FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 5B2 |
| Lat/Long: | 43-03-02.6000N 073-51-41.9000W 43-03.043333N 073-51.698333W 43.0507222,-73.8616389 (estimated) |
| Elevation: | 433.9 ft. / 132.3 m (surveyed) |
| Variation: | 14W (1995) |
| From city: | 3 miles SW of SARATOGA SPRINGS, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 12020 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BURLINGTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | 5B2 (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0730-DUSK |
| Pattern altitude: | 1200.9 ft. MSL |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 05/23; MIRL RWY 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| WX AWOS-3: | 132.025 (518-884-9289) |
| ALBANY APPROACH: | 118.05 |
| ALBANY DEPARTURE: | 118.05 |
| WX AWOS-3 at SCH (12 nm S): | 119.275 (518-399-6586) |
| WX ASOS at ALB (18 nm S): | 120.45 (518-218-6284) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ALBr005/18.4 | | ALBANY VORTAC | | 115.30 | | 13W |
| CAMr292/23.0 | | CAMBRIDGE VOR/DME | | 115.00 | | 14W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| HUNTER | | 029/12.2 | | 356 | | 14W | | HEU | .... . ..- |
| JOHNSTOWN | | 096/20.8 | | 523 | | 14W | | JJH | .--- .--- .... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 4699 x 100 ft. / 1432 x 30 m |
| Surface: | asphalt/concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 46 /F/A/X/T | | Single wheel: | 116.0 | | Double wheel: | 192.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 43-02.725627N | | 43-03.330943N |
| Longitude: | 073-52.041803W | | 073-51.384960W |
| Elevation: | 433.9 ft. | | 427.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 053 magnetic, 039 true | | 233 magnetic, 219 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 89 ft. trees, 1579 ft. from runway, 194 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear | | 89 ft. trees, 1876 ft. from runway, 88 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 4000 x 100 ft. / 1219 x 30 m |
| Surface: | asphalt/concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 30 /F/A/X/T | | Single wheel: | 83.0 | | Double wheel: | 126.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity RY LIGHTS OTS. |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 43-03.265625N | | 43-02.855512N |
| Longitude: | 073-52.029923W | | 073-51.327443W |
| Elevation: | 431.8 ft. | | 425.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 143 magnetic, 129 true | | 323 magnetic, 309 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in good condition |
| Runway end identifier lights: | | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 69 ft. trees, 455 ft. from runway, 222 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear | | 73 ft. trees, 713 ft. from runway, 72 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear PAVED SVC ROAD 186 FT LEFT OF CTRLN, ALONG RWY TO TXY C. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SARATOGA COUNTY 3654 GALWAY RD BALLSTON SPA, NY 12020 Phone 518-885-2235 GREG BALL, SARATOGA CO DPW. |
| Manager: | JON ZILKA 405 GREENFIELD AVE. BALLSTON SPA, NY 12020 Phone 518-885-5470 FBO |
Additional Remarks
| A104 | PEAK DURING RACING SEASON. |
| - | JET OR TURBINE ACFT USE 5 OR 23. |
| - | GLIDER ACTVTY ON WKENDS & OCNLY WKDAYS WITH EXTENSIVE PRE-LAUNCH & AFTER LDG GND OPNS ON SHOULDERS OF RY IN USE. |
| - | ALBANY ANG HELS DO TGL OPNS USUALLY DURG DALGT HRS. |
| - | YEAR ROUND FEDERALLY & STATE PROTECTED HABITAT FOR KARNER BLUE BUTTERFLY; UNAUTHORIZED OFF-PAVEMENT OPNS PROHIBITED. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 118.125 THRU ALB CLEARANCE DELIVERY. |
| - | FOR CD IF GCO UNA CTC ALBANY APCH AT 518-862-2299. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (237KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (293KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (150KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSCH - Schenectady County Airport (12 nm S)
KALB - Albany International Airport (18 nm S)
KGFL - Floyd Bennett Memorial Airport (21 nm NE)
NY0 - Fulton County Airport (21 nm W)
KDDH - William H Morse State Airport (29 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Nick Tognacci
Photo taken 03-Oct-2013
looking south at 7500'.
Do you have a better or more recent aerial photo of Saratoga County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:08 | | 10:08 |
| Sunrise | | 06:37 | | 10:37 |
| Sunset | | 19:21 | | 23:21 |
| Evening civil twilight | | 19:50 | | 23:50 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 13:44:09 |
| Local (UTC-4) | 02-Apr-2026 09:44:09 |
|
| METAR |
KSCH 12nm S | 021245Z 04006KT 3SM -RA BKN014 OVC019 02/02 A3047
|
KALB 18nm S | 021321Z 01003KT 2SM -RA BR BKN005 OVC024 02/01 A3048 RMK AO2 P0001 T00170011
|
KGFL 20nm NE | 021253Z AUTO 36007KT 10SM -RA BKN034 OVC042 02/M02 A3048 RMK AO2 RAB20E36B53UPB21E53 SLP327 P0000 T00221017
|
KNY0 21nm W | 021335Z AUTO 04005KT 5SM BKN004 OVC009 01/01 A3045 RMK AO2 P0001 T00060005
|
|
| TAF |
KALB 18nm S | 021135Z 0212/0312 01004KT 6SM -RA BR SCT007 OVC017 TEMPO 0212/0215 4SM -RA BR OVC007 FM021500 04006KT P6SM VCSH BKN015 OVC025 FM030000 15009KT P6SM BKN015 OVC025 FM030800 16012G20KT P6SM VCSH SCT008 OVC015
|
KGFL 20nm NE | 021135Z 0212/0312 03007KT P6SM VCSH SCT025 OVC035 TEMPO 0212/0215 BKN015 OVC025 FM021500 08006KT P6SM VCSH BKN015 OVC025 FM030200 16007KT P6SM OVC008 FM030800 19006KT P6SM VCSH OVC007
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|