FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 6A4 |
| Lat/Long: | 36-25-04.2430N 081-49-30.4820W 36-25.070717N 081-49.508033W 36.4178453,-81.8251339 (estimated) |
| Elevation: | 2241.1 ft. / 683 m (estimated) |
| Variation: | 07W (2010) |
| From city: | 4 miles S of MOUNTAIN CITY, TN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 37683 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1971 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | NASHVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BNA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0900-1800 AFT HR & SVC - AMGR. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 07 & 25; MIRL RWY 07/25 - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 126.225 (423-727-4365) |
| TRI CITY APPROACH: | 134.425 |
| TRI CITY DEPARTURE: | 134.425 |
| WX AWOS-3PT at 0A9 (17 nm W): | 135.675 (423-543-1801) |
| WX AWOS-3 at VJI (19 nm NW): | 128.125 (276-628-2940) |
| WX AWOS-3 at GEV (20 nm E): | 120.675 (336-982-5555) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 125.15/263.0 (HICKORY RCAG) WHEN TRI-CITIES RGNL APCH CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HMVr098/14.7 | | HOLSTON MOUNTAIN VORTAC | | 114.60 | | 04W |
| GZGr155/27.3 | | GLADE SPRING VOR/DME | | 115.55 | | 02W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| HEMLOCK | | 011/16.1 | | 320 | | 02W | | BAR | -... .- .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 4498 x 75 ft. / 1371 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Double wheel: | 26.0 | | Double tandem: | 37.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 36-24.875322N | | 36-25.266085N |
| Longitude: | 081-49.897715W | | 081-49.118322W |
| Elevation: | 2240.3 ft. | | 2241.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 065 magnetic, 058 true | | 245 magnetic, 238 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) RWY 07 PAPI DOES NOT PRVD OBSTN CLNC BYD 1.4 NM FM THR. PAPI RWY 07 UNUSBL BYD 5 DEGS LEFT OF CNTRLN. | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) PAPI RWY 25 DOES NOT PRVD OBSTN CLNC BYD 1.4 NM FM THR. RWY 25 PAPI UNUSBL BYD 8 DEGS LEFT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 34 ft. tree, 784 ft. from runway, 193 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear | | 97 ft. tree, 1797 ft. from runway, 423 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | JOHNSON COUNTY CO COURTHSE; 222 W MAIN ST MOUNTAIN CITY, TN 37683 Phone 423-727-9696 |
| Manager: | DAVE GARRIS 611 AIRPORT ROAD MOUNTAIN CITY, TN 37683 Phone 423-727-1223 |
Additional Remarks
| - | MT TRRN & HIGH PEAKS ALL QUADS; TSNT NIGHT OPS NOT RCMDD. |
| - | DEER & BIRDS INVOF ARPT. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -9C. |
| - | FOR CD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 07 **CHANGED** | |
download (437KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25 **CHANGED** | |
download (398KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (385KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
0A9 - William B Greene Jr Regional Airport (17 nm W)
KVJI - Virginia Highlands Airport (19 nm NW)
KGEV - Ashe County Airport (20 nm E)
KTRI - Tri-Cities Airport (28 nm W)
KMKJ - Mountain Empire Airport (37 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Johnson County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunrise | | 06:35 | | 10:35 |
| Sunset | | 20:14 | | 00:14 |
| Evening civil twilight | | 20:42 | | 00:42 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-May-2026 18:54:07 |
| Local (UTC-4) | 01-May-2026 14:54:07 |
|
| METAR |
KTNB 16nm SE | 118.525 828-268-8921
011830Z AUTO 22009KT 150V240 10SM 16/03 A2995 RMK AO2 T01630027
|
K0A9 17nm W | 011830Z AUTO 27010G17KT 230V290 10SM 20/04 A2991 RMK AO2
|
KVJI 18nm NW | 011835Z AUTO 25013G21KT 10SM CLR 18/M00 A2991 RMK AO2
|
KGEV 20nm E | 011835Z AUTO 15006KT 110V180 10SM SCT060 OVC070 13/02 A2994 RMK AO2 T01330021
|
KTRI 28nm W | 011753Z 26013KT 10SM FEW100 BKN250 19/00 A2992 RMK AO2 SLP117 T01940000 10194 20089 58014
|
|
| TAF |
KTRI 28nm W | 011722Z 0118/0218 26010KT P6SM FEW100 SCT250 FM020100 33005KT P6SM SCT050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|