FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 54T |
| Lat/Long: | 29-45-42.5650N 094-50-54.3350W 29-45.709417N 094-50.905583W 29.7618236,-94.8484264 (estimated) |
| Elevation: | 33 ft. / 10 m (estimated) |
| Variation: | 05E (1985) |
| From city: | 7 miles E of BAYTOWN, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 77520 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1977 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | MONTGOMERY COUNTY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CXO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1800 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| HOUSTON APPROACH: | 134.45 |
| HOUSTON DEPARTURE: | 134.45 |
| BLTWY RNAV DP: | 134.45 |
| BLUBELL STAR: | 124.225 |
| BORRN RNAV DP: | 134.45 |
| CESAN STAR: | 121.3 |
| DREMR DP: | 134.45 |
| HOODO RNAV DP: | 134.45 |
| HUDZY STAR: | 120.05 |
| KARRR RNAV DP: | 134.45 |
| LURIC DP: | 134.45 |
| MMALT RNAV DP: | 134.45 |
| OHIIO STAR: | 120.05 |
| SNDAY RNAV STAR: | 124.225 |
| STRYA DP: | 134.45 |
| STYCK DP: | 134.45 |
| TKNIQ STAR: | 119.625 |
| TSHIRT STAR: | 119.175 |
| TSHRT STAR: | 119.175 |
| WAPPL STAR: | 120.05 |
| WATFO DP: | 134.45 |
| WYLSN RNAV DP: | 134.45 |
| WX AWOS-3PT at T41 (13 nm SW): | 120.275 (281-471-2206) |
| WX AWOS-3 at EFD (19 nm SW): | 135.575 (713-847-4430) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MHFr331/14.0 | | TRINITY VOR/DME | | 114.75 | | 07E |
| DASr197/27.8 | | DAISETTA VORTAC | | 116.90 | | 05E |
| IAHr109/28.4 | | HUMBLE VORTAC | | 116.60 | | 05E |
| VUHr356/29.6 | | SCHOLES VOR/DME | | 113.00 | | 06E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| GOODHUE | | 234/38.0 | | 368 | | 07E | | GDE | --. -.. . |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A A:FOR FUEL CALL 281-383-2320. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 5035 x 40 ft. / 1535 x 12 m EAST 1100 FT 60 FT WIDE. |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | low intensity LIRL LCTD 15 FT FM RWY EDGE WEST, 4000 FT LGTD. |
| Runway edge markings: | DSPLCD THR MKGS NSTD, NO ARROWS, NO ARROWHEADS. |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 29-45.692283N | | 29-45.706400N |
| Longitude: | 094-51.266617W | | 094-50.314733W |
| Elevation: | 29.8 ft. | | 26.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 084 magnetic, 089 true | | 264 magnetic, 269 true |
| Displaced threshold: | no | | 939 ft. |
| Markings: | NSTD, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 20 ft. bldg, 300 ft. from runway, 170 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear | | 10 ft. road, 201 ft. from runway 10 FT RD 0-200 FT DSTC, 60 FT R CNTRLN; 4 FT FENCE 0-200 FT DSTC 92 FT R CNTRLN. |
Runway 14/32
| Dimensions: | 3532 x 100 ft. / 1077 x 30 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 29-45.980100N | | 29-45.488450N |
| Longitude: | 094-51.178733W | | 094-50.820383W |
| Elevation: | 33.0 ft. | | 28.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 143 magnetic, 148 true | | 323 magnetic, 328 true |
| Displaced threshold: | 340 ft. | | 600 ft. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 120 ft. left of centerline | | 17 ft. road, 25 ft. from runway, 50 ft. both sides of centerline, 1:1 slope to clear |
Runway 9/27
| Dimensions: | 1255 x 22 ft. / 383 x 7 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 29-45.678420N | | 29-45.681180N |
| Longitude: | 094-51.220800W | | 094-50.983560W |
| Elevation: | 33.0 ft. | | 33.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 084 magnetic, 089 true | | 264 magnetic, 269 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | RWJ PROPERTY OWNERS ASSOCIATION 15814 SUNDOWNER MOUNT BELVIEU, TX 77580 Phone 281-573-9609 |
| Manager: | DENNIS J. COX 15506 SUNDOWNER BEACH CITY, TX 77523 Phone 512-825-9771 |
Additional Remarks
| - | PARTIAL PARALLEL TWY FR 26 DSPLCD THR NOT SUITABLE FOR ACFT. |
| - | RWY 08 37 FT PLINE MKD & LGTD, 460 FT FM RWY END |
| - | FOR CD CTC HOUSTON APCH AT 281-443-5844 TO CNL IFR CALL 281-443-5888. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| CESAN FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (406KB) |
| HUDZY FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (284KB) |
| OHIIO FOUR | |
download (266KB) |
| SNDAY ONE (RNAV) | |
download (234KB) |
| TKNIQ THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (331KB) |
| TSHRT TWO | |
2 pages:
[1] [2] (342KB) |
| WAPPL SEVEN (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (407KB) |
| WAPPL SEVEN (RNAV), CONT.2 | |
download (284KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A **CHANGED** | |
download (162KB) |
Departure Procedures |
| BLTWY SEVEN (RNAV) **CHANGED** | |
download (149KB) |
| BORRN SIX (RNAV) **CHANGED** | |
2 pages:
[1] [2] (293KB) |
| HOODO SEVEN (RNAV) **CHANGED** | |
download (192KB) |
| INDIE EIGHT (RNAV) **CHANGED** | |
download (177KB) |
| KARRR SEVEN (RNAV) **CHANGED** | |
2 pages:
[1] [2] (242KB) |
| LURIC EIGHT (RNAV) **CHANGED** | |
download (201KB) |
| MMALT SEVEN (RNAV) **CHANGED** | |
download (203KB) |
| STRYA EIGHT (RNAV) **CHANGED** | |
download (188KB) |
| STYCK EIGHT (RNAV) **CHANGED** | |
download (176KB) |
| WATFO SIX (RNAV) **CHANGED** | |
download (159KB) |
| WYLSN EIGHT (RNAV) **CHANGED** | |
download (163KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (118KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHPY - Baytown Airport (6 nm W)
T00 - Chambers County Airport (10 nm E)
T41 - La Porte Municipal Airport (13 nm SW)
KEFD - Ellington Airport (19 nm SW)
T78 - Liberty Municipal Airport (20 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 20-Mar-2008
Do you have a better or more recent aerial photo of RWJ Airpark that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:55 | | 10:55 |
| Sunrise | | 06:22 | | 11:22 |
| Sunset | | 20:11 | | 01:11 |
| Evening civil twilight | | 20:38 | | 01:38 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 10:42:20 |
| Local (UTC-5) | 27-May-2026 05:42:20 |
|
| METAR |
KT41 13nm SW | 271015Z AUTO 00000KT 10SM OVC100 20/18 A2986 RMK AO2 LTG DSNT ALQDS P0002 T01990181
|
KEFD 19nm SW | 270954Z 27004KT 10SM -RA FEW014 BKN060CB 20/18 A2984
|
KHOU 24nm W | 270953Z 34006KT 5SM -RA BR FEW055 BKN070 OVC090 19/18 A2984 RMK AO2 LTG DSNT S TSE19 SLP109 TS MOVD E P0007 T01940183
|
|
| TAF |
KHOU 24nm W | 270937Z 2710/2806 18010KT P6SM -RA SCT035 FM271900 13007KT P6SM BKN040 FM280000 11007KT P6SM OVC100
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|