125/3.2 | | DRYER VOR/DME | | 113.60 | | 05W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FUEL AVBL H24 VIA CREDIT CARD. |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 3053 x 48 ft. / 931 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Runway edge lights: | non-standard NSTD LIRL DUE TO 18 INCH NON-FRANGIBLE MOUNTING STAKES. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 41-19.869633N | | 41-19.912683N |
| Longitude: | 082-06.347100W | | 082-05.682567W |
| Elevation: | 755.7 ft. | | 757.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 091 magnetic, 085 true | | 271 magnetic, 265 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 85 ft. tree, 201 ft. from runway, 105 ft. right of centerline 10 FT BRUSH & 70 FT TREES, 100-199 FT DIST, 102 FT R. | | 85 ft. tree, 201 ft. from runway, 125 ft. left of centerline |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | ELYRIA AIRPORT LIMITED 3593 MEDINA RD #319 MEDINA, OH 44256-8182 Phone 440-343-4943 |
| Manager: | ANGELO GOUSIOS 3593 MEDINA RD #319 MEDINA, OH 44256-8182 Phone 440-343-4943 OR 440-458-4215. |
Additional Remarks
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC CLEVELAND APCH AT 216-352-2323. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| VOR OR GPS-A | |
download (161KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (495KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLPR - Lorain County Regional Airport (4 nm W)
KCLE - Cleveland-Hopkins International Airport (12 nm NE)
1G5 - Medina Municipal Airport (19 nm SE)
5A1 - Norwalk/Huron County Airport (21 nm W)
KBKL - Burke Lakefront Airport (22 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Elyria Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:32 | | 09:32 |
| Sunrise | | 06:05 | | 10:05 |
| Sunset | | 20:46 | | 00:46 |
| Evening civil twilight | | 21:18 | | 01:18 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 02:12:32 |
| Local (UTC-4) | 22-May-2026 22:12:32 |
|
| METAR |
KLPR 4nm W | 230153Z AUTO 12010KT 10SM BKN018 OVC023 15/12 A3009 RMK AO2 SLP189 T01500122
|
KCLE 12nm NE | 230151Z 11011KT 10SM OVC017 16/12 A3009 RMK AO2 SLP205 T01560122 $
|
|
| TAF |
KCLE 12nm NE | 222036Z 2221/2324 10010KT P6SM OVC035 FM222300 11011G20KT P6SM VCSH OVC015 FM230200 11011G21KT 3SM -RA BR OVC008 FM230900 13016G29KT 2SM -RA BR OVC008 FM231500 14016G28KT 1 1/2SM -SHRA OVC007
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|