FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 21D |
| Lat/Long: | 44-59-49.9090N 092-51-13.2700W 44-59.831817N 092-51.221167W 44.9971969,-92.8536861 (estimated) |
| Elevation: | 932.9 ft. / 284.3 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (2010) |
| From city: | 9 miles E of ST PAUL, MN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 55082 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1951 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | PRINCETON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | 21D (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | APR-OCT 0700-1900, NOV-MAR 0700-1700 |
| Wind indicator: | lighted, ADNL LGTD WIND-T. |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT OR INCR INTST REIL RWY 14 & 32; PAPI RWY 14 & 32; MIRL RWY 14/32 - CTAF. MIRL RWY 14/32 PRESET LOW INTST. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| WX AWOS-3: | 120.075 (651-779-5949) |
| MINNEAPOLIS APPROACH: | 121.2 |
| MINNEAPOLIS DEPARTURE: | 121.2 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.625 |
| WX ASOS at STP (10 nm SW): | 118.35 (651-312-8888) |
| WX AWOS-3 at SGS (11 nm SW): | 119.425 (651-457-8120) |
| WX AWOS-3 at RNH (16 nm NE): | 120.0 (715-246-3202) |
| WX ASOS at MSP (17 nm SW): | PHONE 218-203-0160 |
| WX AWOS-3 at ANE (18 nm NW): | PHONE 763-780-9025 |
| WX AWOS-3 at OEO (20 nm N): | 119.925 (715-294-3845) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MSPr068/17.3 | | MINNEAPOLIS VOR/DME | | 115.30 | | 02E |
| GEPr106/23.7 | | GOPHER VORTAC | | 117.30 | | 06E |
| FGTr026/26.0 | | FARMINGTON VORTAC | | 115.70 | | 06E |
| FCMr067/27.1 | | FLYING CLOUD VOR/DME | | 117.70 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 3504 x 75 ft. / 1068 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 44-59.993383N | | 44-59.567605N |
| Longitude: | 092-51.480738W | | 092-50.932778W |
| Elevation: | 924.8 ft. | | 932.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 137 magnetic, 138 true | | 317 magnetic, 318 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4/22
| Dimensions: | 2496 x 75 ft. / 761 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 44-59.744760N | | 45-00.062903N |
| Longitude: | 092-51.424532W | | 092-51.058273W |
| Elevation: | 923.7 ft. | | 932.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 038 magnetic, 039 true | | 218 magnetic, 219 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | METROPOLITAN AIRPORT CMSN 6040 28TH AVE A MINNEAPOLIS, MN 55450-2799 Phone 612-726-8100 |
| Manager: | PHILIP TIEDEMAN 6040 28TH AVE S MINNEAPOLIS, MN 55450-2799 Phone 763-717-0001 |
Additional Remarks
| A30A-32 | CALM WND RWY. |
| - | ULTRALIGHT OPS PROHIBITED. |
| - | VOLUNTARY NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT. SEE ARPT WEBSITE FOR MORE INFO. |
| - | DEER, BIRDS, & WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS APCH AT 612-713-4016. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| AGUDE SIX | |
download (218KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (214KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (219KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (175KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (405KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSTP - St Paul Downtown Airport Holman Field (10 nm SW)
KSGS - South St Paul Municipal Airport/Richard E Fleming Field (11 nm SW)
KRNH - New Richmond Regional Airport (16 nm NE)
KMSP - Minneapolis-St Paul International/Wold-Chamberlain Airport (17 nm SW)
KANE - Anoka County/Blaine Airport (Janes Field) (18 nm NW)
KOEO - L O Simenstad Municipal Airport (20 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Ed Wells
Photo taken 10-Oct-2010
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lake Elmo Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:54 | | 09:54 |
| Sunrise | | 05:30 | | 10:30 |
| Sunset | | 20:48 | | 01:48 |
| Evening civil twilight | | 21:24 | | 02:24 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-May-2026 12:07:37 |
| Local (UTC-5) | 30-May-2026 07:07:37 |
|
| METAR |
| K21D | 301155Z AUTO 12004KT 10SM CLR 18/12 A3002 RMK AO2
|
KSTP 9nm SW | 301153Z 16006KT 10SM CLR 18/14 A3000 RMK AO2 SLP154 T01830139 10211 20178 53011
|
KSGS 15nm SW | 301155Z AUTO 00000KT 10SM 19/12 A3000 RMK AO2 T01870120 10219 20174
|
KRNH 16nm NE | 301150Z AUTO 11004KT 10SM CLR 18/13 A3003 RMK AO2 T01800132 10194 20165
|
KANE 17nm NW | 301158Z 11005KT 10SM CLR 20/13 A3000
|
KMSP 18nm SW | 301153Z 11008KT 10SM OVC210 20/12 A3000 RMK AO2 SLP153 T02000117 10228 20194 53010
|
KOEO 20nm N | 301155Z AUTO 11005KT 10SM CLR 19/14 A3005 RMK AO2 T01870139 10192 20167
|
|
| TAF |
KRNH 16nm NE | 301125Z 3012/3112 09005KT 4SM BR BKN200 TEMPO 3012/3014 1/2SM FG VV003 FM301400 11008KT P6SM SCT080 BKN250 FM301600 12011KT P6SM SCT080 BKN250
|
KMSP 18nm SW | 301125Z 3012/3118 09005KT P6SM SCT120 OVC200 FM301400 12007KT P6SM SCT100 OVC200 FM301600 13013G21KT P6SM SCT110 BKN200 FM310800 13010KT P6SM SCT120 BKN200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|