FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 2H0 |
| Lat/Long: | 39-24-40.6900N 088-50-43.8800W 39-24.678167N 088-50.731333W 39.4113028,-88.8455222 (estimated) |
| Elevation: | 618.9 ft. / 188.6 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2010) |
| From city: | 3 miles W of SHELBYVILLE, IL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 62565 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | SAINT LOUIS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | STL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-DUSK |
| Pattern altitude: | 1418.9 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 36; MIRL 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
- APCH/DEP SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC ON FREQS 124.3/269.15 (DECATUR RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AXCr176/19.6 | | ADDERS VORTAC | | 117.20 | | 03E |
| BIBr327/34.0 | | BIBLE GROVE VORTAC | | 109.00 | | 03E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SHELBYVILLE | | at field | | 365 | | 02W | | SYZ | ... -.-- --.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:SELF SVC FUEL AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4098 x 75 ft. / 1249 x 23 m |
| Surface: | asphalt/porous friction courses, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 39-25.095878N | | 39-24.420897N |
| Longitude: | 088-50.853115W | | 088-50.847975W |
| Elevation: | 618.4 ft. | | 618.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 182 magnetic, 180 true | | 002 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 14/32
| Dimensions: | 2336 x 180 ft. / 712 x 55 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 39-24.714563N | | 39-24.421200N |
| Longitude: | 088-50.770798W | | 088-50.449810W |
| Elevation: | 617.0 ft. | | 612.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 142 magnetic, 140 true | | 322 magnetic, 320 true |
| Markings: | none | | none |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 42 ft. tree, 688 ft. from runway, 140 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear APCH RATIO 20:1 TO DSPLCD THLD; 33 FT ANT 665 FT FM DSPLCD THLD 179 FT L OF CNTRLN. |
Runway 4/22
| Dimensions: | 1446 x 180 ft. / 441 x 55 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 39-24.537782N | | 39-24.720210N |
| Longitude: | 088-50.687613W | | 088-50.490192W |
| Elevation: | 615.2 ft. | | 612.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 042 magnetic, 040 true | | 222 magnetic, 220 true |
| Markings: | none | | none |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SHELBY CO ARPT & LNDG CMSN. PO BOX 174 ASSUMPTION, IL 62510 Phone 217-774-5111 |
| Manager: | SCOTT JEFSON 1147 N 1915 EAST ROAD SHELBYVILLE, IL 62565 Phone 217-774-5111 ALTERNATE PHONE NUMBER: 217-827-1196 |
Additional Remarks
| - | BOUNDARIES FOR RYS 4/22 & 14/32 ARE MARKED WITH WHITE PAINTED TIRES SPACED AT 400 FT INTERVALS. |
| - | RY 4 RELOCATED THLD NE OF TWYS. NEW RY LENGTHS PENDING RY 4/22. |
| - | WHEN ARPT UNATNDD, PHONE NR FOR ASSISTANCE POSTED ON FBO DOORS. |
| - | FOR CD CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
| - | WEATHER AVBL 4 CLICKS ON CTAF, SAY WEATHER. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (224KB) |
| NDB-A | |
download (177KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (201KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KTAZ - Taylorville Municipal Airport (24 nm W)
1H2 - Effingham County Regional Airport (25 nm SE)
KDEC - Decatur Airport (25 nm N)
KMTO - Coles County Memorial Airport (27 nm E)
KVLA - Vandalia Municipal Airport (29 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Shelby County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:33 | | 10:33 |
| Sunrise | | 06:01 | | 11:01 |
| Sunset | | 19:45 | | 00:45 |
| Evening civil twilight | | 20:13 | | 01:13 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 11:31:31 |
| Local (UTC-5) | 28-Apr-2026 06:31:31 |
|
| METAR |
KTAZ 24nm W | 281120Z AUTO 29010KT 10SM BKN028 OVC034 13/08 A2994 RMK AO2
|
K1H2 25nm SE | 281115Z AUTO 27006KT 10SM CLR 12/12 A2994 RMK AO2 T01240115
|
KDEC 25nm N | 281054Z 28006KT 10SM OVC024 13/10 A2990 RMK AO2 SLP125 T01280100
|
KMTO 27nm E | 281053Z AUTO 29012KT 10SM CLR 12/11 A2989 RMK AO2 SLP119 T01220106
|
K3LF 41nm W | 281115Z AUTO 29005KT 10SM SCT017 OVC033 12/09 A2996 RMK AO2 T01150093
|
KCMI 46nm NE | 281053Z 28012KT 10SM CLR 11/09 A2989 RMK AO2 SLP120 T01060089
|
KSLO 46nm S | 281115Z AUTO 00000KT 10SM CLR 14/12 A2993 RMK AO2 T01370118
|
KSPI 47nm NW | 281052Z 29011G18KT 10SM OVC029 12/08 A2993 RMK AO2 SLP134 T01220078
|
|
| TAF |
KDEC 25nm N | 280520Z 2806/2906 27012KT P6SM SCT060 BKN250 FM281000 28010KT P6SM BKN015 FM281700 31009KT P6SM BKN050 FM290200 01005KT P6SM -SHRA BKN040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|