FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | OEO |
| Lat/Long: | 45-18-33.7980N 092-41-23.6730W 45-18.563300N 092-41.394550W 45.3093883,-92.6899092 (estimated) |
| Elevation: | 905.6 ft. / 276.0 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (2000) |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 54020 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1948 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OEO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0900-1600 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 10/28 PRESET TO LOW SS-SR; TO INCR INTST AND ACTVT REIL RWY 28; PAPI RWY 10 & 28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3: | 119.925 (715-294-3845) |
| MINNEAPOLIS APPROACH: | 121.2 |
| MINNEAPOLIS DEPARTURE: | 121.2 |
| TWOLF STAR: | 126.95 |
| WX AWOS-3 at RNH (12 nm SE): | 120.0 (715-246-3202) |
| WX AWOS-3 at 21D (20 nm S): | 120.075 (651-779-5949) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GEPr065/30.5 | | GOPHER VORTAC | | 117.30 | | 06E |
| MSPr041/33.9 | | MINNEAPOLIS VOR/DME | | 115.30 | | 02E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BIG DOCTOR | | 205/33.6 | | 203 | | 01W | | BXR | -... -..- .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:SELF SVC FUEL AVBL 24 HRS. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5006 x 75 ft. / 1526 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 20.0 | | Double wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 45-18.590953N | | 45-18.394825N |
| Longitude: | 092-41.842253W | | 092-40.708537W |
| Elevation: | 884.2 ft. | | 905.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 103 magnetic, 104 true | | 283 magnetic, 284 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 500 ft. from runway, 540 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear | | none |
Runway 4/22
| Dimensions: | 2065 x 150 ft. / 629 x 46 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Runway edge markings: | MKD WITH YELLOW CONES. |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 45-18.612530N | | 45-18.855365N |
| Longitude: | 092-41.851843W | | 092-41.515227W |
| Elevation: | 882.4 ft. | | 881.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 044 magnetic, 045 true | | 224 magnetic, 225 true |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | VILLAGE OF OSCEOLA PO BOX 217 OSCEOLA, WI 54020 Phone 715-294-3498 |
| Manager: | RICHARD JOHNSON PO BOX 643 OSCEOLA, WI 54020 Phone 715-294-4500 EMAIL ADDRESS: RJOHNSON@OSCEOLAAERO.COM (ALL LOWER CASE) |
Additional Remarks
| - | RWY 04/22 CLSD TO WHEELED ACFT WHEN COVERED WITH SNOW OR ICE; OPEN TO SKI EQUIPPED ACFT WINTER MONTHS. CTC AMGR 612-308-0647. |
| - | GLIDER & ULTRALIGHT ACTIVITY ON & INVOF ARPT. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS APCH AT 612-726-9086. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 MSP CD & FLT SVCS. |
| - | AVOID OVERFLIGHT OF ST CROIX RIVER NATIONAL SCENIC BI-WAY BLW 2000 FT AGL EXC ON TAKEOFF OR LDG. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| AGUDE SIX | |
download (217KB) |
| TWOLF FOUR | |
download (169KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (256KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (255KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (52KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (201KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRNH - New Richmond Regional Airport (12 nm SE)
KAHH - Amery Municipal Airport (13 nm E)
21D - Lake Elmo Airport (20 nm S)
KANE - Anoka County/Blaine Airport (Janes Field) (24 nm SW)
KROS - Rush City Regional Airport (26 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of L O Simenstad Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:22 | | 11:22 |
| Sunrise | | 06:52 | | 11:52 |
| Sunset | | 19:37 | | 00:37 |
| Evening civil twilight | | 20:07 | | 01:07 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 21:40:07 |
| Local (UTC-5) | 01-Apr-2026 16:40:07 |
|
| METAR |
| KOEO | 012115Z AUTO 05010KT 10SM SCT070 OVC080 05/M05 A3022 RMK AO2 T00511049 PWINO
|
KRNH 12nm SE | 012110Z AUTO 08007KT 10SM OVC085 06/M03 A3018 RMK AO2 T00551031
|
K21D 20nm S | 012115Z AUTO 08011G14KT 10SM BKN070 BKN085 05/M04 A3019 RMK AO2
|
|
| TAF |
KRNH 12nm SE | 011739Z 0118/0218 10010KT P6SM OVC100 PROB30 0201/0204 4SM -SHSNRA OVC025 FM020400 09013G23KT P6SM -SHSN OVC050 FM020700 09014G25KT 5SM -SHSNPL OVC035 FM020800 09013G25KT 4SM -FZRA OVC024 FM020900 08013G25KT 3SM -FZRAPL OVC012 FM021000 08014G25KT 4SM -FZRAPL OVC009 FM021400 08016G26KT 2SM -FZRAPL OVC007 FM021600 08013G24KT 1 1/2SM RA OVC009
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|